VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zvelebení pěší zóny dostanou za „domácí“ úkol studenti

Rychnov nad Kněžnou – Procházka pěší zónou v Havlíčkově ulici bude možná brzy příjemnější. Město se ji totiž rozhodlo zvelebit a na pomoc si k tomu přizve studenty.

22.8.2012
SDÍLEJ:

Pěší zóna v rychnovské Havlíčkově uliciFoto: Kamila Císařová

„Říkali jsme si, proč by se na to nepodíval někdo z úplně jiné strany, z pohledu nezávislého člověka. Proto jsme zvolili tuto formu a v září oslovíme vysoké školy, aby nám jejich studenti ukázali nový pohled, jak by mohla Havlíčkova ulice vypadat. Do konce srpna by už měly být vypracované všechny podklady. Nemělo by to být nic drahého, jde spíše o to, jak by viděli Havlíčkovu a později i Panskou ulici vyřešenou," uvedla místostarostka Rychnova Jana Drejslová, podle níž by studie na zvelebení Panské ulice mohla být zadána příští rok.

Studenti žádné pokyny nedostanou, obdrží pouze podklady k tomu, jak nyní Havlíčkova ulice vypadá. To aby nebyli nijak ovlivňováni. Radnice jim například vůbec neukáže návrh, který má už léta vypracovaný. Ten však nebyl realizován, protože zahrnuje i vodní kaskádu, která by však byla velmi náročná na udržování.

„Je to spíše ideová studie, takže v podmínkách zatím nejsou ani žádné finanční nároky. Je to teprve ve fázi zrodu. Zda bude vítězný návrh realizován, uvidíme. Záleží i na tom, jak školy projekty pojmou, a uvidíme, jakou budou mít vypovídací hodnotu. Necháme se překvapit," vysvětlila Jana Drejslová.
Mohou však být studentské práce dostatečně kvalitní? Podle architekta z odboru výstavby a životního prostředí Stanislava Žaluda ano.

„Nemohu vyloučit, že i u neodborníka či nevystudovaného studenta může vzniknout nějaký zajímavý nápad, který když dostanou do rukou odborníci, může přinést velkou hodnotu," vyjádřil svůj názor Stanislav Žalud, podle něhož se dá najít v minulosti několik příkladů toho, že i neprofesionál může přijít s dobrou myšlenkou.

Zúčastnit se bude moci v rámci školy každý. Místostarostka Jana Drejslová přiznává, že samozřejmě nebude chybět ani odměna. „Takže v tomto směru nebudou studenti biti, že by něco dělali vysloveně zadarmo. Jestli to bude formou, že by škola dostala třeba počítač, nebo něco jiného, o tom teprve budeme jednat, " dodala Jana Drejslová.

Podle architekta Stanislava Žaluda se většinou takovéto soutěže mezi školami pořádají, protože nejsou z hlediska odměn tak nákladné. „Neříkám, že je tomu tak i v tomto případě. Ovšem kdyby se dělala architektonická soutěž, tak u ní jsou přesná pravidla a stanovené výše odměn. Také je dané, z koho musí být složena porota. Tento druh soutěže nevyžaduje tak přesná pravidla," vysvětlil Stanislav Žalud.

Podle místostarostky se o tom, jakým způsobem vítězný návrh vyberou,  bude jednat. „Myslím si, ale že v komisi bude sedět odborník," uvedla.

Kdo se může přihlásit a jaké budou podmínky

• Přihlásit se budou moci studenti z oslovených vysokých škol, samozřejmě nemusí být z Rychnova nad Kněžnou.

• Do konce srpna budou vyhotoveny všechny podklady a v září budou školy osloveny.

• Školy obdrží pouze podklady k tomu, jak pěší zóna v Havlíčkově ulici vypadá.

• Smyslem je, aby se na ni studenti podívali zcela svýma očima, proto jim nebude ani ukázán návrh vytvořený před lety.

• Bude se jednat spíše o ideovou studii, proto nebudou kladeny žádné finanční nároky.

• Zda se vítězná studie zrealizuje, záleží na tom, jakou bude mít vypovídací hodnotu.

Autor: Kamila Císařová

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Vysněné dětské postele

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Královéhradecko - Nebezpečnou chorobou, která napadá nervový systém člověka a může vést k úplnému ochrnutí, loni v kraji onemocnělo 19 lidí. Rok předtím to podle údajů královéhradecké Krajské hygienické stanice bylo sedm případů a v roce 2014 se klíšťovou encefalitidou nakazili jen čtyři lidé.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení