VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Týništi se rozjela stavební technika

Týniště nad Orlicí – Čilý stavební ruch rozřízl atmosféru klidného prázdninového města – bagry, nakladače a spousta dělníků neúnavně v těchto horkých dnech zlepšuje vzhled města. Radnice v Týništi začala opravovat chodníky před týnišťským kostelem.

24.7.2016
SDÍLEJ:

Týniště nad OrlicíFoto: Zdroj redakce

V letošním roce v jarním a letním období dalo vedení města v Týništi opravám chodníků zelenou.

Opravily se chodníky před bytovými domy ve středu města, hotové jsou chodníky na sídlišti U Dubu, v ulici Palackého i před vloni opravenou Mateřskou školou U Dubu.

Nyní se stavební dělníci přesunuli právě před kostel svatého Mikuláše a na náměstí.

Kostel se tak dočká po dlouhé době důstojného vstupu do objektu. Tuto skutečnost ocení zvláště věřící, svatebčané i návštěvníci koncertů, které se v kostele pravidelně pořádají.

Kostel pochází z roku 1361. Původně se jednalo o dřevěnou stavbu, která v průběhu staletí několikrát podlehla ničivým požárům, a kostel měnil svou tvář. Kostel v dnešní podobě byl postaven na místě spáleniště roku 1692. V průběhu 18. století došlo k několikerému rozšíření kostela. Charakteristická tvář kostela s průčelní věží vznikla až v roce 1794 s průběžnými zásahy do vzhledu, kdy podstatnou změnou byla roku 1941 přístavba věže a zabudování kostelních věžních hodin. Hlavní oltářní obraz namaloval Jan Umlauf z Kyšperka. V kostele sv. Mikuláše můžete nalézt raně barokní kazatelnu nebo křtitelnici z roku 1563. Zvon Svatý Mikuláš je zasvěcen patronu týnišťského kostela, váží 760 kg, největší průměr je 108 cm. Nese nápis: „Duším víru – srdcím pokoj – světu mír" od Rudolfa a Květy Manouškových – Zbraslav nad Vltavou. Zvon Svatý Václav je zasvěcen zemskému patronu a byl ulit na paměť 25. výročí osvobození naší vlasti v roce 1945, váží 440 kg, průměr činí 87 cm a je opět z dílny Manouškových. Zvon Svatý Dominik je zasvěcen zakladateli řádu Bratří kazatelů, váží 230 kg, je o průměru 70 cm a je zde napsáno: „Živé volej, mrtvé oplakávej, chraň od všeho zlého". Zvon Blahoslavená Zdislava je zasvěcen dominikánské terciářce, patronce žen, manželek a matek. Váha 82 kg, průměr 52 cm a nápis „Blahoslavená Zdislavo oroduj za nás". Na jižní straně kostela se nachází starý hřbitov. Poslední pohřeb se zde konal roku 1897. V blízkosti kostela se nachází fara, pochází z roku 1739 a patří k nejstarším památkám Týniště.

Autor: Redakce

24.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení