VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvelebení pěší zóny dostanou za „domácí“ úkol studenti

Rychnov nad Kněžnou – Procházka pěší zónou v Havlíčkově ulici bude možná brzy příjemnější. Město se ji totiž rozhodlo zvelebit a na pomoc si k tomu přizve studenty.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Pěší zóna v rychnovské Havlíčkově uliciFoto: Kamila Císařová

„Říkali jsme si, proč by se na to nepodíval někdo z úplně jiné strany, z pohledu nezávislého člověka. Proto jsme zvolili tuto formu a v září oslovíme vysoké školy, aby nám jejich studenti ukázali nový pohled, jak by mohla Havlíčkova ulice vypadat. Do konce srpna by už měly být vypracované všechny podklady. Nemělo by to být nic drahého, jde spíše o to, jak by viděli Havlíčkovu a později i Panskou ulici vyřešenou," uvedla místostarostka Rychnova Jana Drejslová, podle níž by studie na zvelebení Panské ulice mohla být zadána příští rok.

Studenti žádné pokyny nedostanou, obdrží pouze podklady k tomu, jak nyní Havlíčkova ulice vypadá. To aby nebyli nijak ovlivňováni. Radnice jim například vůbec neukáže návrh, který má už léta vypracovaný. Ten však nebyl realizován, protože zahrnuje i vodní kaskádu, která by však byla velmi náročná na udržování.

„Je to spíše ideová studie, takže v podmínkách zatím nejsou ani žádné finanční nároky. Je to teprve ve fázi zrodu. Zda bude vítězný návrh realizován, uvidíme. Záleží i na tom, jak školy projekty pojmou, a uvidíme, jakou budou mít vypovídací hodnotu. Necháme se překvapit," vysvětlila Jana Drejslová.
Mohou však být studentské práce dostatečně kvalitní? Podle architekta z odboru výstavby a životního prostředí Stanislava Žaluda ano.

„Nemohu vyloučit, že i u neodborníka či nevystudovaného studenta může vzniknout nějaký zajímavý nápad, který když dostanou do rukou odborníci, může přinést velkou hodnotu," vyjádřil svůj názor Stanislav Žalud, podle něhož se dá najít v minulosti několik příkladů toho, že i neprofesionál může přijít s dobrou myšlenkou.

Zúčastnit se bude moci v rámci školy každý. Místostarostka Jana Drejslová přiznává, že samozřejmě nebude chybět ani odměna. „Takže v tomto směru nebudou studenti biti, že by něco dělali vysloveně zadarmo. Jestli to bude formou, že by škola dostala třeba počítač, nebo něco jiného, o tom teprve budeme jednat, " dodala Jana Drejslová.

Podle architekta Stanislava Žaluda se většinou takovéto soutěže mezi školami pořádají, protože nejsou z hlediska odměn tak nákladné. „Neříkám, že je tomu tak i v tomto případě. Ovšem kdyby se dělala architektonická soutěž, tak u ní jsou přesná pravidla a stanovené výše odměn. Také je dané, z koho musí být složena porota. Tento druh soutěže nevyžaduje tak přesná pravidla," vysvětlil Stanislav Žalud.

Podle místostarostky se o tom, jakým způsobem vítězný návrh vyberou,  bude jednat. „Myslím si, ale že v komisi bude sedět odborník," uvedla.

Kdo se může přihlásit a jaké budou podmínky

• Přihlásit se budou moci studenti z oslovených vysokých škol, samozřejmě nemusí být z Rychnova nad Kněžnou.

• Do konce srpna budou vyhotoveny všechny podklady a v září budou školy osloveny.

• Školy obdrží pouze podklady k tomu, jak pěší zóna v Havlíčkově ulici vypadá.

• Smyslem je, aby se na ni studenti podívali zcela svýma očima, proto jim nebude ani ukázán návrh vytvořený před lety.

• Bude se jednat spíše o ideovou studii, proto nebudou kladeny žádné finanční nároky.

• Zda se vítězná studie zrealizuje, záleží na tom, jakou bude mít vypovídací hodnotu.

Autor: Kamila Císařová

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení