O tom, že se dá pro děti stavět velmi neotřele, svědčí nová Mateřská škola Větrník v Říčanech u Prahy. Otevřeli ji vloni a letos byla přihlášena co prestižní soutěže Česká cena za architekturu.

„Stavba mateřské školy je velmi osobitá. Každá třída je moderně zařízena, převažuje sklo a železné prvky,“ uvádí na webu školky její ředitelka Jiřina Řeháková.

Podívejte se pro zajímavost i na neobvyklou kruhovou školku v Japonsku:

Zdroj: Youtube

V ČLÁNKU SI PŘEČTETE
Zadání od investora
Indiánské tee-pee

Jak připomíná web radnice Říčan u Prahy, projekt školky Větrník vznikl v roce 2015 v projekční kanceláři Architektura s.r.o. Docela dlouho se však čekalo na to, než radnice získá peníze prostřednictvím dotací. Nakonec se podařilo obdržet přibližně čtyřicet milionů a projekt za zhruba šedesát pět milionů tak mohl vzniknout.

Zadání od investora

Cílem projektu bylo vybudovat zařízení pro zhruba stovku dětí. „Děti samotné byly pro nás nejdůležitější faktor, jejich hry, pohyb, vidění, měřítko. Dětská živelnost, neuspořádanost, nepředvídatelnost, čistota, zvídavost, optimismus, nezatíženost. Rozdělili jsme hmotu na obslužné provozy a svět učeben,“ uvedl hlavní architekt projektu David Kraus.

Spodní pohled na skákací síť.Spodní pohled na skákací síť.Zdroj: se svolením České ceny za architekturu

Novostavba má z jedné strany směrem od pole atypický exteriér, kdy ji tvoří objekty jako jsou krychle a něco jako pyramidy. Nechybí velkorysá okna, která celý prostor prosvětlují. Stavba hýří barvami – je zde bílá, žlutá, modrá, oranžová i zelená. Přitom vše vypadá velmi vkusně a lahodí oku.

Z pohledu z ulice už však vypadá mnohem konzervativněji, i když umístění oken napovídá, že nemusí jít o tuctovou stavbu.


Nahrává se anketa ...

Indiánské tee-pee

Interiér je naopak laděn minimalisticky, ale a o to více moderně a zajímavě. „Uvnitř je indiánské tee-pee, přiznané dřevěné konstrukce jsou větvovím stromu. Vstupní atrium má pavoučí síť přístupnou ze tříd,“ přiblížil architekt projektu David Kraus.

Večerní pohled na budovu školky Montessori v Jablonci nad Nisou. Autoři projektu se domnívají, že školky by měly být výjimečné stavby, jejichž základní funkcí je dát dětem pocit, že svět je báječné a zábavné místo pro život
Když architekti myslí na děti: Neobvyklá školka má místo schodů skluzavku

Díky ochranným prvkům je síť zcela bezpečná, a tak po ní mohou předškoláci chodit a hrát si tam. Samozřejmě udrží i dospělé. Obdivuhodnou součástí interiéru jsou čtyři statné kmeny stromů, které sahají až ke stropu budovy.

„Vedení technické infrastruktury je částečně pohledové. Nechť dítě vidí, kudy teče voda, elektřina, vzduch,“ doplnil architekt.

Facebook Deník Styl je tu pro každého.Facebook Deník Styl je tu pro každého.Zdroj: Deník/Denisa Lottmannová