Letní kino Prachatice je ukázkou toho, jak lze zanedbaný areál přeměnit v kulturní trhák. Nutno podotknout, že k takovémuto kroku je potřeba poměrně hodně peněz. V případě Prachatic šlo o zhruba 60 milionů korun, což v regionu vyvolalo poměrně silné vášně, jak jsme již dříve informovali v našem článku.

Nicméně i přes kritiku byl projekt dokončen. Promítalo se sice již loni, definitní tečka za všemi pracemi padla až letos.

Prachatický amfiteátr s rekonstruovaným letním kinem - předání veřejnosti:

Zdroj: Youtube

Co se s kinem stalo

Architekti navrhli investorovi v podobě Městského úřadu v Prachaticích na Jihočesku rozhodný krok – tedy v podstatě vše původní zbourat a místo toho postavit nové objekty. „Znamenalo to sice snížení kapacity z 800 na 350 míst, ale zase je to realističtější množství,“ uvedla trojice architektů Petr Moráček, Jana Zoubková a Pavel Matyska ze studia Mimosa architekti.

Důvodem bourání byl špatný technický stav původní zástavby a také její celková nízká využitelnost s ohledem na moderní požadavky existence letních kulturních areálů. Padla i původní projekční stěna o velikosti 25 x 11 metrů.

U prezentace lavičky nechyběly dcery Michala Jerhota ani květina pro manželku.
Šrot posloužil k výrobě unikátní lavičky. Lidé teď za ni nabízejí desetitisíce

„Tři nové objekty obsahují pokladnu a bufet, sociální zázemí a projekční kabinu, promítací stěnu velikosti 7 x 15 metr, zázemí umělců a skladové prostory,“ přiblížili autoři.

Zmenšení kapacity se projevilo i na zasazení do okolní zástavby, kdy vznikly odpovídající plochy mezi areálem kina a bytovou zástavbou. Nezapomenulo se ani na akustická opatření, která umocňují celkový zážitek.


Nahrává se anketa ...

Inspirace filmovým řemeslem

Při návrhu nových objektů se architekti inspirovali filmovým řemeslem. „Systém kotoučů vedoucích film v promítačce, návrh volně přepisuje do formy jednoduchých objektů, mezi nimiž kotouče usměrňují namísto filmového pásu lana zastřešení. Plachta zastřešení, subtilní ocelové konstrukce a vlnitý plech vytvářejí dojem lehkých, zdánlivě dočasných, letních objektů,“ uvedli architekti.

Do kina se vejde asi 350 osob.Do kina se vejde asi 350 osob.Zdroj: se svolením BoysPlayNice

Vlnitý plech jako filmová políčka

Ani vlnitý plech nebyl užit náhodně. „Je dalším odkazem k filmové iluzi vytvářené rytmem jednotlivých filmových políček a střídáním světla a stínu,“ míní autoři.

Přízemí domu je díky rozměrným oknům po celém svém obvodu maximálně prosklené, což umožňuje pronikání odrazů slunce z vodní hladiny bazénků do vnitřních prostorů.
Sídlo firmy jako laboratoř. Na Valašsku stojí nejvyšší dřevostavba v Česku

Hodně se pracovalo i s kamenem, kdy žulová dlažba, odseky a gabionové stěny navazují na zpevněné plochy historického centra Prachatice.

Když střecha, tak z textilu

Poměrně netradičně je řešeno zastřešení podia a také části hlediště. Je totiž z textilu. Má hned několik funkcí – chrání před deštěm, sluncem a také se pozitivně podílí na vynikající akustice. Většina diváků má však při představení nad sebou volné nebe.

„Cílem zvoleného systému zastřešení byla maximální lehkost konstrukce s idejí pouhé „plachty“ napnuté mezi objekty kina,“ doplnili architekti.