Stavět tu, či nestavět? A pokud ano, jak má dům vypadat? Tuto otázku si kladl architekt Václav Kosnar při stavbě nového vlastního domova. Pozemek byl totiž nevhodně orientovaný užší stranou na jih a zároveň do ulice.

Velmi zajímavé bytové řešení.
OBRAZEM: Na drahé pozemky lze vyzrát s pomocí vody

Vzhledem k tomu, že se nacházel na venkově, rozhodl se majitel zohlednit tradici venkovského stavení. „Kompozici objektu tvoří dvě jednoduché hmoty. Přízemní s plochou střechou a patrová se sedlovou střechou vytváří společně tvar písmene T,“ přiblížil Václav Kosnar na webu České ceny pro architekturu, do které svůj počin přihlásil.

Dům je opláštěn sibiřským modřínem a hliníkovým antracitovým plechem.

Pohled z louky při západu slunce.Pohled z louky při západu slunce.Zdroj: se svolením Jiřího Hlouška a ceskacenazarchitekturu.cz

A co interiér? „Hlavní obytný prostor je svou podélnou osou v části kuchyně a jídelny zcela symetrický. Dubový jídelní stůl je umístěn mezi dvě velká okna orientovaná na východ a západ. Krb vyrobený na míru díky své subtilnosti velmi decentně odděluje prostor jídelny od obývacího pokoje,“ popsal Václav Kosnar.

Významným prvkem obýváku je podle něj schodiště. „Klikatou schodnici doplňuje pilíř podpírající strop. Na pilíř, stejně jako podhled v kuchyni, jsme nanesli dekorativní barvu v zemitém odstínu. Modřínové latě, kterými je obložena téměř celá fasáda domu, jsou ve stejném rastru zopakovány na stěně dětského pokoje a v ložnici,“ doplnil.

Pohled z obývacího pokoje.Pohled z obývacího pokoje.Zdroj: se svolením Jiřího Hlouška a ceskacenazarchitekturu.cz

Interiér z jeho pohledu snoubí přírodní materiály, kov a sklo. „Držím se hesla, že v jednoduchosti je krása. Náš byt je proto ve své podstatě kombinací dřeva a bílé,“ uzavřel Kosnar.