V Chotěboři na Vysočině se nachází venkovská usedlost ze 30. let 20. století. A právě opravy této nemovitosti se rozhodli zhostit manželé, kterým už odrostly děti a mají tak více volného času. Postupovali podle zdařilého projektu rekonstrukce od Michala Schwarze ze studia Rangherka 5, který na návrhu spolupracoval s Janem Formanem ze stejnojmenného architektonického studia.

Díky povedenému návrhu a pečlivému přístupu majitelů se ze staré opuštěné usedlosti stal moderní domov snů.

V Chotěboři, která se nachází přibližně 14 kilometrů severovýchodně od Havlíčkova Brodu, žije necelých 10 tisíc obyvatel. Nemovitost však stojí v okrajové části. Splňuje tak představu domu na tichém místě, s velkou přilehlou zahradou a nádherným výhledem do krajiny.


Nahrává se anketa ...

Velký kus usedlosti musel padnout

Jak už to tak bývá, opuštěné zemědělské usedlosti obvykle nebývají v dobrém technickém stavu. Budova v Chotěboři bohužel nebyla výjimkou.

„Během prvotních průzkumů, a následně i během stavebních prací, se ukázalo, že značná část konstrukcí objektu je v nevyhovujícím stavu. Část usedlosti proto byla nově vyzděna z keramických tvárnic a izolována tak, aby dům mohl být efektivně vytápěn tepelným čerpadlem,“ uvedli autoři projektu rekonstrukce Michal Schwarz a Jan Forman.

Stodola pak musela být kompletně stržena a nahrazena novou dřevostavbou. I přesto architekti ponechali stavbu v původním půdorysu; jen o něco zvětšili podkroví.

close Ze stavení je krásný výhled do krajiny. info Zdroj: se svolením Ivana Bárty a České ceny za architekturu zoom_in Ze stavení je krásný výhled do krajiny.

Polootevřený dům, do kterého nefouká

Opravené stavení má tvar velkého U s klenutými chlévy v prostřední části, chalupou a stodolou po stranách. V centru pak stojí polootevřený dvůr, který je okolními částmi usedlosti chráněn před větrem. A že v Chotěboři fouká opravdu často.

Pravé křídlo - stejně jako původní chalupa - je i nadále hlavním místem domu, kde se bydlí. „V prostřední části je patro určené pro návštěvy. V nové stodole jsou převážně technické prostory a zázemí,“ popsala autorská architektonická dvojice.

Zápraží je kryté konzolou nové spojovací chodby. A právě přes zápraží se vstupuje do převýšené haly s velkým oknem v patře nad schody. Dveře z haly vedou do prostorné světnice, která zabírá celý půdorys levého křídla.

Venkovská atomosféra zůstala

Útulnou venkovskou atmosféru dodávají i kachlová kamna s vyhřívanou lavicí, která hlavní světnici rozdělují na kuchyň s jídelnou a odpočinkový kout s velkým oknem mířícím do krajiny.

„V patře nad světnicí je hlavní ložnice. V prostředním křídle, podél dlouhé chodby, se nacházejí tři menší ložnice a koupelna,“ popsali projektanti, kteří rekonstrukci přihlásili i do letošního ročníku prestižní architektonické soutěže Česká cena za architekturu.

V nové stodole je garáž. Nechybí ani krásná sala terrena sloužící jako letní kuchyně.

close Útulnou venkovskou atmosféru pak dodávají i kachlová kamna s vyhřívanou lavicí. info Zdroj: se svolením Ivana Bárty a České ceny za architekturu zoom_in Útulnou venkovskou atmosféru pak dodávají i kachlová kamna s vyhřívanou lavicí.

Zahrada volně přechází do krajiny

Usedlost je volně usazená do krajiny zároveň půvabné i drsné Vysočiny. Nepřekvapí tak, že dle místních zvyklostí je zahrada z větší části neoplocená a přechází volně do louky pod domem.

„Před chalupou je za ohrádkou z planěk menší bylinková zahrádka, přístupná otevíracím plným křídlem ve velkém okně světnice,“ prozradili projektanti. Jak jinak, bylinky na zahrádku usedlosti na Vysočině prostě patří.

Máte rádi pěkné stavby a udržované zahrady? Mohly by vás zaujmout i nápady českých kutilů i šikovných tuzemských architektů: