„Je to produkt na pomezí architektury a designu a má za cíl otevřít nové způsoby dočasného bydlení v předražených městech a na místech, kde nelze běžně stavět,“ míní tvůrci z kanceláře ARTIKUL architekti z Úštěku na Ústecku.

Osmnáctiletý Radek Pospíšil si ve svých šestnácti letech začal vlastníma rukama budovat tiny house. Dnes už plně vybavený dům je jeho splněným snem.
Osmnáctiletý český student si postavil plně funkční dům. A jen za 450 tisíc

Obydlí podle nich nabízí svým uživatelům možnost žít svobodně a nezávisle kdekoliv a přiblížit se přírodě. „To vše s maximální udržitelností a šetrností k okolnímu prostředí. Dům nemá přípojky, potřebnou energii si vyrobí, vodu přečistí a odpad nevypouští. Díky nejnovějším technologiím jako solární elektrárna, hi-tech baterie, nádrž na vodu s filtrací a spalovací záchod obydlí nabízí svým uživatelům komfort, ať už se rozhodnou vyrazit kamkoli,“ doplnili.

Nadšení pro vizi domku na kolech

Na začátku příběhu Mobile Hut byl sen klienta kanceláře - Dr. Raimana, jakožto zapáleného cestovatele, o moderním mobilním domku, který by mu poskytl komfort jak na delší výpravy do samotářské přírody, tak i zázemí pro trávení času na vlastní zahradě.

Protože na trhu nenašel žádné hotové řešení, které by splňovalo jeho představy, obrátil se na architekty ateliéru Artikul. „Nadchli jsme se pro vizi domku na kolech, který bude pohodlný, soběstačný a zároveň přírodě na dosah. Takového, který se bude moct stát alternativou ke klasickému bydlení, ale s minimálními náklady a maximální svobodou,“ doplnil Gabriel s Vlčkem na webových stránkách své kanceláře.

Od maringotky se tiny house odlišuje tím, že má ještě spací loft nahoře
Tiny house: Šance na levnější bydlení. Je až neuvěřitelné, co se dovnitř vejde

Cena domu Mobil Hut se pohybuje podle varianty od jednoho milionu korun za verzi Minimal až po necelé dva miliony za nejdražší Offgrid. Ta mimo jiné disponuje fotovoltaickými panely a akumulační baterií pro energetickou soběstačnost. Izolovaná nádrž na vodu s objemem 600 litrů by měla být dostačující pro to zůstat ve čtyřech lidech mimo civilizaci až na dva týdny. Dále je tu plynové teplovzdušné vytápění a chemické nebo spalovací WC. Kuchyň je vybavena varnou deskou, chladničkou a čalouněným nábytkem s úložnými prostory. Koupelna je pak vybavená sprchou a umyvadlem. Celý dům je již také registrovaný jako přípojné vozidlo.