VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zůstane v Kostelci 21 zastupitelů?

Kostelec nad Orlicí – První hlasování o existenci budoucího jednadvacetičlenného městského zastupitelstva Kostelce nad Orlicí skončilo patem. Ačkoliv se na pondělním veřejném zasedání projednával návrh finanční komise na snížení počtu zastupitelů pro příští volební období na 15, usnesení nebylo přijato.

3.2.2010
SDÍLEJ:

Zasedání zastupitelstva v Kostelci nad Orlicí (ilustrační foto).Foto: DENÍK/Miloslav Dostálek

„Návrh nepřijala nadpoloviční většina, tedy jedenáct zastupitelů. Podobná situace nastala u jiných záležitostí již v minulosti,“ komentovala zasedání kostelecká starostka Ivana Červinková a vysvětlila, že podle návrhu finanční komise byla hlavním důvodem úspora. Podle asistentky starostky Ivony Jasníkové, která kontrolovala hlasování, se zasedání účastnilo 19 zastupitelů, osm hlasovalo pro, dva se zdrželi hlasování a devět bylo proti.
„Náklady 85 tisíc za rok je maličkost. Argument, že to zvýší ve volbách šanci menších stran, kterým při sestavování kandidátek bude stačit jen patnáct lidí, také neberu. V konečném efektu při rozdělování podle procent budou vlastně znevýhodněné,“ tvrdí Milena Tarkowská z řad občanů, která se zapojila do živé diskuse.
„Šlo o bezprostřední návrh finanční komise. Na druhou stranu si myslím, že důležitější než kvantita je kvalita,“ reagovala kostelecká starostka a nevyvrátila dohady, že zmíněný návrh bude předložený na některém z dalších jednání. „To záleží na finanční komisi,“ dodala.

Finanční komise předložila na pondělním veřejném zasedání návrh na snížení počtu zastupitelů z 21 na 15, který neprošel. V něm uvádí: „Kostelec n. O. má 21 zastupitelů, z nichž je voleno 7 radních. V porovnání s okolními městy stejného typu, tedy městy s rozšířenou působností v bývalém okrese Rychnov n. K., je zdejší zastupitelstvo početné. Pro města s rozpětím počtu obyvatel od 3000 do 10 000 obyvatel je možné dle zákona o obcích stanovit zastupitelstvo s počtem 11 až 25 členů. Města s počtem obyvatel od 10 000 do 50 000 mají rozpětí od 15 až 35 členů.
Pro informaci předkládáme následující přehled: Obce s rozšířenou působností v rámci bývalého okresu RK:

Kostelec nad Orlicí, 6 200 obyvatel, 21 zastupitelů
Dobruška, 7 000 obyvatel, 15 zastupitelů
Rychnov n. K., 11 700 obyvatel, 21 zastupitelů

Dle zákona o obcích se při stanovení počtu členů ZM přihlíží zejména k počtu obyvatel a velikosti územního obvodu. Dle § 67 zákona o obcích tak ZM musí učinit nejpozději do 85 dnů před dnem voleb. V letošním roce proběhnou nové volby v říjnu. Bylo by však vhodné s ohledem na sestavování nových kandidátek vyslat tuto informaci volebním stranám co nejdříve, neboť od ní se odvíjí maximální možný počet kandidátů, které mohou uvést na své kandidátní listině. Vzhledem ke snadnějšímu obsazování kandidátek stran zúčastněných v komunálních volbách i jednodušším následným jednáním v ZM i RM a v rámci finančních úspor rozpočtu města cca 85 tis. Kč ročně navrhujeme do příštích voleb zvážit snížení počtu zastupitelů z 21 na 15, z nichž by bylo voleno 5 radních.“

Autor: Miloslav Dostálek

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení