VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Štěpánovsku se dočkají revitalizace ramene Orlice

Štěpánovsko - Bahnem zanesené dno, téměř žádná voda a hory odpadků – tak už několik let vypadá rameno řeky Orlice ve Štěpánovsku.

10.4.2009
SDÍLEJ:

Obyvatelé Štěpánovska jsou rádi, že se konečně dočkají úprav řeky. „Je dobře, že projekt vznikl. Jen bychom chtěli poprosit, aby Povodí Labe dohlédlo na výběr firmy a řádné provedení prací,“ uvedla na středeční schůzce Marie Uhlířová ze Štěpánovska.Foto: Lucie Kudláčková

Občané dokonce založili petiční výbor Na ochranu řeky Orlice, ve kterém žádají zlepšení stavu toku. Po letech marného snažení se dočkali, Povodí Labe ve středu na schůzce s občany představilo projekt na revitalizaci.

Rameno řeky Orlice ve Štěpánovsku, takzvaná stará řeka, bylo až do roku 1914 původním korytem Orlice. Kvůli nebezpečí povodní bylo ale vytvořeno nové koryto řeky, proudící jinudy. Za minulého režimu byl navíc jeden konec staré řeky zasypán. Od té doby do staré řeky neteče téměř žádná voda, její koryto se zanáší bahnem a odpadky. Nepomohlo ani opětovné zprůchodnění zasypaného konce, ani bagrování bahna.

Snaha občanů

„Vypadá to tu příšerně. Zvlášť v létě není v řece téměř žádná voda, nánosy bahna a odpadu hnijí,“ popsal situaci obyvatel Štěpánovska a předseda petičního výboru Josef Uhlíř, který se o nápravu snaží už dlouhých patnáct let.

Povodí Labe má v plánu přivést do staré řeky více vody. „V korytě Orlice bude vytvořen balvanitý skluz, který způsobí vzdutí vody. Díky vyšší hladině se voda dostane do ramene ve Štěpánovsku a tak se zajistí stálý průtok ramenem po celý rok,“ popsala podstatu projektu Alena Řeháková, zástupkyně projektanta.

Plány na přestavbu

Více vody stále poteče novým korytem, do staré řeky se dostane jen část. I proto se někteří občané obávají, že průtok nebude stačit a řeka se bude stále zanášet. Projektanti se domnívají, že průtok bude dostatečný.

„I když jsme původně měli v plánu dostat do staré řeky více vody, vyšší průtok bohužel není možný. Omezuje nás hned několik věcí. Za prvé požadavky Agentury přírody, pohybujeme se totiž v přírodním parku Orlice. Kus proti proudu je navíc elektrárna, kterou by přílišné vzdutí hladiny omezilo,“ uvedl projektant Jaroslav Jakoubek.

Proti zanášení má navíc působit zahloubený úsek hned u napojení staré řeky. „Na hlubokém dně se zachytí sediment a nedostane se dál do řeky. Úsek se bude pravidelně bagrovat,“ dodal Jakoubek. Při plánech se musí počítat i s ochranou Štěpánovska před velkou vodou. „Při povodni bude velká voda nadále převáděna novým korytem Orlice a Štěpánovsko tak bude chráněno,“ vysvětlila Řeháková.

Pokud vyřizování všech dokumentů a povolení půjde tak, jak má, mohou práce začít na podzim příštího roku. V půlce léta 2010 totiž bude rozhodnuto, zda projekt získá dotaci z evropských fondů, konkrétně z Operačního programu Životního prostředí. „V dokumentaci se počítá se 17 miliony. Revitalizace se musí dokončit do roku 2012,“ uvedl ředitel závodu Povodí Labe v Hradci Králové Petr Prockert.

Částečné výhrady k projektu má referent životního prostředí z Týniště Josef Urbánek. „Nelíbí se mi třeba zpevnění břehu pomocí kamenů. Raději bych tam viděl například hatě. Své návrhy jsem poslal Povodí Labe,“ uvedl Urbánek.

LUCIE KUDLÁČKOVÁ

10.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Rychnovsko - Nejvyšší okresní fotbalová soutěž pokračovala o víkendu zápasy druhého kola.

OBRAZEM: Právě jsme se narodili

Rychnovsko - Vážení rodiče, díky vstřícnosti rychnovské porodnice vám přinášíme fotky nejmladších Rychnováků. Každý týden náš fotograf fotí nově narozená miminka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení