VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uklizená krajina nemusí znamenat zdravá krajina!

Orlické hory - Správa CHKO Orlické hory vydala svůj zpravodaj Orlické hory. Letošní číslo obsahuje zajímavosti z problematiky ochrany přírody, ale představeny jsou zde i chráněné stromy, zvířata, informace z dění v Orlických horách a nechybí ani soutěž ze znalostí horské přírody.

19.11.2008
SDÍLEJ:

Orlické horyFoto: Hradecký deník

Problematice udržování krajiny v Orlických horách se věnuje hned první článek nazvaný „Uklizená krajina nemusí být zdravá krajina“. Jeho autor Miloš Vašek říká: „Dříve byly v CHKO hlavními negativními faktory chemizace zemědělství, aplikace pesticidů, vysoké dávky průmyslových hnojiv, dále velké zornění zemědělské půdy, nevhodná úprava vodního režimu. Vliv těchto faktorů na rostliny a živočichy a na kvalitu podzemích i povrchových vod byl zcela zásadní a měl za následek podstatné snížení druhové rozmanitosti biotopů v CHKO. Nyní tyto škodlivé vlivy téměř zmizely, ale vyvstal problém nový, který představuje rychlá mechanizovaná sklizeň pícnin. Rychlé mechanizované kosení luk má zásadní negativní dopad na živočichy, kteří žijí na kosených plochách.“

Opatřeními jak zmírnit negativní dopad intenzivních technologií jsou podle ochránců ponechání nepokosených pásů na loukách při prvním kosení a jejich pokosení nejpozději při první seči následujícího roku. Pro tuto možnost se může zemědělec dobrovolně rozhodnout, a pokud tak učiní, získá dotaci ve výši 135 EUR/1ha. To je však pro výši nákladů i vzhledem k dalším důvodům pro zemědělce nemotivující, jak uznávají i sami ochránci. Nevhodným způsobem obhospodařování luk v chráněné krajinné oblasti je také mulčování, a proto jej Správa CHKO bude povolovat jen v nutných případech.

(bed)

19.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pěstujeme olivy

TRIUMF. Dominik Chlupáč si nejlépe poradil s nástrahami horské časovky a radoval se z nového rekordu.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Rychnov přivezl z trávníku favorita bonusový bod

Rychnovsko - Úvodním kolem byl o víkendu rozehrán fotbalový Krajský přebor mužů. Zástupci našeho okresu mezi krajskou elitou cestovali za svými soupeři na Náchodsko.

Za útok na strážníka mu hrozí čtyři roky

Rychnov nad Kněžnou - Až čtyři roky vězení hrozí 34letému muži za napadení městského strážníka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení