Výběr obuvi absolvuje většina lidí několikrát do roka, ale každý by měl této činnosti věnovat náležitou pozornost. Kvalitní boty ušetří peníze za opravu a přiměřená oprava pak výdaje za koupi nového páru.

Zejména u dětí s sebou nese volba obuvi i zdravotní rizika. Jak tedy správnou botu vybrat? Základním rozhodnutím je to, kolik se člověk rozhodne do bot investovat. Příliš levné boty výhledy na dlouhé nošení neposkytují.

„Člověk by si měl vybírat podle své nohy. Pokud má nějaké zdravotní obtíže, je vhodná zdravotní obuv nebo ortopedická vložka. Hodně zákazníků ale nedbá na pohodlí a kupuje příliš vysoké podpatky,“ řekla Jadwiga Bečvářová, provozující prodejnu obuvi v Dobrušce. Dodala, že vhodnou alternativou k podpatkům jsou nyní boty na klínku. Ty dokáží lépe rozložit hmotnost člověka na délku chodidla.

Ne každý ale od bot očekává zvýšení své postavy. Potom by se měl zaměřit na konkrétní součásti boty. Bota má podporovat klenbu a udržovat patu v kolmém postavení k podložce. Důležitá je správně modelovaná stélka, tedy část, na které chodidlo spočívá. Ta může mít prohloubení pro patu a naopak vyvýšení pro klenbu.

Pod ní se nachází podešev, která musí být dostatečně silná i pružná a zajišťovat ochranu před vlhkostí. Vzadu se bota nesmí zarývat do horního okraje paty. V přední části musí být dost místa, aby prsty nenarážely. Důležitá je volba materiálu. Přírodní materiály jako kůže zajistí dýchání chodidla. Je dobré se podívat i na provedení. Šitá bota vydrží větší zátěž než lepená. Vhodná je pak kombinace obou. Zkoušejte si vždy obě boty, protože se mohou lišit. Použijte při tom stejně silné ponožky, jaké v nich budete nosit.

Kvalitní boty déle vydrží a v případě poškození se spíše vyplatí dát je do opravy než v případě levných imitací. „V případě drahých kožených bot se oprava rozhodně vyplatí, protože vyjde na zlomek jejich pořizovací hodnoty,“ potvrdila Jana Suková z opravny obuvi v Dobrušce. Podle ní vyjde nejnákladněji případ, kdy se musí celé boty znovu podrazit.

JAK VYBRAT KVALITNÍ OBUV

• bota musí pomáhat při chůzi i stání, podporovat klenbu a patu udržovat v kolmém postavení
• bota musí mít správně modelovanou stélku, která může mít nepatrné prohloubení pro patu
• pružná podešev
• přiměřený podpatek
• prsty nesmějí vpředu narážet do špičky
• bota se nezarývá do horního okraje paty

Přesná cena za opravu je ale velice individuální a opravny udávají buď spodní hranici, nebo orientační rozmezí cen. Záleží na míře poškození, opotřebení materiálu a také na možnostech výběru nebo volbě materiálu použitého při opravě ze strany zákazníka. Případně také na technologii užité při opravě. Například zda se k opravě použije lepení, nebo šití. Rozdílná je také doba, po kterou si na svou obuv zákazník počká. Něco se dá stihnout na počkání, ale řada oprav trvá i týdny.

Vzhledem k tomu, že cena většiny oprav se pohybuje v řádu stokorun, je jasné, že boty za několik tisíc korun se rozhodně vyplatí nechat v opravně. Pokud ale někdo dává přednost obuvi z tržnice za několik set, je lepší je po první závadě vyhodit a koupit nové. Boty z příkladu číslo jedna ale mohou při správném nošení a ošetřování vydržet mnoho let.

Kolik dáte za některé opravy bot

Vytažení bot do šířky nebo délky cca 60 Kč
Oprava podrážky od 200 Kč do 400 Kč
Oprava podešve od 250 Kč do 350 Kč
Oprava špičky od 80 Kč do 150 Kč
Lepení od 40 Kč do 250 Kč

uvedené ceny jsou pouze orientační