Úřady práce v regionu zažívají neobvyklý nápor. Nyní, těsně před koncem roku, se sem hrnou lidé, aby se stihli zaevidovat mezi nezaměstnané ještě před koncem roku, dokdy platí pro výplatu podpory výhodnější podmínky.

Od příštího roku totiž bude mít řada lidí nárok na nižší podporu v nezaměstnanosti než dosud. Největší nápor očekávají pracovní úřady ve středu a ve čtvrtek.

„Poslední dva tři dny v měsíci čekáme větší zájem uchazečů. Vycházíme z toho, kolik lidí se telefonicky informovalo v souvislosti se změnou zákona,“ řekl ČTK ředitel Úřadu práce v Pardubicích Petr Klimpl.

Na Úřadu práce v Hradci Králové se jedná dokonce o nápor v počtu stovek nově příchozích nezaměstnaných.

„Jedná se o lidi, kteří by za normálních okolností přišli až v lednu. Jen u nás v okrese jde o desítky až stovky nově evidovaných. Přicházejí po dohodě se zaměstnavatelem, například s dodatkem k pracovní smlouvě nebo dohodou o skončení pracovního poměru už nyní, před účinností změn, které vstoupí v platnost k 1. lednu,“ řekl ředitel královéhradeckého úřadu práce Martin Horák.

První větší nápor tu byl už před vánočními svátky, nyní se jen stupňuje. „V průběhu prosince chodí kvůli ukončení sezonních prací vždy více lidí, letos je to však intenzivnější. V lednu se ale nezaměstnaných nahlásí o to méně, v součtu to bude obdobné jako v minulých letech,“ dodal Martin Horák.

Podobně Úřad práce v Pardubicích nyní eviduje zhruba o 200 uchazečů víc než v prosinci loňského roku. Stejné je to na úřadech práce v okresních městech, například v Trutnově, Jičíně, ve Svitavách nebo Chrudimi.

Podle očekávání míra nezaměstnanosti jen v Pardubickém kraji stoupne v prosinci z 8,4 procenta na deset procent.

„Nápor je nyní opravdu větší, týká se především oborů stavebnictví a zemědělství, kde skončily sezonní práce,“ podotkl ředitel Úřadu práce v Jičíně Jiří Rada.

„Od příštího roku nemá nárok na podporu uchazeč, který dostal odstupné. Pokud odejde z práce z vlastního podnětu na dohodu, bude mít nárok už jen na 45 procent svého původního platu. Zároveň, kdo si bude přivydělávat do 4000 korun měsíčně, rovněž mu bude pozastaveno vyplácení podpory,“ řekl Miroslav Panák z Úřadu práce v Chrudimi.

Úřady práce budou mít otevřeno celý týden, v pátek budou přijímat uchazeče od 8 hodin do 13 hodin.

Michal Blascke z orlickoústeckého úřadu práce upozorňuje, že zákon platí od 1. ledna. Kdo tedy skončí pracovní poměr v pátek 31. prosince a už se nestihne zaregistrovat v evidenci nezaměstnaných a přijde až v pondělí, dostane podporu platnou už podle nového zákona. Naopak lidem zaevidovaným do Silvestra včetně poběží podpora podle letošních norem i příští rok.

Odborníci z úřadů práce zároveň podotýkají, že za vyšším počtem lidí na úřadech práce nestojí jen změna zákona. Roli jistě hraje i to, že končí sezonní práce a je menší nabídka volných míst.

Od Nového roku budou podpory přísnější a nižší

• Lidé registrovaní na úřadu práce nebudou moci pobírat dávky a současně pracovat, jak je tomu nyní ve vybraných případech (očekávaná úspora celkem v Česku 820 milionů korun). Možnost přivydělat si k podpoře v nezaměstnanosti však od Nového roku ztratí pouze lidé, kteří se na úřadu práce zaregistrují až v příštím roce. Dříve zapsaní nezaměstnaní budou mít možnost legálně pracovat i nadále. Pokud se tak nezaměstnaný zapsal na úřadu práce před 1. lednem příštího roku, budou pro něj nadále platit dřívější podmínky. Bude tak mít i příští rok možnost přivydělat si až polovinu minimální mzdy, tedy 4000 korun.

• Lidé, kteří odejdou ze zaměstnání po dohodě se zaměstnavatelem či na vlastní žádost, budou mít nárok pouze na nižší podporu v nezaměstnanosti, ve výši 45 procent průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu. Pokud naopak výpověď dostane, zůstane mu podpora v současné výši, to znamená v prvních dvou měsících 65 procent, další dva měsíce 50 procent a po zbývající dobu 45 procent.

• Podpora v nezaměstnanosti se bude vyplácet až po uplynutí doby, která odpovídá vyplacenému odstupnému nebo odchodnému.