VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VÍKENDOVÁ POROTA: Osobnosti Rychnovska odpovídají na aktuální otázky

Rychnovsko – V dalším díle oblíbeného seriálu "VÍKENDOVÁ POROTA DENÍKU" odpovídá významná osobnost okresu na aktuální otázku.

10.4.2016
SDÍLEJ:

Jiří Mach - vedoucí dobrušského muzea.Foto: Dana Ehlová

OTÁZKA: Máme se podle vás po návštěvě prezidenta Si Ťin-pchinga obávat přehnaného čínského vlivu? Nakolik Českou republiku v minulosti ovlivnilo, když se obracela k Rusku (Sovětskému svazu) nebo naopak třeba k USA?

Jiří Mach
vedoucí dobrušského muzea

Mám neodbytný pocit, že jde o typickou bouřku ve sklenici vody. Bylo by asi dost smutné, kdyby jedna státní návštěva dokázala převrátit myšlení či jednání obyvatel této země. Ale média potřebují nějakou atraktivitu a parlamentní „celebrity" se zase potřebují zviditelnit. A k tomu je dobrý i nejvyšší Číňan. Lépe by naši poslanci udělali, kdyby se věnovali tomu, co tzv. obyčejní lidé v naší zemi opravdu potřebují. Ale zřejmě k tomu nemají dostatek invence. Je to ostatně složitější, než se producírovat a vykřikovat před televizními kamerami.
Dost dobře nerozumím tomu, v čem by se přehnaný čínský vliv měl projevovat. Snad v tom, že budou investovat do naší ekonomiky? Investují Němci, Holanďané, Američané a mnozí jiní, ale nezaznamenal jsem, že by se to nějak projevilo v jejich přehnaném vlivu. Kapitál je totiž nadnárodní, včetně toho, který k nám bude přicházet z Číny. A zaměstnanci tohoto kapitálu budou vypláceni v českých korunách (možná někdy v eurech).
Myslím, že se nemusíme obávat ani toho, že bychom přebírali vzorce čínské kultury. Její tisícileté plody jsou krásné a obdivuhodné, ale obávám se, že jim nikdy nemůžeme plně porozumět, protože čínský způsob myšlení a pojímání světa vůbec je úplně jiný než ten náš. Zkuste si přečíst třeba nějaké pojednání Konfuciovo, nebo buddhistické texty. Příliš pochopitelná není pro nás ani čínská literatura, snad s výjimkou staré poezie. A takovéto myšlení tvoří základy čínské kultury dodnes.
Ono „obracení se k Rusku" nebo k USA je rovněž záležitost problematická. Co se týká Ruska (resp. bývalého Sovětského svazu), byla po srpnu 1968 základním pocitem nenávist, a to přes veškerou snahu normalizátorů. Tak jaképak obracení se k Rusku? To se týkalo téměř výhradně dřívějších politických elit, ostatním mohl být SSSR klidně ukradený, i když se to poněkud pokrytecky nemohlo říkat nahlas.
Trochu jiná je situace v případě USA. Domnívám se, že jde o omyl, když si někdy žehráme, že přejímáme americkou kulturu. To, co tak nazýváme, totiž není výhradně americké, jde spíše o kulturu (nebo chcete-li pseudokulturu) postindustriální konzumní společnosti. Pro mne je americká kultura E. A. Poe., W. Whitman, jazz atd., nikoliv supermarket. Ostatně, jak USA, tak Rusko patří do našeho kulturního okruhu, založeného především na odkazu antiky a křesťanství, který každý národ přivedl do své podoby, národ český nevyjímaje.
Jsem přesvědčen, že by bylo dobré přestat se ohlížet po kultuře a způsobu života, který má své místo jinde. Naše historie a naše kultura poskytuje dostatek pozitivních hodnot, které mohou tvořit základ našeho způsobu života a nazírání na svět. Jsou to hodnoty, za něž dokázali naši předkové mnohdy i položit své životy. A právě oni „obyčejní lidé" tyto hodnoty, ať již vědomě či nevědomě, uchovávají a prožívají. Na rozdíl od mnohých politických či jiných „celebrit", nebo senzacechtivých nádeníků z médií. A proto si myslím, že nám přehnaný vliv, ať už odkudkoliv, skutečně nehrozí. Ostatně, Češi si s tím vždycky v minulosti dokázali poradit s humorem sobě vlastním, takže nevím, proč by tomu nemohlo být stejně i v současnosti, a doufám, že i v budoucnosti.

Autor: Redakce

10.4.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení