VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři se starají o květinovou výzdobu i vystavují

Potštejn - Základní organizace Českého zahrádkářského svazu v obci sdružuje zahrádkáře z Potštejna a Záměle. Má 50 členů a řídí ji výbor, který se pravidelně schází jednou za měsíc.

11.5.2009
SDÍLEJ:

Zahrádkáři Potštejna a Záměle na výstavě Zahrada východních ČechFoto: ZO ČZS Potštejn a Záměl

Práci za minulý rok 2008 jsme zhodnotili na výroční členské schůzi dne 7. 2. 2008, která se konala v Potštejně v restauraci Pod lipami. Součástí výroční schůze byla i přednáška přítele Peřiny z Vamberka o pěstování ovoce, zeleniny a květin.

Naši členové obdrží každý rok, vždy se členskou známkou, Zpravodaj vydávaný ústředím, kde nalézají rady a poznatky k práci na zahradách, ale i novinky a právní pomoc. Základní organizace pak vždy vlastním nákladem vydává materiál s radami, například k chemické ochraně rostlin nebo letos o zalévání a hospodaření s vodou při pěstování rostlin. Tímto způsobem se snažíme o zvyšování odborných poznatků z oboru pěstování a péče o naše zahrady. Na výroční schůze zveme rovněž zástupce obce a partnerských společenských organizací.

Hlavní činností naší organizace je udržování květinové výzdoby v obci. V naší péči jsou záhony u busty TGM, záhony růží naproti novinovému stánku a u kostela, truhlíky na mostě a květinové mísy. V roce 2008 jsme na tato místa v jarní a letní výsadbě vysázeli 1361 kusů květin. Suché léto vyžadovalo časté zalévání záhonů a mís. Jejich udržování bylo dosti náročné. Květinovou sadbu si pěstujeme sami z vlastních výsevů a staráme se o ni až doby výsadby. Vyséváme a pěstujeme macešky, muškáty, petúnie, surfínie, begonie, afrikány, lobelky, jiřinky a tařice. Snažíme se, aby místa o která se staráme, zkrášlovala obec.

Naše organizace se aktivně účastní výstavy v Častolovicích. V loňském roce vystavovalo pět našich členů celkem 35 odrůd ovoce a zeleniny. Poprvé jsme vystavovali samostatně v oddělení určeném pořadateli pro základní organizace. Snažili jsme se, aby naše prezentace byla důstojná a ukázala činnost našich členů.

Pro naše členy a další zájemce jsme uspořádali dva zájezdy. Na jaře jsme navštívili výstavu Narcis v Lysé nad Labem a bonsajcentrum ve Lhotách pod Libčany. Druhý výlet se konal 6. 12. 2008 na Veselý kopec, kde jsme zhlédli vánoční zvyky našich předků. Dále do pražírny kávy v Borohrádku a na zámek v Nasavrkách. Výlety byly vždy zakončeny v Roubence v Týništi, kde jsme se ještě společně pobavili.
Naši činnost průběžně zaznamenáváme do kroniky organizace a současně doplňujeme její přílohu fotografiemi z našich akcí. Kroniku vystavujeme k nahlédnutí členům vždy na výroční schůzi.

Nezapomínáme na naše jubilanty, kterým přejeme k jejich významným životním výročím.
Problémem naší organizace je stárnutí našich členů. Není zájem mladší generace o spolkovou činnost.Velmi rádi bychom uvítali v našich řadách další nové členy. Doufáme, že se nám podaří najít spoluobčany, kteří chtějí být zahrádkáři nejen na své zahrádce.

Za ZO ČZS v Potštejně a Záměli předseda Zdeněk Kubalík

11.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení