VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Solnice vysázeli stovku nových stromů původních druhů

Solnice - Dobrovolné činnosti se o víkendu ujali členové Hnutí Brontosaurus a Hnutí Duha Podorlicko. Alej vznikla podél polní cesty poblíž města.

1.11.2010
SDÍLEJ:

Sazba nových stromů u SolniceFoto: Pavel Illich

Nová alej stromů původních druhů regionu vzniká v okolí města díky záslužné činnosti dobrovolníků z Hnutí Brontosaurus a Hnutí Duha Podorlicko. Právě ti o uplynulém víkendu vysázeli podél polní cesty u silnice mezi Solnicí a Bryzhradcem stovku takových stromků. Vytvořena tak bude alej sloužící jako úkryt pro ptáky, drobné hlodavce a hmyz. Zároveň bude plnit funkci větrolamu a bude chránit před větrnou erozí.

Sedm dobrovolníků ze všech koutů celé České republiky si v pátek k večeru dalo dostaveníčko v obci Lupenice, aby již od sobotního rána mohli pracovat ve vymezeném prostoru. „Už dříve vznikl nápad vysadit alej coby biokoridor pro ptáky v Pěčíně. Chtěli jsme ji dokončit, ale jsou určité problémy s vlastníky potřebných pozemků, tak jsme se rozhodli pokračovat u Solnice. Volali nám i další zájemci, ale kvůli kapacitě jsme je bohužel museli odmítnout,“ řekla organizátorka a členka Hnutí Brontosaurus Monika Kašparová.

V nezbytných činnostech pro zasazení stromu se všichni poctivě střídali. Chybět nesměly motyky, kladívka ani dřevěné latě určené k ukotvení. Po vsazení do zeminy byl proti riziku ničení okolní zvěře každý ze stromů zabezpečen válcovitým mřížovým pletivem. Všeobecně při práci vládla uvolněná atmosféra, neboť kromě dobrovolné činnosti pro přírodu šlo přece jenom především také o zábavu.

Zatímco v první polovině sobotního dne se dobrovolníci věnovali zaplňování volných míst u cesty novými stromky, odpoledne skupinu čekal výlet po nově vytvořené naučné stezce U Císařské studánky poblíž obce Bělá. „Stezka vznikla vloni, a je trochu specifická tím, že je krátká, řádově ve stovkách metrů. Moc času tedy nezabere, je to hlavně o čtení. Je na ní dvanáct panelů, od každého je ke každému vidět, ty ovšem neseznamují lidi s nějakou zvláštností přírody, ale s úplně běžnými věcmi, se kterými se setkávají každý den,“ přiblížil Vasil Hutník, správce lesů obce Solnice a lesoochranář z Hnutí Duha Podorlicko, jenž se ujal role průvodce.

„Cesta je připojená na běžnou turistickou stezku v prostoru mezi Solnicí a Ještěticemi. Tabule seznamují s běžnými ekosystémy krajiny okolí Solnice, jako je květnatá louka, která se tam naštěstí zachovala, ale zároveň se píše i o běžné louce, kterou obhospodařují zemědělci. Druhově je třeba chudá, ale i tam jsou některé zajímavé rostliny,“ nastínil Hutník před tím, než se na stezku vypravil s dobrovolníky. „Tihle pracovníci jsou z jiných krajů, takže zdejší krajinu vůbec neznají. Setkají se proto s místní běžnou přírodou,“ dodal.

Večer byli účastníci akce zasvěcováni do pečení kváskového chleba a žaludových placek podle starých receptur. Víkendovka byla součástí programu Akce Příroda Hnutí Brontosaurus, který propojuje dobrovolnickou práci pro přírodu, zážitkový program a neformální vzdělávání. „Byla bych ráda, kdyby si lidé více všímali starých sadů, a kdyby nekáceli stromy u silnic, pokud to není vyloženě nutné,“ uzavřela Monika Kašparová.

Autor: Pavel Illich

1.11.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Okresní „osmička“ před startem sezony

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení