Dražší plyn, elektřina, voda, k tomu vyšší DPH na řadu dalších služeb. A to není jediná finanční rána, která Východočechy čeká po novém roce.

Pokud poslanci stihnou v nejbližších týdnech schválit novelu zákona o místních poplatcích, budeme příští rok mít i o několik set korun vyšší účty „za popelnice”.

Už téměř devět let starý limit 500 korun na člověka totiž zdaleka nestačí. V naprosté většině východočeských obcí a měst je u horní hranice a ty přesto musí svoz dotovat.

„Poplatek dnes činí 500 korun na osobu, přesto představuje jen 57 procent prokazatelných nákladů, které nás likvidace odpadů každý rok stojí. Magistrát doplácí každoročně 30 milionů korun. Je to srovnatelné s jinými velkými městy, dá se proto očekávat, že poplatek půjde nahoru všude,” řekla mluvčí pardubické radnice Nataša Hradní.

Pokud by Pardubice chtěly po občanech uhradit celkové náklady za likvidaci odpadů, platili by lidé příští rok 877 korun.

Kolem tří stovek na osobu doplácí nejen města, ale i mnohé východočeské vesnice.

„Náklady na odpady neuhradí poplatky od občanů ani u nás, každoročně doplácíme a asi bychom možnost navýšení poplatků využili. Myslím si však, že část nákladů by přesto měla nést obec. Břímě zdražení, které na občany po Novém roce čeká, je skutečně velké,” řekla starostka Malých Svatoňovic na Trutnovsku Eva Hylmarová.

Podle novely, kterou budou poslanci v nejbližší době schvalovat, nebudou moci poplatky překročit prokazatelnou výši nákladů, které radnici skutečně vyjdou.

Poplatek po novu:

- mnohé obce nyní na svoz odpadů doplácejí, maximální taxa poplatku 500 Kč se totiž neupravovala devět let. Za tu dobu vzrostla inflace a především se několikanásobně zvýšily náklady obcí na likvidaci odpadů;

- poplatek má dvě složky. První, která je 250 korun ročně za tříděný odpad, by podle novely zákona zůstala stejná. Druhou stanovují obce na základě skutečných nákladů na sběr a svoz netříděného odpadu; má se zvýšit ze současných až 250 korun na maximálně 750 korun ročně;

- úhradu by nově měli platit například cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR nebo vlastníci takzvaných apartmánů, které často slouží k rekreaci či k pronájmu, avšak nikdo v nich není trvale přihlášen. Při rozšíření počtu poplatníků by se tak mohly v některých obcích poplatky i snížit;

- nejasný zatím je postup vymáhání poplatku, pokud ho nezaplatí nezletilí. Buď by za ně ručili zákonní zástupci, nebo by jim měl obecní úřad poplatek přímo vyměřit. Zpřesnit se musí i osvobození od poplatku. Zákon by měl např. vymezit, jak by měl plátce prokázat, že byt neužívá.