VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Změna je dnes lidem spíše na obtíž

Rychnovsko - Přechod mezi zimním a letním časem nepřináší úspory, ale zdravotní komplikace.

27.10.2012
SDÍLEJ:

Pro Josefa Nováka z Dobrušky je práce na hodinovém stroji v historické radnici spíše koníčkem. Své poslání převzal po otci, který byl hodinářem, a věnuje se mu už čtyřicet let. Foto: Michal Friček

Opět po půlroce tu máme změnu času, což pro některé spoluobčany znamená večerní manévry na hodinových věžích. Několik strojů na Rychnovsku se totiž ještě stále ovládá zkušenou lidskou rukou.

Tomáš Fábera z Opočna měl v posledních dnech se svěřenými hodinami mnohem více práce než obvykle. Stroj na radnici totiž pod jeho rukama prošel rozsáhlou opravou, protože už delší dobu ukazoval nepřesně.

Na hodinách z roku 1890 se totiž negativně projevila rekonstrukce radnice provedená před dvaceti lety. Nyní byla vyměněna ložiska, závaží 
i kladky.

„Od čtvrtka již hodiny znovu ukazují. Nyní budou asi týden ve zkušebním provozu a tak se změna času týká i jich. Mnohem náročnější je však posun na kostele, kde je instalováno bicí zařízení se složitým kuželovým soukolím. Výhodnější proto bude na hodinu je zastavit a pak znovu spustit," popsal svou náplň dnešního večera hodinář Tomáš Fábera.

S přesunem Opočna do zimního času se začne kolem desáté hodiny, kdy již nehrozí velké zmatky. V tu dobu se totiž po ulicích pohybují lidé, kterým na jedné hodině zase tolik nezáleží.

Také Josef Novák ze sousední Dobrušky si svůj tradiční výstup na věž odbude už dnes večer.

„Přesunout čas půjdu asi mezi devátou a desátou hodinou večer. Lidé jsou na to už zvyklí, takže si nikdo nestěžuje," uvedl muž, který se o stroj na věži historické radnice stará už čtyři desetiletí, takže si dobře vzpomíná na časy, kdy se hodiny natahovaly ručně každých čtyřiadvacet hodin.

Hodinový stroj z osmdesátých let už ale takovou míru lidské spoluúčasti nevyžaduje. Přesto se „správce dobrušského času" na radnici zastaví, kdykoliv jde kolem.

„Když jdu do města, kontroluji, zda jdou hodiny správně. Většinou ale stejně vyběhnu nahoru, abych stroj trochu promazal," dodal Josef Novák. Tato práce je pro něj ale spíše koníčkem. Své poslání převzal od otce, který byl hodinářem z povolání.

Jiné je to ovšem na dalších historicky vyhlížejících hodinových strojích. Digitální stroj řízený na dálku tak ukazuje čas na kosteleckém náměstí i vodárenské věži v Týništi nad Orlicí.

Čím dál více lidí ale v poslední době považuje přechod mezi zimním a letním časem za přežitek, který již dnes nepřináší nic pozitivního. Právě naopak řada lidí má díky posouvání ručiček vpřed či vzad obtíže.

„Velké stesky jsem mezi svými pacienty zatím nezaznamenala, ale je pravda, že třeba osobám, které trpí nespavostí, to působí problémy. Nepříjemné je to i pro lidi, kteří mají navyklý přísný denní režim a vstávají v pravidelnou dobu do práce," připustila Irena Cejnarová, praktická lékařka z Dobrušky.

Také ekonomický přínos, který v minulosti stál za oddělením zimního letního času, je dnes hodně diskutabilní. V našich zeměpisných šířkách byl posun času zaváděn v době obou světových válek, což mělo zajistit úsporu uhlí. V dnešní době jsou úspory minimální a tam, kde se pracuje v třísměnném provozu, což je na Rychnovsku častým jevem, vůbec žádné.

Vzhledem k tomu, že v českých zemích byla trvalá změna času zavedena až v roce 1979, lze říct, že přesouvání ručiček je relativně novinkou a jak ukazují zkušenosti ze světa, nemusí trvat věčně. V nedávné době tak zrušilo změny času třeba Rusko.

Autor: Michal Friček

27.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení