Rozsáhlé majestátní stavení stojí v Aberdeenshire ve Skotsku, blízko vesnice Crathie, asi 80 kilometrů západně od Aberdeenu. Královna Alžběta II. v něm pravidelně trávila léto, dříve tam ráda pobývala i se svým manželem vévodou z Edinburghu. Minulý rok v dubnu královna ovdověla. Na zámek jezdí odpočívat celá královská rodina.

Zámek Balmoral je také neoficiálním válečným úkrytem pro britskou královskou rodinu. A to zejména z toho důvodu, že zámek ve Windsoru se nachází poblíž mezinárodního letiště Londýn Heathrow. 

Britská královna Alžběta II.
Alžběta II. se uměla vyjadřovat pomocí drahých kamenů. I těch z Česka

Balmoral je jedním ze sídel britské královské rodiny od roku 1852. Tehdy panství s původním hradem koupil od rodiny Farquharson princ Albert, manžel královny Viktorie. Později nechal sídlo přestavět. Balmoral byl a i dnes zůstává soukromým majetkem panovníka.

Hrad je příkladem skotské baronské architektury a je chráněnou památkou. Nyní má rozlohu přibližně 20 tisíc hektarů. Jedná se o pracovní usedlost zahrnující tetřeví vřesoviště, lesnictví a zemědělskou půdu, stejně jako obhospodařovaná stáda jelenů, skotu, ovcí a poníků.

Z historie

Balmoral vybudoval sir William Drummond v roce 1390. V letech 1853 až 1856 byl Balmoral přestavěn a rozšířen pod vedením prince Alberta. Z někdejšího hradu se stalo majestátní letní královské sídlo. Základní kámen přestavby je dodnes veřejně přístupný. Zámek s pozemky se od té doby nachází v majetku britských králů. Je to ale panovníkův soukromý majetek, ne majetek koruny.

• Na zámku Balmoral se v roce 1887 narodila královna Viktorie Evženie Španělská, vnučka královny Viktorie

• Královna Alžběta II. zde pobývala v době, když před 25 lety tragicky zahynula princezna Diana.

• Zámek je běžně přístupný i pro veřejnost, ročně jej navštíví více než 80 tisíc návštěvníků. Je také oblíbeným místem setkání chovatelů psů plemen Pembroke Welsh a Welsh Corgi Pembroke. Plemeno Corgi si totiž zamilovala také Alžběta II.                   

Po kliknutí se spustí video: 

Zdroj: wikipedia, www.balmoralcastle.com, instagram balmoral_castle