VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Voda brala, co jí stálo v cestě. Přinesla bolestné zkušenosti

Rychnovsko - Před deseti lety přišla velká voda. Brala, co jí stálo v cestě – domy, mosty i lidské životy. Katastrofa postihla velkou část Orlických hor a Podorlicka. Deset let po ničivých povodních však spousta obcí vypadá po opravách lépe. Mnohým dala také cenné zkušenosti, starosty a hasiči počínaje.

18.7.2008
SDÍLEJ:

Ničivá povodeň na Rychnovsku v roce 1998.Foto: Archiv HZS Rychnov nad Kněžnou

Ničivé povodně v roce 1998 přinesly nejen velké škody, ale i soudržnost, ochotu pomoci, cenné, ale i bolestné zkušenosti. Řada obcí po povodních vstala z popela.

Zlatý potok

„Při povodních v roce 1998 jsme si všichni uvědomili, že člověk není pánem přírody a že stačí pár hodin a z krásného údolí Zlatého potoka se stane údolí spouště. Přínosem bylo to, že si všichni zachránci a postižení na praktickém případě ověřili, že je dobré mít připravený a vybavený tým lidí, na které je spolehnutí jak v době „klidu“, tak i za mimořádných situací. Je dobré mít také připravený krizový plán se všemi potřebnými údaji. Těch pár hodin přípravy se vždy několikanásobně vrátí,“ říká starosta obce Podbřezí Antonín Novotný.

Zde živel zdevastoval část obce ležící v jinak malebném údolí pod zámkem Skalka.

Starosta Novotný dále dodává: „Jsem přesvědčen, že postiženým občanům se dostalo maximální možné podpory od obce i spoluobčanů. Vždy, když jde do tuhého, jsou lidé vstřícnější pomoci druhým. Byly odpracovány stovky hodin při úklidu po povodni, ale i během obnovy vesnice. Nejlepším důkazem je, že se obnova podařila za jediný rok.“

Podbřezí dnes vypadá, jako by zde vodní živel nikdy neřádil. Víska s upravenou návsí, novými chodníky, opravenými domy ale vyrostla z popela právě až po povodni. V roce 2006 se stala Vesnicí roku Královéhradeckého kraje.

Bělá

Deset let od povodní prožívá také Deštné v Orlických horách. Zde povodeň způsobila velké škody podél říčky Bělé. Tehdejší starosta horské obce a dnešní senátorka Václava Domšová vzpomíná: „Pro mě to byla ohromná zkušenost a velká škola. Byly to hektické dny, ale po povodních se udělal ohromný kus práce. Lidé se stmelili a táhli za jeden provaz. Z takové společné práce na obnově jsem měla dobrý pocit a vzpomínám na to právě z tohoto pohledu. Těžím z té zkušenosti dodnes. Na ty tragické zážitky je ale lepší asi zapomenout.“

Dědina

Když na horách již voda udeřila, část podhůří ještě nic nevěděla. Necelých šest set obyvatel obce Pohoří netušilo, že za pár minut praskne hráz chránící vesnici od roku 1929 a zaplaví prakticky celou obec s jejich domovy.

Ochranná hráz byla po povodni opravena, přesto zdejší starosta Zdeněk Krafka míní: „Cítíme, že povodně nás ohrožují stále. Po deseti letech bohužel nedošlo k tomu nejdůležitějšímu, na dolním toku Dědiny se pro povodňovou ochranu neudělalo skoro nic. Jediná povodňová ochrana by byla výstavba mělčanské nádrže. Nyní se ale můžeme bavit jen o tom, zda vyroste suchý poldr.“

Obec Pohoří po povodni vzkvétá. Vybudovaly se tu nové místní komunikace a chodníky, opravila se i vyrostla tu řada domů.

PAVEL BEDNÁŘ

18.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení