VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Častolovicích čtou dětem

Častolovice - Důležitý je poslech mluveného slova, rozvíjení slovní zásoby a také trénování paměti.

19.2.2012
SDÍLEJ:

V knihovně v Častolovicích se čtení pro děti koná každý únorový čtvrtek. Nově se do něj pokoušejí zapojit i loutkyFoto: Deník/Kamila Císařová

Zimního počasí, kdy je nejlépe být zalezlý doma s nějakou dobrou knihou v ruce, využila knihovna v Častolovicích a připravila si především pro nejmenší děti čtení pohádek.

„Četlo se již po třetí, ačkoliv i posledně byla velká nemocnost, proto přišly jen čtyři dětičky. Nejenom že jim čteme různé pohádky, ale můžou si u toho i zaskotačit, protože se u nich i třeba zpívá nebo tancuje. Naposledy jsme četli pohádku O kohoutkovi a slepičce, tak jsme si zaseli obilí. Poprvé tady bylo kolem dvaceti dětí, minule to bylo slaboučké, přišly tři dětičky. Většinou s nimi chodí i babičky,“ vysvětlila vedoucí knihovny Věra Zaňková, podle které je hlavním účelem čtení a živé slovo.

Čtou i vyprávějí

S předčítáním Věře Zaňkové pomáhá bývalá profesorka a také zakladatelka čtení dětem v Častolovicích Jana Albrechtová.

„Protože jsme již s manželem staří, tak to po nás převzala paní knihovnice. Teď už je to celé v její režii. Já jsem tady jako pomocná síla.Ona tedy čte a já vyprávím,“ uvedla Jana Albrechtová.

Poslechnout si pohádky do knihovny chodí někdy i maminky s nemluvňaty. Většinou ale přijdou děti od tří let, nejstarší jsou pak čtvrťačky. Starší ročníky už to tak neláká.

Hlavním impulsem uspořádání čtení bylo, že Janě Albrechtové přišlo důležité, aby děti poslouchaly mluvené slovo a představovaly si příběh, rozvíjely svou slovní zásobu a také paměť. „Protože sem ale chodily i děti mimo mateřskou školu, tak to mohl být takový návod pro rodiče, jak to dělat,“ řekla Jana Albrechtová.

Letošní novinkou jsou loutky, které se do toho pokoušejí zapojit. „Jejich vodění je ale poměrně obtížné, tak se s nimi chodí tak, že do sebe strkají, důležité ale je, že se hýbou,“ dodává.

Ačkoliv se to nezdá, příprava je docela náročná, protože to děti musí zaujmout. Pokud totiž zlobí, tak je vinen ten, kdo předčítá a ne děti. A naopak, když je to baví, tak jsou ticho jako pěny a poslouchají.

Ke čtení je důležité přivést hlavně rodiče, protože bez nich to nejde. Jakmile dítě dostane knihu doma, tak je vystaráno.

„My jsme rodičům doporučovali, jak je nutné intimně doma číst před spaním. Ten projev blízké osoby je úplně něco jiného než veřejné čtení, kde do toho vstupuje hodně vlivů a také další děti. Tohle je spíše socializační projekt, aby se děti naučily i spolupracovat, dělit o pozornost, jednat spolu a chtít se zúčastnit i hry,“dodala Jana Albrechtová.

Janu Máchovou z Častolovic do knihovny přivedla její vnučka. „Už jsme jednou na čtení byly. Moc se jí tady líbilo, protože tancovali a jezdili na koni. Zúčastnila se i čtení pohádek,“ řekla Jana Máchová.

K čemu je čtení dobré?

• vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem a podílí se na emočním rozvoji dítěte
• učí morálním hodnotám, napomáhá při výchově
• rozvíjí jazyk, paměť a představivost, učí myšlení
• formuje čtecí návyky a podporuje získávání vědomostí po celý život, rozšiřuje znalosti, zlepšuje soustředění a usnadňuje učení
• čtení je tou nejlepší investicí do úspěšné budoucnosti dítěte

Autor: Kamila Císařová

19.2.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Eliška zamířila do Tanzanie loni.

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Ilustrační fotografie.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Přes překážky se místo koní vydali běžci

Východní Čechy, Pardubice - Překážky Velké pardubické zdolávali v sobotu na pardubickém závodišti nikoliv koně, ale běžci. Ve 12 hodin přišel na řadu hlavní závod, při kterém se běželo přes všechny překážky včetně všech vodních příkopů. Ženy, juniorky a muži nad 70 let běželi dvě kola a junioři a muži do 69 let kola tři.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení