VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zdravotníci jdou dnes do stávky, pacienty to neohrozí

Rychnov nad Kněžnou/Opočno - Do dnešní hodinové stávky vstupují i zdravotníci obou nemocnic v rychnovském regionu. Protest není namířený proti zaměstnavateli ani podle odborářů nemá poškodit pacienty.

24.6.2008
SDÍLEJ:

StávkaFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Protest proti politice současné vlády, která s arogancí a silou prosazuje nevratné změny směřující k privatizaci českého zdravotnictví

Nevratné změny

„Místní organizace Lékařského odborového klubu - Svazu českých lékařů a Odborového svazu zdravotníků a sociálních pracovníků při Oblastní nemocnici Rychnov nad Kněžnou rozhodly o připojení se ke stávce na protest proti politice současné vlády, která s arogancí a silou prosazuje nevratné změny směřující k privatizaci českého zdravotnictví. Tato stávka není zaměřena proti vedení našeho zdravotnického zařízení, nýbrž proti připravovaným změnám v českém zdravotnictví, které jsou přes odpor odborné veřejnosti i pacientských organizací a přes varování řady mezinárodních institucí současnou vládou tvrdě prosazovány. Naším cílem je pozastavení reformy českého zdravotnictví a zahájení seriózní diskuse se všemi zainteresovanými stranami,“ informoval za odboráře rychnovské nemocnice Martin Saidl.

Pokračoval, že stávka bude v rychnovském zdravotnickém zařízení organizována jako částečné omezení plánovaných výkonů a manifestační podpora s tím, že akutní péče o pacienty bude zajištěna. „V den stávky se bude konat setkání zdravotníků, které se uskuteční v areálu nemocnice od třinácté do čtrnácté hodiny,“ řekl Saidl.

Ředitel Oblastní nemocnice Rychnov nad Kněžnou, a. s. Otto Štěpán k tomu pro Deník uvedl: „V nemocnici proběhne podle informací odborů stávka jako demonstrační.

Nebudou odloženy operační výkony, bude plně zachována akutní péče.

Odboráři deklarovali písemně vedení nemocnice, že akce má vyjádřit nesouhlas s politikou MZČR a není nikterak zaměřena proti vedení nemocnice
Bude se konat shromáždění pracujících a sběr podpisů pod petici.“

Neplacené volno

Opočenská nemocnice spadá pod Oblastní nemocnici Náchod, a.s. I tady působící odborové organizace vyhlásili na dnešní 13. až 14. hodinu stávku.
„K této hodinové stávce se může připojit kterýkoliv zaměstnanec, účast je na zvážení a domluvě v rámci oddělení. V žádném případě nesmí být ohroženo zdraví žádného pacienta,“ vysvětluje Eva Smolová, předsedkyně místní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR. Stávku si účastníci vykáží jako omluvené neplacené volno.

„Žádný pacient, který přijde v době jednohodinové stávky do naší nemocnice nezůstane neošetřen, pouze se může v neakutních situacích mírně prodloužit čekací doba,“ ujišťuje ředitel náchodské nemocnice Miroslav Švábl, který stávku nepodporuje, ale samozřejmě nebude žádného zaměstnance kvůli účasti jakýmkoliv způsobem postihovat.

Prohlášení LOK-SČL Královéhradeckého kraje:

Podporujeme výzvu předsednictva LOK-SČL k protestu 24. 6. 2008

S ohledem na rizika, která pro občany představuje reforma zdravotnictví navržená vládním kabinetem, rozhodly se odborové organizace LOK-SČL, OSZSP ČR, POUZP ČMS ve shodě a s podporou ČMKOS a ASO vyhlásit v úterý 24. června 2008 jednodenní výstražné omezení provozu ve zdravotnických zařízeních.

Protest bude podpořen 1 hodinovou výstražnou stávkou dalších resortů sdružených v ČMKOS a ASO.

Zdůrazňujeme, že protest není namířen proti zaměstnavatelům a v případě zdravotníků ani vůči pacientům a je naopak doporučen a podporován pacientskými svazy.

Protest je namířen proti politice současné vlády, která svou arogancí a silou prosazuje reformu českého zdravotnictví, která nemá žádnou podporu ve společnosti ani v odborných kruzích.

Zásadní nesouhlas vyvolává zejména záměr privatizovat zdravotní pojišťovny a zbylé nemocnice. Znepokojuje nás zejména představa, že by v budoucnu měly soukromé zdravotní pojišťovny být klíčovým subjektem, který bude rozhodovat o rozsahu a úrovni poskytované zdravotní péče. Přitom myšlenky, které považujeme za skutečně reformní, např. stanovení ekonomických a léčebných standardů, vytvoření jasné definice komerčního připojištění a zprůhlednění a stabilizování finančních toků, návrhy reformy neobsahují.

Před plánovanými změnami varují i tak ekonomicky, tržně a konzervativně orientované instituce, jako je OECD a Světová banka. Zástupci Evropské federace lékařů zaměstnanců (FEMS), která sdružuje přes milion evropských lékařů, označili reformní plány české vlády za nevyzkoušený experiment, který odporuje evropským tradicím zajišťování zdravotní péče na solidárním principu.

V Hradci Králové dne 17.6.2008

Autor: Šárka Ehlová

24.6.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení