VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V rybníce si kapři asi nezaplavou

Černíkovice - Na jaře by měla být největší vodní plocha v Černíkovicích vypuštěna. Záleží však na tom, jak rozhodnou ochránci přírody, protože se v místě vyskytují chráněné druhy živočichů a rostlin.

27.3.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Jan Dohnálek

Romantické procházky kolem Černíkovického rybníka na rok pravděpodobně ztratí své kouzlo. 

Hospodářství Kolowrat, jemuž vodní plocha patří, by ho totiž chtělo odbahnit a opravit. To s sebou nese i nutnost vypuštění a rybník by zůstal prázdný po celý rok.

Hlavním problémem je však výskyt chráněných druhů živočichů a rostlin v uvedené lokalitě. Ublížit či omezit se nesmí nejen dospělým jedincům, ale i všem jejich vývojovým stadiím. Chráněno je rovněž i jejich životní prostředí. Proto teď záměr na odbahnění leží na stole odboru životního prostředí a zemědělství krajského úřadu, který může povolit výjimku.

Spor kolem žab

„Ve správním řízení nebylo dosud vydáno pravomocné rozhodnutí. Záměr by však mohl být pro chráněné druhy potenciálně škodlivý. Účelem řízení je jednak vyloučit, popřípadě snížit negativní vliv odbahnění na uvedené druhy, a současně nastavit podmínky, za kterých jej lze realizovat,“ uvedl Jiří Hošna z tiskového oddělení Královéhradeckého kraje. Proto k Černíkovickému rybníku přijedou 6. dubna pracovníci krajského úřadu, aby situaci zhodnotili.

Podle všeho největší spor panuje kolem žab, které v lokalitě žijí. Z chráněných živočichů se tady vyskytuje například ropucha obecná, skokan krátkonohý, skokan zelený, rosnička zelená, ropucha zelená či čolek obecný.

„Já bych neřekl, že by chráněné druhy byly ohroženy, ale spíše trochu omezeny. Tito živočichové jsou vázáni na vodu, ale v okolí voda zůstane minimálně ve vodotečích, případně v zamokřených tůních. Navíc jsou nedaleko další rybníky,“ řekl zástupce Správy Kolowratského rybářství Václav Kalenda.

Nepovolí, neopraví

Podle vedoucího Správy Kolowratského rybářství Vladimíra Flégla se samozřejmě vytvoří pro obojživelníky nějaká opatření v prostoru rybníka.

„Až bude rybník opraven, tak se tůně opět zatopí. Pokud bychom ale výjimku nedostali, žádná oprava by se konat nemohla,“ připustil Vladimír Flégl a prozradil, že by se vše mohlo platit z dotací, avšak zamýšlenou částku sdělit nechtěl.

„Pokud kraj výjimku povolí, koncem roku by mělo být zahájeno odbahnění, vývoz sedimentu a celková rekonstrukce výpustního zařízení, kádiště a loviště,“ vysvětlil Václav Kalenda, podle kterého je hlavním důvodem to, že v rybníku je poměrně vysoké množství sedimentu, kterého by se mělo odtěžit asi sedmdesát metrů krychlových.
Odbahněna tak bude plocha o výměře 172 metrů čtverečných při průměrné hloubce odbahnění 0,4 metru.

Autor: Kamila Císařová

27.3.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Proboštův betlém v Třebechovickém muzeu betlémů - dřevěný unikát po kompletní rekonstrukci.

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Po nárazu do mostku odvážela řidiče sanitka

Albrechtice nad Orlicí - V pondělí dopoledne kolem desáté hodiny došlo na silnici z Albrechtic nad Orlicí do Borohrádku k nehodě osobního auta, které narazilo do mostku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení