VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zalistujte si Opočnem v proměnách času

Opočno – Kniha Opočno v proměnách je na světě!

11.12.2015
SDÍLEJ:

FOTOGRAFIE použité v knize nebyly nijak popsané, a tak byla jejich „identifikace“ mnohdy prací detektivní. I o tom je kniha Opočno v proměnách. A fotka? Téměř s jistotou se jedná o červenec 1933, kdy v Opočně probíhala Řemeslnicko živnostenská výstava.Foto: Archiv

Tuto zprávu očekávali s napětím všichni, kdo se na knize příběhů opočenských domů podíleli. A kdo to byl?
„Přestože v knize jsem jako autorka uvedena já a kolektiv, bylo nás daleko víc. Kniha je totiž sestavena především z dokumentů, které nám lidé z Opočna a okolí věnovali do archivu letopisecké komise. Bez nich by kniha nemohla vzniknout," děkuje všem dárcům Dana Marková z letopisecké komise

První díl Opočna v proměnách se zaměřil na Kupkovo náměstí. Příběh každého domu je doplněn velkou spoustou obrazového materiálu, který dokumentuje nejen proměnu místa, ale zmiňuje i firmy či významné osobnosti, které v něm působily. Na přípravě knihy se podíleli Renata Pavlíčková, Luděk Hamáček a Vladimír Macek z letopisecké komise, všichni se shodují v jednom: „Příběh každého domu by mohl být daleko delší, ale to by kniha měla nejmíň tisíc stran (nyní jich má tři sta). To se týká i obrazového materiálu. Takže asi nejhorší bylo rozlišit podstatné a méně podstatné, protože když se v tom člověk pohybuje dlouho, je pro něho podstatné všechno."

Kvalitu knihy však neurčují jen texty a fotografie, ale také grafická úprava. Rovněž tady se „sáhlo" po člověku s vazbou na město. Grafiku a sazbu totiž připravil designer a grafik Ondřej Marek, opočenský rodák. „Sledovala jsem knihu při její tvorbě, a tak vím, kolik návrhů autoři vytvářeli a zamítali, ale myslím, že výsledek je výborný, a jsem si jistá, že hezčí vánoční dárek nemohlo naše město dostat," děkuje starostka Šárka Škrabalová všem, kdo se o vznik knihy zasloužili.
Kniha Opočno v proměnách, kterou vydalo město Opočno s finanční podporou Královéhradeckého kraje, se objeví na pultu opočenského informačního centra už v pondělí. Příští týden přinese Deník rozhovor s jejím grafikem, opočenským rodákem Ondřejem Markem.

Autor: Redakce

11.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení