VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vzpomínky na úspěšný lov vystavují v Dobrušce

Rychnovsko – Trofeje zvěře ulovené v loňském roce v honitbách rychnovského okresu si od soboty až do pátečního dopoledne mohou prohlédnout zájemci v kulturním domě v Dobrušce v Archlebových sadech.

18.4.2016
SDÍLEJ:

Chovatelské výstavy trofejí jsou nedílnou součástí mysliveckých tradic. V Dobrušce byla zahájena týdenní přehlídka. V honitbách na Rychnovsku bylo v roce 2015 uloveno čtyři a půl tisíce kusů spárkaté zvěře. Foto: Miroslav Sixta

Chovatelské výstavy trofejí jsou nedílnou součástí mysliveckých tradic. Pro myslivce jsou  ideální příležitostí k porovnání kvality zvěře, ale také k setkání přátel, které spojuje společný zájem. Zásluhou organizátorů z Mysliveckého sdružení v Dobrušce mohou návštěvníci obdivovat rozmanitost a velkolepost přírody. Kvalita vystavených trofejí vypovídá mnohé o celoroční péči o zvěř a náročné a nezištné práci myslivců.

Z celkového počtu 4 501 kusů spárkaté zvěře ulovené v honitbách na Rychnovsku je v Dobrušce vystaveno 884 trofejí srnců, 101 jelenů, 11 daňků a 31 muflonů. Výstavu rozšiřují i další zajímavé a kvalitní trofeje.

„Zástupci každé honitby nám s trofejemi přivezli tiskopisy s plány lovu každého druhu zvěře a kolik se jí skutečně ulovilo. Sumáře udávají hodnocení trofejí. Z nich vycházíme. Hlavní statistiky jsou dány zákonem," říká Jiří Snoza, koordinátor výstavy z dobrušského mysliveckého sdružení. „Kritéria pro posuzování chovné hodnoty jedinců spárkaté zvěře jsou vydána především z důvodu zkvalitnění chovu a v zájmu zjednodušení určení chovnosti při lovu," dodává Snoza.

Dříve používané třístupňové označení chovnosti před třemi lety nahradilo dvoustupňové. Ulovený kus zvěře je nadějný (chovný – označuje se červeným bodem) nebo lovný (zelený bod).
„Například u paroží jelena se hodnotí délka a členitost lodyhy, obvody na pučnici se sčítají a podle daných koeficientů vyjde určitá bodová hodnota. Význačné trofeje hodnotitelskí komise ocení zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medailí. Mohou postoupit na celorepublikovou výstavu v Lysé nad Labem," uzavírá Snoza.

Podle předsedy okresního mysliveckého spolku Vladimíra Šabaty sahají první zmínky o upravování trofejí až do 17. století. „Pod pojmem lovecká trofej rozumíme upravenou určitou část těla ulovené zvěře, která je lovci trvalou vzpomínkou na úspěšný lov, na zážitky v přírodě," tvrdí Šabata. „Současně jsou dokladem chovatelských úspěchů v dané honitbě.
„Dovolte mi jedno moudro. Myslivec nechová zvěř proto, aby ji mohl lovit, ale loví ji proto, aby zvěř mohl chovat," uvedl předseda okresního spolku během slavnostního zahájení letošní okresní výstavy trofejí. V dobrušském kulturním domě potrvá do pátku 22. dubna. Po jejím skončení se uskuteční sněm okresního mysliveckého spolku.

Autor: Miroslav Sixta

18.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení