Ve východních Čechách jsou dnes jen tři radnice, které provoz výherních automatů regulují. Vedle Jičína je to ještě Jaroměř a malá vesnice Sobětuchy u Chrudimi. Dobruška podobnou vyhlášku na protest vůči ministerstvu financí v prosinci zrušila.

Truc ministerstvu

„Nelíbí se nám, že zatímco my jsme se léta dobrovolně vzdávali příjmů z poplatků z výherních automatů, ministerstvo posléze na těch samých místech povoluje videoterminály. Ty jsou přitom hazardem ještě horším. Tak proč bychom měli podporovat stát a sami se o ty samé příjmy ochuzovat?“ zlobí se starosta Dobrušky Petr Tojnar. Zakázány zde byly automaty na hlavním náměstí a v okolí škol.
Podobné omezení platí v Jičíně. Důvěrně známé „bedny“ tady nenajdete v městské památkové rezervaci a ve stometrovém okruhu od veřejných budov, jako jsou nemocnice, školy a úřady.

Nejde o prohibici

A Sobětuchy u Chrudimě hazard zakázaly úplně. Zastupitelstvo o tom hlasovalo dokonce dvakrát. V něm ale mají převahu ženy, které jsou největšími odpůrci automatů.
„My nechceme hazard zakázat jako takový, takové pokusy jsou známé třeba s alkoholem a nikam to nevedlo. Požadujeme jen právo ho regulovat obecní vyhláškou, protože nejlépe známe místní podmínky. Ať si hazard žije na periférii, ale nehyzdí centrum města,“ uvedl jičínský místostarosta Ladislav Brykner.

Ten se stal zároveň předsedou nově vzniklé ligy pěti českých měst, která si říká Sdružení měst a obcí proti hazardu. Společně s Jičínem v něm jsou Aš, Cheb, Bohumín a Velké Meziříčí. Jejich starostové nevěří, že problém šíření hazardních her vyřeší ministerstvo financí v chystané novele loterijního zákona. A proto se rozhodli připravit vlastní novelu. Pokud neuspějí, obrátí se na Ústavní soud a Evropský soud pro lidská práva.

Zatímco ve východních Čechách jsou dnes pouze tři radnice, které omezují provoz výherních automatů, celorepublikově jich je 46.