VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč nejsou záchranářky?

ORLICKÉ HORY - Horská služba (HS) Orlických hor by před zimou ráda získala nové dobrovolné členy. Šanci mají i ženy. Při pohledu do historie základny tu však žádná žena nikdy nepůsobila. Zkusila by to některá?

16.10.2007
SDÍLEJ:

Horská službaFoto:

Horská služba hledá dobrovolné záchranáře. Přijít mohou i ženy.

„Základna Horské služby, která má v Orlických horách tři stanoviště, a to v Deštném, v Říčkách a v Čenkovicích, hledá další členy, již by podpořili řady dobrovolných záchranářů,“ uvedl Josef Šifra, náčelník HS Orlických hor. Podmínkou je vynikající zdravotní stav, působnost v regionu a samozřejmě zdatnost ve sportech, které jsou úzce spjaty se záchranářskou prací. „Vyžadujeme tedy vynikající lyžaře a vítáme zkušenosti z lezectví,“ vysvětlil náčelník.
Zdůraznil, že ženy v žádném případě nediskriminují, ale v Horské službě Orlických hor žádná v minulosti nepracovala a nepůsobí ani nyní.

„Jsem zdravotnice. Lyžuji vcelku dobře a jezdívám i jako zdravotní dozor na lyžařská soustředění dětí ze základní školy. Podle mého soudu na takovou práci ženy mají,“ míní Renata Prokopová, zdravotní sestra z rychnovské nemocnice. Otázkou je, proč se ženy nehlásí. Domnívá se, že dnes se mladé ženy nebojí ani fyzicky náročné práce, ale tady půjde o nápor na psychiku. „Vidět těžce zraněné dítě a dokázat mu pomoct a nechat emoce stranou, to je pro ženy těžké. Obávám se, že půjde i o časově náročnou práci. Navíc jako dobrovolní členové musí mít své stálé zaměstnání, což je pro ženy, kterou jsou i matkami náročné,“ dodala.

Stejně jako ona i náčelník HS se domnívá, že pro ženy není problém zvládnout požadované vstupní testy. „Pokud mají trochu fyzičku, pak není překážkou zaběhnout dvanáct kilometrů do hodiny a deseti minut. Zároveň mohu říci, že ženy jsou i dobré lyžařky. Setkáváme se zdatnými cyklistkami a dalšími sportovkyněmi,“ sdělil Šifra, který je přesvědčený, že i ženy mají fyzicky na práci dobrovolných záchranářů.

Horská služba Orlické hory má prozatím lidí tolik, aby zvládla pokrýt potřebné území. Jelikož má v horách jen tři základny, dojezdy do odlehlejších míst mohou trvat o něco déle. Tyto základny jsou v hlavních střediscích, kde v sezoně kulminuje návštěvnost - Deštné, Říčky, Čenkovice. Záchranáři by uvítali nové dobrovolné členy. Nebrání se ani ženám. Podmínkou je kladný vztah kzimním sportům a samozřejmě dobrý zdravotní a fyzický stav.

„Záchranné práce probíhají ve spolupráci se složkami záchranného integrovaného systému. Shasiči, zdravotníky i policí je vynikající domluva a vše funguje, jak má, dodává náčelník Horské služby Orlických hor Josef Šifra.

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Servírka, která pobodala přítele, čeká na nový rozsudek

Krajský přebor ve fotbale: MFK Nové Město nad Metují - SK Dobruška.

Petřík: Byl to zápas 'průser'

'ZUŠka' zve na koncert Dominika Gála

Rychnov nad Kněžnou - V koncertním sále Základní umělecké školy se v úterý koná recitál mladého talentovaného klavíristy Dominika Gála.

To byl lup! Ukradli šest motorek

Královéhradecko, Trutnov - Každoroční jarní závody enduro pořádané v Petříkovicích letos navštívili nenechavci, kteří způsobili škodu téměř 900 tisíc korun. Během páteční noci neznámý pachatel násilím vnikl do vozidla Citroen Jumper, ze kterého odcizil motocykl KTM 350 EXC EFI a motocykl KTM 300 EXC.

Majitel Juty: 'Zaměstnanci jsou ti, kdo rozhodují'

Královéhradecko - Největší podkrkonošský zaměstnavatel Jiří Hlavatý řeší budoucnost své Juty. „V příštích deseti letech budeme pokračovat v masivních investicích do modernizací všech čtrnácti závodů. Někde jde o udržení pracovních míst a výroby, jinde o její nárůst. Ale všude cílíme na zlepšení pracovních podmínek," říká majitel textilky.

Cesta ke slavnému pískovci? Trhaviny, bagry a sbíječky

Královéhradecko, Kohoutov - Pískovec z kohoutovského lomu je pro své jedinečné vlastnosti známý po celé Evropě. Obdivují ho lidé na Hospitalu Kuks, na Pražském hradě i v Kroměříži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies