VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se během projektu zaměřili na regionální tradice

Doudleby nad Orlicí - Od září letošního školního roku probíhá v naší ZŠ a MŠ projekt, který je výsledkem aktivní účasti na seminářích Kulturně-historického dědictví a udržitelného rozvoje místních komunit pořádaných PF KU v Praze ve spolupráci s BEZK Praha.

12.12.2010
SDÍLEJ:

Žáci se během projektu zaměřili na regionální tradice Foto: Archiv ZŠ a MŠ Doudleby nad Orlicí

Partnery projektu Herdule a paličky jsou Muzeum Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, Muzeum krajky, krajkářská škola a Úřad městyse v Doudlebách nad Orlicí.

Ideou projektu je popularizace tradice Vamberecké krajky mezi žáky a veřejností. Ukazuje, že nejde pouze o starší generaci krajkářek, ale že i v současné době se k tomuto řemeslu vedou žáci základních škol. Snahou projektu je vzbudit u žáků úctu k tradici, prohloubit znalosti o regionu.

Důraz při průběhu projektu je kladen na skupinovou práci žáků a spolupráci s nově příchozími žáky.

Projekt realizují především žáci 6. třídy v rámci hodin výchovy k občanství a výchovy ke zdraví na základní škole, dále pak ve Vamberku v Muzeu krajky a v krajkářské škole.

Již ve středu 22. září v rámci tohoto projektu navštívili žáci 6. třídy Muzeum krajky ve Vamberku. Průvodkyně dětem poskytla informace o historii i současnosti krajky.

Další akcí, kterou pokračoval projekt Herdule a paličky, byla návštěva krajkářské školy ve Vamberku a beseda s krajkářkami, kterou dětem zprostředkovala vedoucí kroužku paličkovaní na základní škole, učitelka Blanka Drtinová.

Děti měly připravené otázky již ze školy, ale i na místě se stále měly na co ptát. O historii krajkářské školy a významných oceněních absolventů jim pověděla ředitelka Miroslava Šustrová. O výrobě krajky, pomůckách, technikách a osobních zkušenostech si pak povídaly se dvěma staršími krajkářkami. Za jejich ochotu a vstřícnost jim patří naše velké poděkování. Jiná učitelka naučila i několik chlapců ze šesté třídy paličkovat základní techniku.

Na pondělí 15. listopadu si šesťáci připravili projektový den pro všechny žáky 2. stupně. Šest družstev postupně během celého dopoledne vystřídalo šest stanovišť, kde pod vedením svých učitelek plnilo připravené úkoly. Žáci se s pomocí děvčat z kroužku paličkování naučili paličkovat základní techniku – plátýnko, pomocí zeměpisných kvízů se dozvěděli o státech, ve kterých se paličkovaná krajka také vyskytuje, vyzkoušeli si role zpravodajů do regionálního tisku, poznali, jak není vůbec jednoduché navinout přízi na paličky, navrhli podmínky, podle kterých zkusí děvčata upaličkovat krajku, a v počítačové učebně připravili pozvánku a plakát na vyvrcholení celého projektu, kterým byla výstava paličkované krajky místních krajkářek v budově základní školy.

Výstava se konala od pátku 26. do úterý 30. listopadu vždy v odpoledních hodinách. Výstavu bylo možné zhlédnout i v době školního vyučování. Své krajky zapůjčily současné i bývalé členky kroužku paličkování, jejich maminky a babičky a další krajkářky z Doudleb a blízkého okolí.

Projekt je finančně podporován MŠMT, Evropskou unií a evropským sociálním fondem v České republice.

Iva Machačová, autorka projektu

12.12.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

V Dobrušce kralovaly favorizované výběry Čech

Ford Fiesta.
AUTOMIX.CZ
14

Dá se koupit spolehlivé auto za 50 tisíc? Tyto vozy mohou být výhrou

Veselka Ladislava Kubeše rozveselí příznivce dechovky

Pohoří - Jen málo míst v republice se může v dnešní době pochlubit podobně pozoruhodnou hudební tradicí, která se zrodila především díky velkému příznivci dechovky, členu pražského Divadla Járy Cimrmana a rodákovi z této obce Miloni Čepelkovi, v Pohoří.

„Apka“ v akci. Pomohla při simulované nehodě

Hradecko - V mobilu ji má již několik set tisíc lidí. Aplikace Záchranka pomáhá rychle přivolat záchranáře ve chvílích, kdy jde o život. Jak funguje, si včera na vlastní kůži vyzkoušelo několik dobrovolníků při simulované dopravní nehodě. 

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Rašovice - Perné středeční odpoledne zažili hasiči na Rychnovsku nedaleko Rašovic.

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Rychnovsko - Vítězem prvního kola podzimní fotbalové Tip ligy čtenářů Rychnovského deníku se stal Milan Jirásek z Křovic (RK0013), který získal stejně jako další tři soutěžící 16 bodů. O jeho triumfu rozhodlo, že byl nejblíže Supertrefě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení