VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uzavřeli přírodovědné lyceum

Kostelec nad Orlicí - Den otevřených dveří ve VOŠ, SOŠ a SOU Kostelec nad Orlicí přilákal méně zájemců o studium, než se očekávalo.

29.11.2010
SDÍLEJ:

Dny otevřených dveří na RychnovskuFoto: Ladislav Miček

Po vydařených oslavách 115. výročí, které se konaly koncem září, uspořádala o uplynulé sobotě VOŠ, SOŠ a SOU Kostelec nad Orlicí další den otevřených dveří. Tentokrát žáci měli možnost zjistit, co škola nabízí nebo jak vypadá její interiér.

„Den otevřených dveří plní účel propagace školy mezi žáky devátých tříd, případně sem chodí už i rodiče s dětmi z osmých tříd, aby si udělali obrázek a příští rok měli snazší rozhodování. Cílem je ukázat budoucím žákům možnosti školy a jejich vzdělávání,“ sdělila ředitelka školy Yvona Bůžková.

Prezentovány pochopitelně byly především vzdělávací obory. „Nabízíme obor Agropodnikání, který navazuje na tradici školy, tedy zemědělskou činnost, dále rámcový vzdělávací program Ekologie a životní prostředí, který je přírodovědně zaměřený na ochranu krajiny. Nabízíme ještě dva obory, které vyučujeme na odloučeném pracovišti. Máme střední odborné učiliště zaměřené na chladicí a klimatizační techniku, což je z hlediska zaměstnavatelů velmi atraktivní obor, protože máme neustále dotazy na naše vyučené, takže je perspektivní. Zaměřujeme se také na servis a montáž tepelných čerpadel, což začíná být trendem nejen ve světě, ale už i v České republice. Absolventům středních odborných učilišť nabízíme možnost v oboru podnikání, což je dvouletá maturitní nástavba,“ popisovala ředitelka.

Žádné čerstvé novinky však škola v sobotu nepředstavovala. „Síť škol v Královéhradeckém kraji je nasycená, a spíš dochází k tomu, že v letošním podzimním čase kraj uskutečnil první část optimalizace sítě v kraji, která se týkala všeobecného vzdělávání. To znamená, že byly zrušeny některé obory gymnázií. A také přírodovědné lyceum, což nás postihlo. Měli jsme tento atraktivní obor, ale bohužel jsme ho v rámci optimalizace museli uzavřít, takže už nebudeme nabírat nové žáky. Kraj nemá v úmyslu rozšiřovat nabídku, čili novinky nepředstavujeme, spíš se snažíme zdokonalovat to, co už nabízíme. Znovu je to v souvislosti s rámcovými vzdělávacími programy a s postupným přechodem na ty školní,“ líčila Bůžková.

Nakonec přece jen jednu zajímavost našla. „Jako novinku nabízíme tu ekologii, kde od letošního školního roku vyučujeme už podle nového školního vzdělávacího programu.“

Během sobotního dopoledne se v budově vystřídalo zhruba něco přes sto návštěvníků, zástupci školy ovšem očekávali větší zájem. „Přiznám, že nás trochu zklamalo počasí, protože nasněžilo, takže mám strach, že to trochu odradilo některé nezkušenější řidiče. Je to trochu menší účast, než jsme byli zvyklí, a doufáme, že je to především kvůli počasí a není to klesajícím počtem žáků z devátých ročníků,“ povzdychla si Bůžková.

S náporem, který ve škole zažili při zářijovém dni otevřených dveří, se sobotní setkání nedalo srovnávat. „Tenkrát to nebylo zaměřené na budoucí žáky, den byl věnován těm bývalým a prezentaci školy nejen kostelecké veřejnosti. Tam byl úplně jiný cíl.“

Průběh uplynulého dne otevřených dveří byl dobře zorganizován. Ve čtvrthodinových intervalech bylo možné si pod vedením vyučujícího prohlédnout celou školu, cesta končila ve společenské místnosti, kde byl připraven doprovodný program a drobné občerstvení. Připraveny byly expozice, ukázky, soutěže i anketa. Na všetečné dotazy odpovídala zájemcům právě ředitelka Bůžková. „Součástí prohlídky školy jsou praktické ukázky naší kynologické práce v areálu naproti hlavní budově, dále jsou otevřeny všechny učebny, k dispozici jsou i počítače,“ shrnula v sobotu hlavní body programu.

Kdo propásl den otevřených dveří v Kostelci tentokrát, bude mít možnost nahlédnout do prostor školy ještě jednou, konkrétně v pátek 7. ledna od 12 do 16 hodin. „Bude v podobném duchu jako tento, znovu bude zaměřený na žáky devátých ročníků, v podstatě na ty poslední váhající. Většina rodičů totiž s žáky dny otevřených dveří absolvuje v podzimním čase, v lednu už potom přicházejí jen ti, kteří se ještě opravdu chtějí utvrdit v nějakých otázkách a myšlenkách. Cílem je dopomoci žákům se rozhodnout,“ uzavřela ředitelka VOŠ, SOŠ a SOU Kostelec nad Orlicí Yvona Bůžková.

Autor: Pavel Illich

29.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení