VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úbytku rorýsů brání i zákony

Rychnovsko – K typickým zvukům léta neodmyslitelně patří vysoký hvizd rorýsů.

21.7.2010
SDÍLEJ:

Foto:

Křik těchto chráněných ptáků je natolik známý, že jej mnoho lidí vnímá už jen podvědomě. Otázkou je, zda si jednou nevšimneme, že ho vlastně neslyšíme.

Rorýs obecný je i přes svůj zatím stále hojný výskyt u nás ohroženým druhem. Zejména v souvislosti s dotačním programem Zelená úsporám je populace rorýsů často diskutovaným tématem. Nejčastějším hnízdištěm těchto ptáků jsou větrací průduchy nebo jiné otvory na lidských stavbách. A v důsledku zateplování obytných panelových domů dochází k rapidnímu úbytku rorýsích hnízd.

Ačkoliv mapování populace rorýse obecného probíhalo naposledy v letech 2000 až 2003 a to jen velmi zevrubně, z podrobnějšího mapování na území hlavního města Prahy vyplynulo, že počet ptáků klesl mezi lety 1989 a 2000 až o 45%. Doposud chyběla především efektivní metodika pro registraci výskytu rorýsů, dá se však předpokládat, že se zrychlujícím se tempem zateplování jejich populace i nadále výrazně klesá. K představě o skutečném stavu populace rorýse má napomoci i projekt registrace hnízd na úrovni čísla popisného, jehož hlavním autorem je Lukáš Viktora z České společnosti ornitologické. „V roce 2008 probíhal pilotní ročník tohoto projektu v Praze, loni a letos už registrace probíhá na celém našem území. Práce závisí především na dobrovolnících, dnes s námi spolupracuje asi sto dvacet lidí z celé republiky,“ říká Viktora a dodává: „První data by měla být známa teď během srpna, hnízdění právě prochází poslední fází.“

Decimování rorýsích hnízd se snaží zabránit mj. i paragraf 48 zákona č. 114 o ochraně přírody a krajiny . V případě, že problematika výskytu a zachování hnízd není před zahájením zateplování stavby vyřešena, hrozí rovněž nepřiznání dotace, a v případě porušení zákona se může jednat o pokutu až do výše jednoho milionu korun u fyzické a dvou milionů u právnické osoby. V období mezi 20. dubnem a 10. srpnem, které je považováno za dobu hnízdění, se smí zateplovací práce na budovách s prokázaným výskytem hnízdišť provádět pouze, pokud krajský úřad udělí výjimku.

Firmy na Rychnovsku a Královéhradecku však zateplují i přes léto. „Provádíme práce na činžácích u hlavní silnice, rorýsi tam nejsou, nejspíš by tam moc klidu na hnízdění neměli,“ uvedla nejmenovaná zaměstnankyně kostelecké stavební firmy. „Ještě jsme se při prohlídkách domů s žádným jejich hnízdem nesetkali,“ potvrdil shodnou zkušenost Marek Bramse z firmy z Hradce Králové.

(řek)

21.7.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení