VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavba
 a modernizace tří sportovišť

Dobruška – Dobrušská sportoviště by v dohledné době měla doznat zásadních změn. Město plánuje výstavbu nové sportovní haly a dvě hřiště čeká podstatná modernizace – položení umělého povrchu.

10.9.2014
SDÍLEJ:

Dobruška - ilustrační fotografieFoto: Zdroj redakce

Na sklonku minulého týdne byl v malém sále Společenského centra představen projekt sportovní haly, která by měla vyrůst za základní školou Pulická. Projekt sportovní haly vypracovalo po úspěchu v loňském výběrovém řízení plzeňské Architektonické studio Hysek.

Sportovní hala by měla vyřešit zásadní problém – absenci tělocvičny v základní škole Pulická, stojící v sousedství dobrušského gymnázia.

„Plnohodnotnou tělocvičnu postrádáme už téměř třicet let. Využívali jsme tělocvičnu gymnázia, ale po jeho rozšíření ze čtyř na osm tříd jsme přišli také o ni. Její absenci řešíme docházením přes město do místní sokolovny a průmyslové školy. Ovšem je to neutěšený stav, protože děti ztratí spoustu času přesunem a na vlastní sportovní činnost už ho tolik nezbývá,“ konstatuje Václav Hlavsa, ředitel základní školy Pulická.

Při projektování sportovní haly patřily mezi základní požadavky nároky pro výuku tělesné výchovy žáků a studentů hned tří škol. Hala bude spojená nadzemní chodbou se základní školou. V sousedství stojí gymnázium a nedaleko středoškolské Podorlické vzdělávací centrum.

Vzpomínaná tělocvična gymnázia už také léta nevyhovuje požadavkům současné doby. Především je velmi malá. Nevejdou se do ní ani minimální rozměry basketbalového hřiště 26 metrů na 14 metrů.

Nová hala má moderní parametry

Hlavní sál nově vyprojektované sportovní haly nabízí moderními parametry možnosti pro výkonnostní sport.

Rozměry hrací plochy velkého sálu činí 40 x 20 metrů s dostatečnými výběhy. Výška hlavního sálu ke stropu splňuje náročná kritéria potřebná pro pořádání volejbalových či badmintonových utkání. Splněny byly také podmínky potřebné pro pořádání sportovních turnajů umístěním dostatečného počtu šaten.

Nová hala nabízí v nadzemním podlaží malý sál pro další aktivity, jako je například aerobik. Na třech stolech v ní půjdou hrát zápasy ve stolním tenisu. Pod malým sálem u vchodu do objektu je vyčleněn prostor pro posezení a občerstvení návštěvníků sportovních akcí.

„Naším prvořadým požadavkem při zadání projektu byla výstavba tělocvičny pro základní školu, protože absence hodin tělesné výchovy v ZŠ Pulická je doslova alarmující," tvrdí starosta Dobrušky Petr Tojnar. „Žáci nemají tělocvičnu, ovšem když už budeme stavět, chceme, aby vyhovovala nárokům dnešní doby. Postaví se víceúčelová hala splňující požadavky sálových sportů, které jsou v Dobrušce velmi rozšířeny."

Projekt myslí také na řešení parkovacích míst v okolí základní školy a gymnázia. „Ovšem vyřešení parkování bude až druhou etapou výstavby. Prioritní je postavení školní tělocvičny," říká striktně starosta. „Rozpočtově dle projektanta bude výstavba stát 60 miliónů korun. V příštím roce hodláme vyřídit administrativu včetně výběrového řízení na stavební firmu. Předpokládáme, že zažádáme o vypsané dotační tituly. Stavět by se mohlo v letech 2016 a 2017."

Sokol se konečně zbaví asfaltu

Letos uspěly se žádostmi o dotace na rekonstrukce svých hřišť obě dobrušské sportovní jednoty. V programu „Podpora materiálně technické základny sportu" vypsaném Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy se konečně dočkala Tělocvičná jednota Sokol, která již déle než deset let usilovala o nahrazení nevyhovujícího asfaltu umělým povrchem.

Dobrušským týmům působícím v ligových soutěžích házenkářský svaz už několikrát prodloužil výjimku, aby mohly na asfaltovém hřišti hrát mistrovská utkání. Situace se však stávala kritickou. „Letos to konečně dopadlo. Získali jsme dotaci ve výši tří miliónů," spadl kámen ze srdce Jiřímu Bednářovi, předsedovi dobrušských házenkářů. Za sokolovnou se už staví a hotovo by mělo být do konce září. „Stávající asfalt se zarovnává. Pak ho zakryje gumová podložka a na ní přijde umělá tráva s vlasem krátkým 13 milimetrů. Vedle házenkářského hřiště vyroste ještě kurt na plážový volejbal," dodává Bednář, který je také jednatelem Sokola.

Umělá tráva nahradí hlínu a písek

Po několika žádostech o dotace se usmálo štěstí také na Tělovýchovnou jednotu Dobruška sdružující atlety, fotbalisty, tenisty, futsalisty a cyklisty. Ministerstvo mládeže, školství a tělovýchovy doporučilo k realizaci rekonstrukci fotbalového hřiště v areálu Městského stadionu Václava Šperla naproti strojírnám KBA. Tělovýchovná jednota má areál stadionu v dlouhodobém pronájmu od města.

Stávající hlinito-písčitý povrch nahradí umělý trávník třetí generace. „Ministerstvo nám schválilo dotaci ve výši devíti miliónů korun. Výstavbu hřiště je třeba dofinancovat za pomoci města," uvádí Ivan Koláčný, předseda Tělovýchovné jednoty. „Do konce září musíme na ministerstvo dodat doplněnou dokumentaci. Pokud se vše podaří, mohl by se ještě letos umělý trávník položit."

Autor: Miroslav Sixta

10.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč
29

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení