Nejen o tom bude sobotní odpoledne v Mokrém, od 14.30 hodin začne v místním společenském klubu maraton čtení, povídání a poznávání dalekých krajů s Jiřím Márou.

Už jako kluk měl Jirka, který je upoután na invalidní vozík, veliký sen. Cestování po světě. Díky rodičům se mu jej podařilo splnit, první cestu dostal k patnáctým narozeninám. Společně o svých cestách píší knihy, točí dokumenty (mnohé vysílala ČT), pořádají besedy. Poslední velká cesta je zavedla do Ekvádoru a na Galapágy, jejich prostřednictvím se tam podívají i návštěvníci v sobotu odpoledne. Márovi budou v Mokrém už potřetí, o jejich přednášky s promítáním fotografií a dokumentů je vždy veliký zájem. Čím dokážou upoutat?

Nejsou to jen ukázky přírody, architektury a památek, ale jejich vyprávění je také o životě obyvatel. Většinou žijí přímo v rodinách, takže dokážou přiblížit mentalitu lidí a jejich způsob života.

„O zajímavé historky není v jejich vyprávění nikdy nouze,“ popisuje své zkušenosti z minulých přednášek s Márovými (na snímku) organizátorka Dagmar Honsnejmanová. Nabízený program její slova potvrzuje. Setkání s pralesními indiány, život v amazonské džungli, to jsou jen dvě z mnoha témat, o kterých se v sobotu bude mluvit ve společenském klubu v Mokrém.

A bude tam také jedno téma, o kterém se mluvit nebude, přesto je důležité. Vztah rodiče a děti. Jak je to u Márových? Na otázku, jak si poradili třeba v pralese, odpovídá Alena Márová s úsměvem. „Jednoduše - když byl terén skutečně náročný a nešlo to jinak, manžel vzal syna na záda, já jsem nesla vozík.“

(dm)