VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V projektu průmyslové zóny hrozí vrácení obdržené dotace

Solnice, Kvasiny, Rychnov nad Kněžnou - Krajský úřad nepředpokládá, že by musel zaplatit téměř 140 milionů korun a prozatím ani nehledá, kde by peníze vzal.

10.8.2011 1
SDÍLEJ:

Solnicí konečně projedou řidiči bez čekáníFoto: Michal Friček

Hrozba odebrání přiznané dotace se po plaveckém bazénu v Rychnově nad Kněžnou vznáší i nad částí peněz pro průmyslovou zónu Solnice – Kvasiny. Podle odpovědných míst je tato možnost pouze teoretická.

Realizátorem dopravních staveb v regionu souvisejících s průmyslovou zónou je krajský úřad Královéhradeckého kraje. Ten byl finančním úřadem požádán o doplnění některých souvisejících dokumentů. V těchto dnech běží lhůta pro jejich kompletaci a předání kontrolorům.

Pokud by jejich požadavky nebyly splněny, hrozí kraji navrácení dotace ve výši 68 milionů korun a zaplacení pokuty ve stejné výši.

Krajský úřad však nechce malovat čerta na zeď a celou událost považuje pouze za administrativní pochybení jednoho z úředníků. Proto věří, že nakládání s přidělenými prostředky dokáže doložit.

„Nepočítáme s povinností vrátit dotaci, a proto se ani neprojednávalo, odkud by se případně tyto peníze měli vzít,“ řekl Jiří Hošna, referent tiskového oddělení krajského úřadu.

Jeho slova potvrdil i náměstek hejtmana Královéhradeckého kraje. „Jedná se o projekty realizované již v roce 2005, u kterých dřívější kontrola neshledala žádná faktická pochybení. Finanční úřad požádal o doplnění některých dokumentů, což se však vinou dnes již bývalého úředníka nestalo,“ uvedl ke kauze Helmut Dohnálek.

Na Rychnovsku se nejedná o první podobnou hrozbu. Povinnost vrátit dotaci ve výši čtyřiceti milionů se stále vznáší nad Městským úřadem v Rychnově nad Kněžnou. Ten je podezřelý z pochybení při výběrovém řízení na zhotovitele městského plaveckého bazénu.

Vývoj v této kauze je obtížné odhadovat, protože závěrečná zpráva auditu Regionální rady Severovýchod ještě není k dispozici. Pokud by došlo na nejhorší scénář, město by muselo vrátit částku, která se rovná jedné pětině ročního rozpočtu, což si nikdo z jeho vedení nechce připustit.

„Pokud bychom dotace museli vrátit, a to si v tuto chvíli ani neumím představit, nevím, kde bychom ty peníze vzali,“ řekl již dříve Jan Skořepa, starosta Rychnova nad Kněžnou. Doplnil, že v takovém případě by přicházel v úvahu buď splátkový kalendář nebo jednání o úvěru, což by však město ještě více zadlužilo.

Nejnovější kauza vrácení dotace se týká investic do rozvoje průmyslové zóny Solnice – Kvasiny, o jejíž podpoře bylo rozhodnuto již v roce 2005. Celkově na ni bylo vyčleněno více než 1,3 miliardy korun. Většina z těchto peněz byla využita na rekonstrukci regionální infrastruktury, což měl ve své agendě právě Královéhradecký kraj.

Mezi tyto financované projekty patří například rekonstrukce silnice mezi Častolovicemi a Solnicí nebo také oprava silnice z Rychnova nad Kněžnou přes Lokot, která je v plném proudu, a budovaný obchvat Solnice se dvěma kruhovými objezdy.

Projekty, kde hrozí odebrání peněz

- Nejnovější z těchto záležitostí se týká části peněz poskytnutých na podporu průmyslové zóny Solnice–Kvasiny. Krajský úřad jako příjemce dotace nepřipouští pochybení a možnost placení téměř 140 milionů korun.

- Stále se také čeká na závěrečnou zprávu auditu Regionální rady Severovýchod, která by měla rozhodnout o povinnosti města Rychnov nad Kněžnou vrátit dotaci na plavecký bazén ve výši 40 milionů korun.

Autor: Michal Friček

10.8.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Bouřka řádila, blesk na Pomezkách sjel komínem
3

Padaly stromy a lidé zůstali bez elektřiny

Škoda Karoq.

Kvasinská novinka odmávne první etapu „Staré dámy“

Traktory a traktoristé zamíří do Vesnice roku

Přepychy - Traktor, traktor a zase traktor - to bude 1. Traktor den v Přepychách. Na prostranství za fotbalovým hřištěm, které slouží jako burzovní plocha v rámci známých Podorlických trhů, se v sobotu 24. června uskuteční díky místnímu spolku hasičů zemědělská výstava a jízda zručnosti traktoristů.

Kam za sportem: Vršovan cup ve Voděradech

Východní Čechy - Pozvánka na vybrané sportovní akce v regionu.

Královéhradecký kraj je na třetím místě v recyklaci elektra

Královéhradecko - Obyvatelé Královéhradeckého kraje jsou opět v něčem první - v minulém roce odevzdali k recyklaci o více než jeden kilogram více elektra na osobu než v předešlém roce.

AUTOMIX.CZ

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

/FOTOGALERIE/ Na vozech mají heslo Pomáhat a chránit, nicméně i oni potřebují občas pomoc. Vidět policejní auto - ať státní či obecní policie - v nesnázích je sice trochu nezvyklé, ale občas k tomu dojde.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies