VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výlet na Kralický sněžník z „druhé strany“

Rychnovsko - Tip na výlet z redakční pošty: Z české strany vedou na vrchol z Dolní Moravy tři značené cesty, červená, modrá a žlutá, ale všechny jsou dost náročné a dlouhé.

23.10.2012
SDÍLEJ:

Kralický sněžník z "druhé strany"Foto: V. Valentová

Zkuste si vyjít na „Kraličák" z polské strany a určitě nebudete litovat… kolo ale radši nechte doma, protože terén je docela příkrý a kamenitý a na kole neujedete ani pár metrů…spíš budete vypadat jako blázni, kteří táhnou kolo na vrchol na zádech…

Nejkratší cesta na Kralický Sněžník vede z horské vesničky Medzygorze. Samozřejmě, že se sem dostanete autem přes hraniční přechod Lipka, s autobusy a vlaky nemůžete počítat, je to přeci jenom dost odlehlé místo na Česko-Polském pomezí. Autem můžete projet celou obcí kolem říčky až na okraj lesa, kde je východisko červené a modré pěší turistické cesty – do hor Bystrzyckých i na Kralický Sněžník.

Vesnička, připomínající svou architekturou alpské chaty na vás určitě udělá dobrý dojem, patří k nejkrásnějším horským osadám polských Sudet, je tu spousta památek, krásný vodopád a právem se řadí ke klimatickým lázním, to člověk pozná již po krátké procházce…

Z parkoviště se tedy vydáte po červené turistické značce kolem říčky Wilczka. Cesta je zprvu mírnější, ale co je dost podstatné, vede lesem, a tak tuto trasu můžete jít i v tom nejparnějším létě. V zimě by to bylo podstatně horší, protože po pár stech metrech cesta začne prudce stoupat a je dost kamenitá a úzká, takže na běžkách by tu jel v zimě jen opravdu odvážný běžkař.

Terén trochu připomíná výstup na jesenický Šerák ze západní strany, takže si tu připadáte jako doma, jen je tu víc Poláků. Cesta měří 6 km a rozhledy cestou jsou, i když jdete lesem. Samozřejmě, že pokud se na chvilku zastavíte u horské chaty „Schronisko na Sniežníku" (25 min pod vrcholem), uvidíte nádherně jak hory Bystrzycké, kde je vrcholů podstatně víc, tak i celý pás našich hor Orlických, včetně blízkého vrcholu Klepý nad Dolní Moravou, Suchý vrch, klášter na Horní Hedči atd…

Kralický Sněžník se nachází v nadmořské výšce 1425 m.n.m. V roce 1780 na něj vystoupil dokonce císař Josef II a v roce 1886 i Alois Jirásek, známý český spisovatel.

Po rozhledně, která sloužila do roku 1973 tu zbyla jen kupa kamení, škoda! Když sem vystoupáte, připadáte si jako v nebi, mraky kolem vás, a hlavně turisté, kteří pokořili tento vrchol a vychutnávají si tento slastný pocit vítězství, že také pokořili jeden z dalších vrcholů. Tady si naplno uvědomíte, kolik jste si ušetřili vlastních sil, když jste se rozhodli pro výstup z polské strany. Pod vámi se otevře velice krásné,ale strmé údolí Dolní Moravy, vyhlášené jako Národní přírodní rezervace Kralický Sněžník,výstup je touto stranou dost náročný a dlouhý a v zimě tu hrozí velké nebezpečí lavin.

Kousek pod vrcholem v nadmořské výšce 1380 m.n.m. pramení řeka Morava a kousek od ní si můžete zažít i chvilku se soškou slona, pokud se vám podaří k němu dostat. Je stále obležen a je to opravdu dominanta zdejšího vrcholu, stojí zato se na něj přijít podívat…škoda, že není vidět z naší strany…

Pod vrcholem si můžete také povšimnout torza jedné turistické chaty, škoda, že bývalý majitel RAJ Vysoké Mýto neměl dostatek financí na její rekonstrukci.

Zpáteční cesta vás naplňuje hřejivým pocitem, že máme taková krásná místa na dosah a můžeme být na ně právem hrdi. Tím, že se otevřely hranice, otevřela se i více srdce dobrých lidí. Češi i Poláci jsou k sobě určitě vstřícnější a laskavější, a proto jsme vlastně na světě…   V. ValentováAutor: Redakce

23.10.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Lékaři: Lidé podceňují očkování proti klíšťové encefalitidě

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Rychnovsko - Krajský přebor: Kostelečtí fotbalisté se rozstříleli až po změně stran.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení