VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úskalí puberty: Nejmenší odpor vyvolává stručné a jasné ne

Opočno - Každý z nás tímto zvláštním obdobím v životě člověka prošel.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/David Taneček

Někteří mají svoje dospívání v živé paměti, jiní by raději zapomněli. Nejhůře však prožíváme dospívání u svého dítěte v roli rodičů. S údivem sledujeme jeho proměnu. Nemůžeme uvěřit, že tak rychle vyrostlo, ale hlavně, že tohle drzé stvoření je naše holčička, náš chlapeček. Hledáme radu v knihách, u odborníků, u jiných rodičů. Zvedáme hlas, křičíme, vyslýcháme, poučujeme, argumentujeme. Připadá nám, že je vše ztraceno, že pubertu svého potomka snad ani „nepřežijeme ve zdraví.“ Co je vlastně puberta, co se děje s naším dítětem?

„Puberta začíná kolem deseti let. U chlapců to bývá o dva roky později. V následujících asi šesti letech proběhnou všechny tělesné změny, jež dítě promění v dospělého. Kromě toho se dokončí proměna postojů, pocitů a způsobů chování. Začíná bouřlivé období, které často provází rebelie proti světu dospělých.“ (Annegret Weikert. Výchova dítěte.) „Rodiče učí své děti do puberty, po čtrnáctém roku se jen dívají na zrání svého díla. Je to jak dobře zadělané těsto nalité do nádoby a uložené ve správně předehřáté troubě. Není hotové, ale tak, jak je to započaté, uhnětené a namíchané, tak se to bude péct. V troubě to už nezměníme. Puberta je citlivé období a nesnáší: Poučování a rady. Pokud chceme poučovat a radit, nesmíme nic vnucovat, poučení a rada musí být krátké. Měli bychom čekat na příležitost, kdy předáme hodnotu. Rada má ohromnou cenu, pokud se nás někdo na něco ptá. Když se ptá, chce vědět a naslouchá.

Zákazy. Zákaz je nepříjemné opatření a v pubertě vyvolává revoltu. Kritiku kamarádů, hudby a módy. Kritika musí mít pozitivní dopad, neměla by působit opačně, vytvářet odpor a škody. Je možné se ptát: „Co je na tvém kamarádovi, na té hudbě, módě tak skvělé?“ Puberta přináší revoltu proti omezování osobní svobody. Právo a svoboda může nastat, až když je splněna povinnost. Stále musíme trvat na zásadě: práce, povinnost a potom zábava.

Pro pubertu je typický zmatek v pokojíčku ve stylu pořádek-nepořádek. Oni se v tom vyznají, pro okolí je to nereálné pochopit. K pubertě patří i trochu nepořádku a chaosu, ale nepatří sem špína a nízká tělesná hygiena. Bohužel nelze vychovávat smysl pro hygienu až v patnácti. Platí pravidlo, že návyky před pubertou musí být už pevné, aby unesly výkyvy a ležérní postoje dozrávajícího člověka. Čím kvalitnější jsou rodiče a jejich výchova, tím klidnější puberta. Ve stáří se sčítají hříchy mládí, v pubertě se sčítají hříchy naší výchovy. Puberta není čas na základní výchovu, ale je to doba, kdy nevychovanost začínáme vidět v plném světle a chceme něco měnit. Na to už je pozdě. Co je vychované a zpevněné, to puberta nepokazí. Co není vytvořené, budeme těžko dohánět.“ (PhDr. Lidmila Pekařová. Jak žít a nezbláznit se.)

PS. Dovolte mi, abych se s vámi podělila i o své zkušenosti s pubertou. Nejmenší odpor vyvolá stručné a jasné „ne“ bez zbytečného vysvětlování.
Po příchodu domů, nezačněte své dítě vyslýchat: „Tak co bylo ve škole?“ Počkejte na chvíli, kdy ono samo přijde za vámi a bude vám chtít vše říci. Pak zanechte své práce, vypněte televizi a pozorně poslouchejte. Taková chvíle se už nemusí opakovat. Právě teď se chce dítě svěřit, chce znát váš názor, bude naslouchat vašim radám. Obrňte se trpělivostí a pokud někdy „vybuchnete“, omluvte se svému dítěti. Totéž požadujte po něm a promiňte mu to. Ve svých citech se totiž nevyzná a je zmítáno náladami. Chcete-li si uchovat své zdraví, navršte mu ráno, až odejde do školy, všechny poházené věci na postel, na stůl, na židli. Když po jeho příchodu ze školy nebudete doma, neuslyšíte „peprné věty“ a bude-li si chtít lehnout nebo sednout, bude nuceno si vše uklidit. Až si poprvé přivede svoji známost, uvidíte, jak bude pokoj vycíděný, možná i vás bude nutit vygruntovat celý byt. Buďte nablízku, až přijde první láska, ale nevyzvídejte. Podejte pomocnou ruku, zamiluje-li se dítě nešťastně. Projevujte svému dospívajícímu lásku, i když mu už poněkolikáté odmítáte koupit nový typ mobilu, který mají „přece všichni“.

Zdůrazňujte mu, že jste jeho oporou, že domov je místo, kam patří a bude se po celý život vracet. Táhněte za jeden provaz, a to i s učiteli, psychology, vyplatí se vám to. Stanovte pevné hranice, které dítě nesmí překročit a důsledně na nich trvejte. Je lepší, rebeluje-li váš potomek proti tomu, že musí např. každý pátek luxovat, než aby hledal něco jiného, proti čemu se bude bouřit.

Mgr. Jana Hrnčířová
ředitelka ZŠ Opočno

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stezka korunami stromů Krkonoše
7

Stezku korunami stromů KRNAP vítá. Má se stát novým magnetem

Na Černé hoře roste nejvýše položená horolezecká stěna
9

Na Černé hoře roste nejvýše položená horolezecká stěna

Stoletá Ludmila Jakoubková vesele skypuje a hraje hry na počítači

Královéhradecko, Trutnov - Kdyby si nemohla pustit večer počítač, bude mít absťák. Těmito slovy uvedl největší zájem své maminky Ludmily Jakoubkové její syn Jiří. V pondělí 26. června tato usměvavá bystrá žena oslaví sté narozeniny.

Bolek Polívka v roli Krále Leara zahájil 24. ročník Poláčkova léta

Rychnov nad Kněžnou - Strhujícím představením Král Lear, v podání Městského divadla v Brně a s Bolkem Polívkou v hlavní roli, odstartoval 24. ročník divadelního festivalu Poláčkovo léto. Vyprodaná zámecká jízdárna s úžasem sledovala příběh o pošetilosti a sebestřednosti. Příběh krále, který se rozhodl rozdělit svou říši svým dcerám podle toho, jakými slovy vyjádří svou lásku k němu.

Chystá se: Jubilejní desátý Trnov Cup

Trnov - V sobotu 8. července se uskuteční jubilejní 10. ročník turnaje v malé kopané Trnov Cup v Trnově. Pořadatelský SDH Trnov tým přijme do turnaje maximálně 30 družstev a upřednostněny budou včasnější přihlášky. Jejich uzávěrka je 7. července.

Galerie „P“ v malebném zákoutí Potštejna zve na letní výstavu

Potštejn - Díla šesti umělců se sešla na sobotní vernisáži letní výstavy v galerii „P" v Potštejně.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies