VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V září už ze školy opadávat omítka nebude

Doudleby nad Orlicí - Doudleby nad Orlicí loni ušetřily, a tak se letos vrhají do větších investic. Mimo jiné opraví fasády, splatí úvěry či možná postaví hřiště.

13.4.2012
SDÍLEJ:

TĚLOCVIČNA byla postavena před čtyřmi lety. Letos za ni městys zaplatí poslední splátkuFoto: Archiv městyse

Na letošní rok si městys Doudleby nad Orlicí ukousl hodně velké sousto, co se týče investic. Mimo jiné plánuje opravit fasádu na škole, doplatit úvěr, možná zateplit zdravotní středisko a také vybudovat dětské hřiště.

Největší část rozpočtu padne na fasádu budovy základní školy. Ta je už v některých místech v havarijním stavu. Dokonce musela být oplocena, protože z ní odpadávají kusy omítky.

„Padající omítka je pro nás velké omezení, protože nemůžeme využívat všechny vchody do školy. Máme ji celou oplocenou a děti můžou využívat jenom jeden vchod. Jsme omezeni i co se týče únikových východů, kdyby se něco dělo,“ uvedla zástupkyně ředitele Lenka Jeništová, která se těší, až bude fasáda opravena.

Starosta Doudleb Jiří Kaplan chce v co nejbližší době vypsat na její rekonstrukci výběrové řízení, aby se mohlo začít pracovat již v červnu. Peníze si na opravu musel městys sám ušetřit, protože se mu nepodařilo získat žádnou dotaci.

„Situace se už ale musela řešit. Nařídil nám to i stavební úřad v Kostelci nad Orlicí. Budova školy, která je letos stará sto let, s vnější fasádou a s významným architektonickým členěním v secesním provedení je pro nás i dominantou, takže bychom jí chtěli dát nový, opět secesní kabát,“ řekl Jiří Kaplan, podle kterého se budova dočká oprav pouze ze tří stran, dvorní část se z finančních důvodů rekonstruovat zatím nebude.

Další větší položkou z rozpočtu je doplacení úvěru na tělocvičnu, která městys zatíží částkou 2,35 milionu korun. Už čtyři roky za ni musel totiž splácet úvěr ve výši deset milionů korun.

Na letošní rok plánuje starosta dokončit rekonstrukci vodovodu, která byla započata loni. „Chceme ji dodělat do konce května. Vodovod je už funkční a v provozu, zbývají jen terénní úpravy a povrchy,“ vysvětlil starosta, který na dokončení bude muset z rozpočtu ukrojit 1,4 milionu. Celková jeho cena byla necelé tři miliony a Královéhradecký kraj na něj přispěl svou dotací ve výši 1,7 milionu korun.

Městys podal rovněž žádost na úspory energií v budově zdravotního střediska, které spočívají mimo jiné v zateplení stěn, stropů a výměně oken.

Pokud by se mu peníze podařilo získat, mělo by se s pracemi začít ještě letos. Financování by se pak řešilo rozpočtovými změnami a z přebytku hospodaření loňského roku. Záleží na vysoutěžené částce.

Na přiznání dotace závisí také výstavba dětského hřiště. „Jestli to dopadne, tak by se mělo postavit během léta, pokud ne, tak do toho bez dotace nepůjdeme. Hřiště by mělo stát téměř šest set tisíc korun,“ objasnil Jiří Kaplan, podle něhož by na něm měl být dominantní lanový prvek.

Doudleby mají letos schodkový rozpočet, ale protože loni městys méně investoval, tak si nějaké peníze ušetřil. „Proto se toho letos chystáme dělat více. Bylo by výborné, kdyby se podařilo zateplit zdravotní středisko. Nechci ale předcházet tomu, co ještě není jisté,“ dodal starosta.

Jaké největší akce jsou v plánu

Rozpočet: přes 24 milionů korun

• Doplacení úvěru na tělocvičnu ve výši 2, 35 milionů korun.

• 3 miliony bude stát oprava fasády základní školy.

• Náklady na provoz školy a školky se blíží částce 2,5 milionu korun.

• Dokončení rekonstrukce vodovodu spolkne 1,4 miliony korun.

• Výstavba dětského hřiště bude stát přes 600 tisíc korun.

• Přeložka vysokého napětí pro zástavbu Na Slovensku přijde na 600 tisíc korun

Autor: Kamila Císařová

13.4.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Ministerstvo kultury. Ilustrační foto.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Tři stovky dobrovolníků čistily Krkonoše

Královéhradecko, Pec pod Sněžkou - Od sobotního rána probíhal na území Krkonošského národního parku podzimní úklid hor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení