Milovníci němých tváří si v příštích dnech připomenou Den zvířat. Této události využili také v rychnovském domě dětí a mládeže „Déčko“ a na včerejšek připravili pro nejmenší setkání s rozmanitými druhy zvířátek. Den zvířat také připomněl, že i o své společníky se musíme před zimou patřičně postarat.

V těchto dnech se sice těšíme z babího léta, ale po něm může následovat výrazné ochlazení. Je tedy dobré vědět, jak se na zimu o zvířata postarat. Klíčové je, zda se jedná o zvířata pokojová, pro která se během zimy příliš nemění, nebo zvířata chovaná venku. „Psi chovaní venku by určitě měli dostávat energeticky bohatší krmivo pro udržení svého kondičního stavu. Ačkoliv se předpokládá, že v zimě klesá aktivita blech, není tomu tak. Je proto potřeba se věnovat i této problematice stejně jako pravidelnému odčervování,“ sdělil Josef Štach, veterinář z Dobrušky. Dále uvedl, že pro psy chované v bytech existuje řada možností k ochraně před zimními vlivy při nezbytných procházkách venku. Prodávají se například speciální krémy na tlapky, které psa ochrání před vlivem posypové soli. Choulostivějším plemenům majitelé mohou pořizovat oblečky nebo obutí. V případě koček takováto opatření odpadají.

Pozornost je však potřeba věnovat i hospodářským zvířatům. „Mráz jim nevadí, ale je nutné nevystavovat je průvanu. Základem je pořádná podestýlka a suché stání. I zde je dobré dávat energetičtější krmivo, například lepší seno,“ dodal veterinář. Jeho slova potvrdil i chovatel koní. „Záleží o jakého koně jde, ale většinou jsou na zimu zvyklí. V zimě jim dávám hlavně seno, ječmen a granule s obsahem minerálů. Na podestýlku je dobrá kombinace slámy a pilin,“ uvedl Jiří Tomek z Mokrého. Dodal, že zimní ustájení se rovněž odvíjí od konkrétního plemene, ale dá se mluvit o teplotách kolem nuly, při nichž už koně nocují ve stáji.

To včerejší odpoledne patřilo v rychnovském Déčku o poznání menším tvorům. Od půl čtvrté do pěti hodin si děti mohly prohlédnout například králíky, želvy, korely, křečky, morčata, ale také hady a brouky nebo slepice. „Největším lákadlem je vždy to, co děti běžně nevidí zase tak často. Asi před třemi roky to byli například netopýři. Letos považuji za nejzajímavější asi užovku červenou nebo zlatohlávky,“ řekl Josef Solár, ředitel domu dětí a mládeže Déčko.

Tato akce má působit i výchovně. „Děti si lépe uvědomí, co znamená mít zvíře a také jak se o něj správně postarat, aby nestrádalo. To vše jim u nás poradí odborníci,“ dodal Josef Solár.

Rady a tipy pro chovatele

Zvířata chovaná uvnitř:
- teplejší ustrojení (v případě choulostivějších plemen psů)
- obutí – existuje již řada botiček nebo ochranných návleků
- ochranný krém na tlapky, který zabrání rozpraskání kůže vlivem posypové soli

Zvířata chovaná venku:
- energeticky bohatší krmivo
- věnovat pozornost blechám, jejich aktivita totiž vlivem zimy neustává
- dát pozor i na další parazity
- zvolit přiměřenou velikost boudy, neplatí tady čím větší, tím lepší

Hospodářská zvířata:
- zimní ustájení
- zabránit průvanu
- suché stání
- bohatá podestýlka
- možnost kombinace slámy a pilin
- energetičtější krmivo jako například kvalitní seno
- granule s obsahem minerálů