VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámělští se vrátili do minulosti a uctili padlé

Záměl – Zdejší Hostinec u Karla IV. a obecní mlýn přivítaly o víkendu návštěvníky, kteří se chtěli dozvědět něco o historii.

31.7.2014
SDÍLEJ:

OBCÍ PROCHÁZEL SLAVNOSTNÍ průvod k pomníku padlých vojáků, kde byl položen květinový věnec . Na hřbitově se zapálilo 26 svíček za padlé vojáky. Kromě pietního aktu se v sobotu sloužila v Záměli mše a nechyběl tu ani koncert skupiny Gemma.Foto: V. Podstavek

VLČÍ MÁKSymbol válečných veteránů.
Zrodil se ale až po válce.

Květy rostly mezi hroby padlých vojáků.

Každý si mohl v Záměli vlčí mák připnout na své oblečení a vzdát tak hold těm, kdo padli ve válce.

Poprvé se tento symbol objevil v básni In Flanders Fields" od kanadského vojenského lékaře, podplukovníka Johna McCrae.

Ten báseň složil v roce 1915 a zapříčinil tak myšlenku, že by se mohl stát z tohoto květu symbol celosvětového válečného konfliktu.

Nošení vlčího máku se ale zavedlo až po básníkově smrti.

Výstavy se konaly především na počest výročí sto let od vyhlášení Velké války a věnovány byly také československým legiím.
Na úvod akce zahrál hudební orchestr, nechyběla ani skromná slova pořadatelů.

Výstava v Hostinci u Karla IV. byla zaměřena především na československé legie. Příchozí si mohli prohlédnout výbavu legionářů užívanou v boji. Velmi podrobně byla představena také jejich válečná uniforma.

Přípravy trvaly 
déle než rok

Uvnitř hostince si mohl každý prohlédnout historické dokumenty a promítané fotografie. Výstavu připravilo zámělské sdružení Má vlast – můj domov. „Potřebné historické dokumenty jsme sháněli déle než rok. Naším cílem je, aby se lidé v této době na chvíli zastavili a zavzpomínali. Měli bychom si připomenout, jak to měli lidé tehdy těžké, a to nejen ti, kdo byli ve válce, ale i ti, kteří čekali doma," vysvětlovala hlavní organizátorka za sdružení Má vlast – můj domov Marie Trejtnarová.

Dokumenty sháněli organizátoři všude, kde se dalo. Podle Marie Trejtnarové se chodilo po místních lidech, většina už ale památné věci dávno vyhodila. Někde se ale přece jen dobové předměty a dokumenty podařilo najít. Organizátoři nostalgické akce oslovili všechny známé i místní a zásluhou jejich ochoty se jim podařilo dát dokumenty dohromady.
„Potřebné věci jsem také hledala v archivu, zde mi pomohly různé vyhlášky týkající se války. Badatelské úsilí nás všech bylo opravdu obrovské," dodává Marie Trejtnarová.
Výstava v hostinci však nebyla jedinou, která se zde o víkendu odehrávala. Obecní mlýn nabídl expozice zaměřené na vojáky, kteří byli také obyvateli Záměle, a samotnou historii obce Záměl.

Místní si mohli prohlédnout, jak vypadala jejich obec a blízké okolí za dob první světové války. Nejvíce je zaujaly dobové pohlednice.
Hlavním aktérem výstavy byl Milan Sedláček, který se historii věnuje řadu let. „Historie Záměle je velmi žádaná, lidé si na výstavě zavzpomínají a já se dozvím další nové informace. Historické dokumenty střádám po dlouhou dobu. O první světové válce lidé už moc nevědí, historie obce se ale stále sehnat dá," prozradil Milan Sedláček.

Mlýn získá historickou podobu

Sběratel dodává, že jeho koníček mu zabere hodně času. Sám pochází z Vamberka, teď bydlí v Záměli, odkud pochází i jeho předci. Dědeček Milana Sedláčka psal zámělskou kroniku.
Do náročných příprav se samozřejmě zapojil i starosta Záměle Josef Novotný.

„Jsem rád, že se touto vzpomínkou někdo zabývá. Díky Milanu Sedláčkovi mohou místní zavzpomínat na historii své obce. Budovu mlýna bychom chtěli zrekonstruovat do původního stavu a připravit v ní stálou výstavu věnovanou historii," prozradil starosta a na závěr uvedl: „Děkujeme všem, kteří se podíleli na významné vzpomínkové akci, nebyli to pouze organizátoři a občanské sdružení, ale i zdejší hasiči, pracovníci obce, místní obyvatelé a mnoho dalších."

Očima návštěvníků

Na obě výstavy zavítali návštěvníci nejen ze Záměle, ale i z blízkého okolí. Zavzpomínali tu na své předky.

V Záměli jsem se narodila a dosud tu bydlím, historie obce mě tedy opravdu velmi zajímá. Dokonce jsem díky Milanu Sedláčkovi zjistila, že můj praděda a prastrýc byli přímými účastníky první světové války. Sama jsem o tom od svých předků nevěděla.
Jsem milovník historie, téma světové války je opravdu rozsáhlé. Zaujalo mě tu úplně všechno, velmi pěkné jsou historické fotografie. Záměl se za tu dobu změnila k nepoznání.

Soňa Hartmanová

Obdivuji, jak malá skupinka lidí dokáže zorganizovat takovouto velkou akci. Muselo to dát spoustu práce. Vymyslet to je jedna věc, ale sehnat lidi, kteří se do toho zapojí, to mnohdy není vůbec snadné.

Věra Zemanová

Autor: Stanislava Preclíková

31.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení