VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za třídění odpadu si koupí třeba pingpongový stůl

Přepychy, Podbřezí - V projektu Recyklohraní získaly první dvě místa školy v Přepychách a v Podbřezí.

25.3.2012
SDÍLEJ:

DĚTI VE ŠKOLE V PODBŘEZÍ musí vždy schválit, co se za body koupí. Nyní to budou dalekohledyFoto: Radomila Zelená

Nejaktivnější z padesáti dvou škol v rámci Královéhradeckého kraje v projektu Recyklohraní se stala ZŠ a MŠ Přepychy a ZŠ Podbřezí.

Úplně nejlepšího výsledku dosáhli žáci v Přepychách, kteří odevzdali 3 125 kilogramů elektroodpadu. To, že by se v takové konkurenci mohli dostat až na úplný vrchol, rozhodně nikdo nečekal.

„Nečekali jsme to. Samozřejmě jsme ale rádi. Sebrali jsme všechno, co jsme mohli, i rodiče pomáhali. Co se dalo, tak sehnali. Měli jsme tady i staré počítače a různé věci, které bychom stejně museli někam dát,“ řekl ředitel vítězné školy Jan Macháček, který je rád nejen za první místo, ale také za to, že si uklidili vesnici.

Body, které se dostávají za sebrané kilogramy a za něž se můžou pořídit hodnotné ceny, škola využije k odměnění dětí na konci roku. Žáci totiž nesbírají jenom elektro, ale i baterie, papír a byliny.

„Nejlepší sběrač vždy dostane nějakou hodnotnou cenu, jako třeba rádio nebo telefon,“ vysvětlil ředitel, který chce ze zbytku bodů koupit pro děti pingpongový stůl.

To škola v Podbřezí sběrem elektroodpadu přímo žije, protože na některé věci, které si pořídili za body v rámci Recyklohraní, neměli vůbec šanci dosáhnout.

„Proto jsme od první chvíle, co to funguje, do soutěže zapojeni. Už jsme si za obrovské peníze pořídili mikroskop, elektrické varhany a mnoho jiného. Děti to vědí, i rodiče jsou zapojeni, jsme z této akce nadšení a jsme hrozně rádi, že jsme byli druzí,“ radovala se ředitelka Radomila Zelená.

Za nově nabyté body budou kupovat tři dalekohledy, které potřebuje přírodovědecký klub.

Škola však má docela problém se skladováním elektroodpadu. Na velké spotřebiče jako mrazáky, lednice a kopírky mají výklenek za školou, kam lidé spotřebiče nosí. Na drobné elektrozařízení pak mají červené popelnice, přičemž jedna je ve škole a druhá na obecním úřadě.

Recyklohraní je školní program, jehož cílem je prohloubit znalosti žáků v oblasti třídění a recyklace odpadů.

Kolik nejlepší školy v kraji nasbíraly elektoodpadu?

1. MÍSTO
ZŠ a MŠ Přepychy

Počet žáků ve škole 33
Kolik kg nasbírali 3 125
Kolik kg na žáka 94,7


2. MÍSTO
ZŠ Podbřezí

Počet žáků ve škole 26
Kolik kg nasbírali 1 683
Kolik kg na žáka 64, 7

Autor: Kamila Císařová

25.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení