VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proč nejsou záchranářky?

ORLICKÉ HORY - Horská služba (HS) Orlických hor by před zimou ráda získala nové dobrovolné členy. Šanci mají i ženy. Při pohledu do historie základny tu však žádná žena nikdy nepůsobila. Zkusila by to některá?

16.10.2007
SDÍLEJ:

Horská službaFoto:

Horská služba hledá dobrovolné záchranáře. Přijít mohou i ženy.

„Základna Horské služby, která má v Orlických horách tři stanoviště, a to v Deštném, v Říčkách a v Čenkovicích, hledá další členy, již by podpořili řady dobrovolných záchranářů,“ uvedl Josef Šifra, náčelník HS Orlických hor. Podmínkou je vynikající zdravotní stav, působnost v regionu a samozřejmě zdatnost ve sportech, které jsou úzce spjaty se záchranářskou prací. „Vyžadujeme tedy vynikající lyžaře a vítáme zkušenosti z lezectví,“ vysvětlil náčelník.
Zdůraznil, že ženy v žádném případě nediskriminují, ale v Horské službě Orlických hor žádná v minulosti nepracovala a nepůsobí ani nyní.

„Jsem zdravotnice. Lyžuji vcelku dobře a jezdívám i jako zdravotní dozor na lyžařská soustředění dětí ze základní školy. Podle mého soudu na takovou práci ženy mají,“ míní Renata Prokopová, zdravotní sestra z rychnovské nemocnice. Otázkou je, proč se ženy nehlásí. Domnívá se, že dnes se mladé ženy nebojí ani fyzicky náročné práce, ale tady půjde o nápor na psychiku. „Vidět těžce zraněné dítě a dokázat mu pomoct a nechat emoce stranou, to je pro ženy těžké. Obávám se, že půjde i o časově náročnou práci. Navíc jako dobrovolní členové musí mít své stálé zaměstnání, což je pro ženy, kterou jsou i matkami náročné,“ dodala.

Stejně jako ona i náčelník HS se domnívá, že pro ženy není problém zvládnout požadované vstupní testy. „Pokud mají trochu fyzičku, pak není překážkou zaběhnout dvanáct kilometrů do hodiny a deseti minut. Zároveň mohu říci, že ženy jsou i dobré lyžařky. Setkáváme se zdatnými cyklistkami a dalšími sportovkyněmi,“ sdělil Šifra, který je přesvědčený, že i ženy mají fyzicky na práci dobrovolných záchranářů.

Horská služba Orlické hory má prozatím lidí tolik, aby zvládla pokrýt potřebné území. Jelikož má v horách jen tři základny, dojezdy do odlehlejších míst mohou trvat o něco déle. Tyto základny jsou v hlavních střediscích, kde v sezoně kulminuje návštěvnost - Deštné, Říčky, Čenkovice. Záchranáři by uvítali nové dobrovolné členy. Nebrání se ani ženám. Podmínkou je kladný vztah kzimním sportům a samozřejmě dobrý zdravotní a fyzický stav.

„Záchranné práce probíhají ve spolupráci se složkami záchranného integrovaného systému. Shasiči, zdravotníky i policí je vynikající domluva a vše funguje, jak má, dodává náčelník Horské služby Orlických hor Josef Šifra.

16.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

VYHLÁŠENÍ VÝSLEDKŮ. Trnovští pořadatelé tradičně připravili množství hodnotných cen, které obdržely všechny týmy.

Chystá se: Jubilejní desátý Trnov Cup

Galerie „P“ v malebném zákoutí Potštejna zve na letní výstavu

Potštejn - Díla šesti umělců se sešla na sobotní vernisáži letní výstavy v galerii „P" v Potštejně.

Dravý automobilový proud přinese nová pracovní místa

Královéhradecko, Červený Kostelec - Další investované miliony a další pracovní místa. Automobilový průmysl kvete nejen v Kvasinách na Rychnovsku, ale i na Náchodsku se tomuto expandujícímu směru věnuje několik firem.

Malíř Kupka se symbolicky vrátil do rodného kraje

Opočno, Dobruška - Opočenské velké náměstí zdobí nové umělecké dílo. V cípu jeho středu byla v sobotu odhalena busta malíře Františka Kupky.

Noví nájemníci ve Dvoře Králové. Do zoo se vrátily hyeny žihané

Královéhradecko, Dvůr Králové - Návštěvníci královédvorské zahrady se mohou po třiceti letech těšit na hyeny žíhavé. Zvířata, která nápadně připomínají psy, dorazila do zoo v minulém týdnu, v současné době si zvykají na nové prostředí v pavilonu šelem.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies