VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Víkend ve společnosti něžného barbara

Dobruška – Přípitek polotmavým ležákem, příznačně nazvaným Dobrušská klapka odstartoval víkend „ve společnosti" Bohumila Hrabala.

20.9.2016
SDÍLEJ:

REŽISÉR Petr Koliha s maminkou během besedy s dr. Pavlem Taussigem a účastníky semináře.Foto: Dana Ehlová

Pro vyznavače kinematografie a také obdivovatele výjimečného spisovatele ho uspořádalo město Dobruška ve spolupráci s místním Rodinným pivovarem se sladovnou, muzeem v Nymburce, filmovým sběratelem Vítězslavem Tichým a dr. Pavlem Taussigem.

Se souhlasem majitele pivovaru Milana Vedry dal pěnivý mok nakonec i název filmovému semináři, na který se sjelo osm desítek nadšenců z mnoha koutů Čech, Moravy a dokonce až ze slovenského Pezinku.

Na humnech sladovny se uskutečnila vernisáž výstavy Bohumil Hrabal známý-neznámý zapůjčená z Nymburka s mnoha zajímavými životopisnými údaji spisovatele, obohacená o jeho osobní věci – psací stůl, oblečení, knihy a třeba i dopis od Věry Cais, režisérky hrabalovského filmu Příliš hlučná samota.
První specifika programu vystihl nejlépe dr. Pavel Taussig. „Jsem přesvědčen, že výstava přímo v pivovaru by Bohumilu Hrabalovi na nebesích udělala radost, radost mu určitě dělá i to, že kinoplátno pro improvizovanou projekci stojí na třech pivních sudech," pronesl během zahájení a dodal „To je určitě rarita v dějinách světové kinematografie a přesně to, co vystihuje ideu festivalu," pronesl historik, scénárista a autor publikace Slavnosti filmů Bohumila Hrabala, vydané ve spolupráci s městem Dobruška u příležitosti konání semináře.

Páteční večer pokračoval ve sklepní pivovarské restauraci filmem Sběrné surovosti, projekcí fotografií ze sbírek nymburského muzea se zasvěceným komentářem Jany Kavanové a vyvrcholil naprosto stylově – kultovním filmem všech pivovarníků Postřižiny.
Bohumil Hrabal se stal samozřejmě základním jmenovatelem sobotního seriálu dokumentů a filmů promítaných už v moderních prostorách kina. Na dopolední projekci snímku Něžný barbar o pár hodin později navázala beseda s jeho režisérem Petrem Kolihou, který přijel v doprovodu své maminky, jež se znala nejen s Hrabalem, ale mnoha, jemu blízkými, lidmi z uměleckého prostředí, jako např. Vladimírem Boudníkem.

Velmi vitální a moudrá matka režiséra s velkým „drajvem" vyprávěla historky ze setkání s velkou ikonou: „Hrabal nebyl jednoduchá osobnost, byl to opravdu něžný barbar. Choval se mile a vstřícně k dámám a kočkám, ale dovedl být pěkně nepříjemný a tvrdý, když se mu něco nelíbilo."
Petr Koliha vydatně sekundoval osobními poznatky a zážitky: „Hrabal byl vstřícný a ochotný, ale dopředu věděl, že filmaři to natočí jinak, než on knihu napsal. Když někomu téma svěřil, zachovával si profesionální odstup. Do natáčení sám nezasahoval, myslím si, že si tím chránil i svoji psychiku, protože filmy bývají zklamáním pro autora předlohy."

A jaká byla Hrabalova reakce na filmovou podobu Něžného barbara? „Při premiéře Něžného barbara v kině Blaník jsem seděl vedle něho v desáté řadě a byla to pro mě maturita. Obával jsem se, co tomu řekne. Neřekl vůbec nic, ale na konci filmu mě chytil za ruku a stisknul mi ji. A já jsem pochopil, že s tím souhlasí, že je spokojený. To pro mě bylo zadostiučinění," vylíčil režisér.

Během nedělního dopoledne zaujaly unikátní dokumenty ze sbírky Vítězslava Tichého, které uvedl sám majitel. Jako první „běželo" vyznání spisovatele Adolfa Branalda k Bohumilu Hrabalovi. Znali se mnoho let, sousedili spolu i v Kersku. Poté se na plátně objevil rozhovor Hrabala s hercem Milošem Kopeckým, jenž spisovatele navštívil v jeho bytě. Autor mnoha slavných próz v něm mluví o tom, jak silnou inspirací mu bylo důvěrně známé prostředí pivovaru a historky pivovarníků, kočích nebo sládků, vyprávěné zvláštními způsoby vyjadřování. „Později jsem zjistil, že vyprávím ne, co se přímo stalo, ale co by se navíc ještě mohlo stát. Velké pábení," řekl Bohumil Hrabal.
…to je několik málo perliček z hrabalovského semináře. Dle ohlasů jeho nabitý program účastníky opravdu oslovil, a proto se všichni hlavní aktéři shodli na možnosti pokračování. Starosta Dobrušky Petr Lžíčař spolu s Pavlem Štěpánem dokonce už naznačili termín – třetí víkend měsíce září roku 2017. (ehl)

Autor: Redakce

20.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení