VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Velká voda už je tolik neohrozí

Orlické hory -Dosavadní stav Bartošovického potoka strašil lidi bydlící v jeho okolí při každém výraznějším vzedmutí hladiny

29.12.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Pech Karel

Dvě z obcí v Orlických horách jsou zase o něco lépe chráněné před velkou vodou. V těchto dnech totiž Lesy ČR dokončily protipovodňová opatření na dvou úsecích menších toků, které jsou v jejich správě.

Konkrétně se jedná o Bartošovický a Liberský potok. V Bartošovicích se především rozšířilo koryto tamního potoka a tím došlo k zvýšení jeho kapacity.

„Břehy Bartošovického potoka jsou nyní opevněny kamenem v délce 452 metrů a navíc jsme do toku vložili revitalizační prvky v podobě mokřadů a výsadby břehových porostů,“ vysvětlil Tomáš Sajdl, vedoucí Správy toků Lesů ČR, oblasti povodí Labe.

V samotné obci prý na takový zásah do koryta čekali řadu let, protože dosavadní stav již nebyl vyhovující. „Zajištění břehů bylo staré desítky let a už vyhnívalo. Při větší vodě se vždy utrhl nějaký kus a hrozilo, že se zablokuje pod mostem. Provedené změny se občanům líbí a máme z toho dobrý pocit,” prohlásil Kostas Kotanidis, starosta Bartošovic v Orlických horách.

Celkové náklady na úpravu potoka se vyšplhaly na 5,6 milionu korun. Část těchto prostředků byla hrazena pomocí dotací ze státního rozpočtu, které jsou na protipovodňová opatření vyčleněny.

Práce na Bartošovickém potoce započaly již na podzim loňského roku. „Ještě déle trvala jejich příprava. V rámci ní se jednalo s vlastníky pozemků o hranicích záborů. Nakonec se dospělo ke shodě,” popsal Antonín Schreiber, správce dotčených toků z Lesů ČR. Další obcí, kterou pravidelně ohrožovala velká voda, je Liberk. „V místě provedených prací jsme vždy museli hladinu kontrolovat. Čekám, že nyní už by žádné problémy neměly nastat,” pochválil si starosta Jiří Ungrád. Proti stavebním úpravám prý nikdo z místních výhrady neměl. Kýženého výsledku dosáhly Lesy ČR náročnou úpravou koryta v délce více než půl kilometru. „Celkový náklad včetně opěrných zdí, kamenných rovnanin a dřevěných úkrytů pro ryby přesáhl 4,7 milionu korun,“ uvedl Tomáš Sajdl. V případě Liberka ale nebylo možné počítat se vznikem mokřadů jako v Bartošovicích. „Na tomto úseku byla prioritou ochrana před povodněmi. Údolí je tam velice úzké,” popsal Antonín Schreiber ze správy toků Lesů ČR.

29.12.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení