VYBRAT REGION
Zavřít mapu

'Vést chlapy, to zní poněkud zvláštně,' říká Zachová

Kostelec nad Orlicí - Ilona Zachová zatím žádnou výhodu v tom, že je jedinou vedoucí ženou u policie na Rychnovsku, nenašla.

4.12.2011
SDÍLEJ:

Ilona ZachováFoto: Archiv

Sedmadvacetiletá vedoucí Obvodního oddělení Policie v Kostelci nad Orlicí Ilona Zachová je jedinou „šéfkou“ policistů na Rychnovsku. Nejprve chtěla jít na vojenskou školu, to jí ale bylo rozmluveno. Pak našla inzerát a zúčastnila se přijímacího řízení k policii. Ve službě je již devátým rokem.

Jak jste se dostala k pozici vedoucí Obvodního oddělení policie?
Byla jsem oslovena vedoucím Územního odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou Zdeňkem Hlaváčkem a jeho zástupcem Miloslavem Janglem. Samozřejmě že to byla pro mě výzva a upřímně bych litovala, kdybych tuto nabídku nepřijala.

Bylo vždy vaším snem stát se policistkou?
Snem asi ne, ale když jsem se rozmýšlela, jakým směrem bych se chtěla jednou ubírat, tak jsem chtěla jít na vojenskou školu, to mi však bylo rozmluveno. Ve čtvrtém ročníku gymnázia jsem ale našla (je možné, že to bylo v Rychnovském deníku) inzerát, že probíhá nábor k policii pro muže i ženy. To byl pro mě impuls, kdy jsem absolvovala přijímací řízení a stala se policistkou.

Napadlo vás někdy, že budete dělat právě tohle?
Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela.

Je tato pozice vaším cílem nebo máte ještě další plány?
Jelikož jsem na této pozici velmi krátce a mnoho věcí se teprve učím, tak nad ničím dalším nepřemýšlím a ráda bych byla dobrá v tom, co dělám.

Kolik let jste ve službě a kolik na této pozici? Čím vším jste prošla?
K policii jsem nastupovala v roce 2003, takže sloužím devátým rokem. V roce 2003 jsem nastoupila na Obvodní oddělení PČR do Vamberka, kde jsem sloužila do konce roku 2008 jako řadový policista. Od roku 2009 jsem do konce srpna 2011 byla na Oddělení vnitřní kontroly v Rychnově nad Kněžnou. K 1. září jsem nastoupila na Obvodní oddělení do Kostelce jako vedoucí.

Proč jste si vybrala právě toto povolání?
Protože tato práce je variabilní a nikdy nevíte, co vás může potkat, co budete řešit a s čím se budete muset vypořádat.

Jaké je to vést chlapy? Setkala jste se někdy s nějakými narážkami nebo jste měla problémy s autoritou?
Vést chlapy, to zní poněkud zvláštně. Já se snažím o komunikaci, kdy si ráda vyslechnu názory jiných a poté diskutuji a snažím se vysvětlit své stanovisko k věci. Nejsem si vědoma, že bych měla nějaký problém s autoritou. To, že asi nějaké narážky na mou osobu jsou, o tom nemám iluze, ale nepodstatnými věcmi se nezabývám.

Na Rychnovsku jste vlastně jediná žena na takovéto pozici. Myslíte si, že máte v něčem nějakou výhodu?
Žádnou výhodu jen kvůli tomu, že jsem žena, jsem zatím nenašla.

Co vás na vaší práci baví nejvíce a co nejméně?
Nelze říci, co mě na mé práci nejvíce baví, každá práce je něčím specifická. Nejvíce mě naplňuje, když někdo ocení naši práci a když můžeme někomu pomoci. A nejméně? Mrzí mě, jak nás vnímá veřejnost.

JAK TO VIDÍ Kamila Císařová

„Je to určitá výhoda”

Jediná žena mezi muži? To si moc nedovedu představit. Ale na druhou stranu je možná lepší být v kolektivu chlapů, než jenom mezi samými ženskými. To je totiž mnohem horší. Znám to z vlastní zkušenosti, kdy jsme na střední škole byly ve třídě skoro samé holky. Ti čtyři kluci se ani moc nedali počítat, protože prosadit se mezi námi děvčaty šlo hodně těžko. A o něčem se s námi dohadovat se jim ani nechtělo. Někdy, vlastně skoro vždycky, to tam vypadalo jako v kurníku. A když se o něčem mělo rozhodovat, třeba o tom, jakou barvu budou mít maturitní šerpy, tak spíš jako v pavilonu opic. Nebylo slyšet vlastního slova. To se mezi chlapy nestává. Takže ona je to možná výhoda nemuset poslouchat „babské” haštěření.

Autor: Kamila Císařová

4.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic
4

Hasiči likvidovali požár lesa u Rašovic

Ilustrační foto

TIP LIGA: První kolo vyhrál Milan Jirásek z Křovic

Zraněného motorkáře odvezla sanitka

Domašín - Profesionální hasiči z Rychnova nad Kněžnou a dobrovolní hasiči ze Solnice byli v úterý v odpoledních hodinách přivoláni ke střetu osobního vozidla s motocyklem.

Osmigólové derby ve Vamberku, bonusový bod odvezly Častolovice

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartovala nová sezona krajské fotbalové I. B třídy – skupina B.

Kraj zvyšuje stipendium, aby přilákal nové lékaře

Královéhradecko - Díky stipendiím pro mediky kraj získal už 52 nových lékařů. Proto chystá další pobídku: studenti, kteří se zaváží k práci ve zdravotnictví v kraji, mohou nově dostat až 150 tisíc korun.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení