VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úskalí puberty: Nejmenší odpor vyvolává stručné a jasné ne

Opočno - Každý z nás tímto zvláštním obdobím v životě člověka prošel.

13.5.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/David Taneček

Někteří mají svoje dospívání v živé paměti, jiní by raději zapomněli. Nejhůře však prožíváme dospívání u svého dítěte v roli rodičů. S údivem sledujeme jeho proměnu. Nemůžeme uvěřit, že tak rychle vyrostlo, ale hlavně, že tohle drzé stvoření je naše holčička, náš chlapeček. Hledáme radu v knihách, u odborníků, u jiných rodičů. Zvedáme hlas, křičíme, vyslýcháme, poučujeme, argumentujeme. Připadá nám, že je vše ztraceno, že pubertu svého potomka snad ani „nepřežijeme ve zdraví.“ Co je vlastně puberta, co se děje s naším dítětem?

„Puberta začíná kolem deseti let. U chlapců to bývá o dva roky později. V následujících asi šesti letech proběhnou všechny tělesné změny, jež dítě promění v dospělého. Kromě toho se dokončí proměna postojů, pocitů a způsobů chování. Začíná bouřlivé období, které často provází rebelie proti světu dospělých.“ (Annegret Weikert. Výchova dítěte.) „Rodiče učí své děti do puberty, po čtrnáctém roku se jen dívají na zrání svého díla. Je to jak dobře zadělané těsto nalité do nádoby a uložené ve správně předehřáté troubě. Není hotové, ale tak, jak je to započaté, uhnětené a namíchané, tak se to bude péct. V troubě to už nezměníme. Puberta je citlivé období a nesnáší: Poučování a rady. Pokud chceme poučovat a radit, nesmíme nic vnucovat, poučení a rada musí být krátké. Měli bychom čekat na příležitost, kdy předáme hodnotu. Rada má ohromnou cenu, pokud se nás někdo na něco ptá. Když se ptá, chce vědět a naslouchá.

Zákazy. Zákaz je nepříjemné opatření a v pubertě vyvolává revoltu. Kritiku kamarádů, hudby a módy. Kritika musí mít pozitivní dopad, neměla by působit opačně, vytvářet odpor a škody. Je možné se ptát: „Co je na tvém kamarádovi, na té hudbě, módě tak skvělé?“ Puberta přináší revoltu proti omezování osobní svobody. Právo a svoboda může nastat, až když je splněna povinnost. Stále musíme trvat na zásadě: práce, povinnost a potom zábava.

Pro pubertu je typický zmatek v pokojíčku ve stylu pořádek-nepořádek. Oni se v tom vyznají, pro okolí je to nereálné pochopit. K pubertě patří i trochu nepořádku a chaosu, ale nepatří sem špína a nízká tělesná hygiena. Bohužel nelze vychovávat smysl pro hygienu až v patnácti. Platí pravidlo, že návyky před pubertou musí být už pevné, aby unesly výkyvy a ležérní postoje dozrávajícího člověka. Čím kvalitnější jsou rodiče a jejich výchova, tím klidnější puberta. Ve stáří se sčítají hříchy mládí, v pubertě se sčítají hříchy naší výchovy. Puberta není čas na základní výchovu, ale je to doba, kdy nevychovanost začínáme vidět v plném světle a chceme něco měnit. Na to už je pozdě. Co je vychované a zpevněné, to puberta nepokazí. Co není vytvořené, budeme těžko dohánět.“ (PhDr. Lidmila Pekařová. Jak žít a nezbláznit se.)

PS. Dovolte mi, abych se s vámi podělila i o své zkušenosti s pubertou. Nejmenší odpor vyvolá stručné a jasné „ne“ bez zbytečného vysvětlování.
Po příchodu domů, nezačněte své dítě vyslýchat: „Tak co bylo ve škole?“ Počkejte na chvíli, kdy ono samo přijde za vámi a bude vám chtít vše říci. Pak zanechte své práce, vypněte televizi a pozorně poslouchejte. Taková chvíle se už nemusí opakovat. Právě teď se chce dítě svěřit, chce znát váš názor, bude naslouchat vašim radám. Obrňte se trpělivostí a pokud někdy „vybuchnete“, omluvte se svému dítěti. Totéž požadujte po něm a promiňte mu to. Ve svých citech se totiž nevyzná a je zmítáno náladami. Chcete-li si uchovat své zdraví, navršte mu ráno, až odejde do školy, všechny poházené věci na postel, na stůl, na židli. Když po jeho příchodu ze školy nebudete doma, neuslyšíte „peprné věty“ a bude-li si chtít lehnout nebo sednout, bude nuceno si vše uklidit. Až si poprvé přivede svoji známost, uvidíte, jak bude pokoj vycíděný, možná i vás bude nutit vygruntovat celý byt. Buďte nablízku, až přijde první láska, ale nevyzvídejte. Podejte pomocnou ruku, zamiluje-li se dítě nešťastně. Projevujte svému dospívajícímu lásku, i když mu už poněkolikáté odmítáte koupit nový typ mobilu, který mají „přece všichni“.

Zdůrazňujte mu, že jste jeho oporou, že domov je místo, kam patří a bude se po celý život vracet. Táhněte za jeden provaz, a to i s učiteli, psychology, vyplatí se vám to. Stanovte pevné hranice, které dítě nesmí překročit a důsledně na nich trvejte. Je lepší, rebeluje-li váš potomek proti tomu, že musí např. každý pátek luxovat, než aby hledal něco jiného, proti čemu se bude bouřit.

Mgr. Jana Hrnčířová
ředitelka ZŠ Opočno

13.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení