VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I turisté by měli respektovat zvyky Židů

DOBRUŠKA - Projekt jednodenního poznávacího zájezdu po stopách Židů v turistické oblasti Orlických hor a Podorlicka připravilo Muzeum a Informační centrum v Dobrušce. Počítá s návštěvou židovských památek v Dobrušce, Podbřezí, Rychnově nad Kněžnou a v Žamberku. I turisté by však měli při jejich prohlídce respektovat zvyky a mravní zásady židovského národa.

1.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Pavel Bednář

Do zahrady mrtvých by muži měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vcházet o sobotách a o židovských svátcích.

 

 

 


Ne každý si uvědomuje a ví o skutečnosti, že existuje určitý režim, který by návštěvníci měli při vstupu na „zahrady mrtvých“, jak Židé svá pohřebiště nazývají, dodržovat. „Muži by měli vstupovat s pokrývkou hlavy a nikdo by tam neměl vstupovat o sobotách a o židovských svátcích,“ sdělil Jan Kindermann, ředitel společnosti Matana, která je pověřena Židovskou obcí v Praze, aby spravovala židovské hřbitovy a památky v jejím vlastnictví.Respektován by měl být i zákaz vstupu domácích zvířat, což platí i u běžných komunálních hřbitovů.

Na rozdíl od křesťanů však Židé vnímají vlastní pohřebiště trochu jinak. Již odnepaměti se hroby zachovávají a nesmí se například pohřbívat tak, že by byl předchozí hrob zrušen. „Ty hroby nikdy nezanikly, jak to vnímají Židé. Proto má Židovská obec v Praze zájem na tom, aby všechny ty hřbitovy spravovala. Nechceme, aby se někde na hřbitovech například stavělo, protože stále platí pravidlo neporušitelnosti hrobů,“ dodal Jan Kindermann.
Samotné synagogy, pokud není používána k bohoslužbám a je využívána například ke kulturním účelům, se nějaká specifická pravidla netýkají. Není tedy nutno dodržovat výše zmíněné zásady, přesto se obecně doporučuje chovat jako při vstupu do jiných sakrálních staveb.

Aby se předešlo zbytečným nedorozuměním, poskytne podle Jana Kindermanna společnost Matana informace o pohyblivých židovských svátcích místním informačním centrům. Může informovat i starosty obcí s židovskými památkami a muzea. „Je to z naší strany apel na vzdělávání turistů, aby tu informaci při vstupech na židovské hřbitovy měli. Je to především každého vědomí a svědomí, jestli tyto zásady dodržuje,“ dodal. Úcta k židovským obyvatelům Podorlicka, kteří zde žili v pokojném soužití s tehdejšími obyvateli, by tak měla zůstat zachována.

1.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Přepychy vstřelily čtyři branky za dvanáct minut a slavily výhru

Jak reklamovat koupený dům či byt

Ochránce Orlických Rampušák otevřel svoji pivní náruč

Dobruška /FOTO/ - Milovníci zlatavého moku měli o víkendu jasno, kam vyrazit za orosenou sklenicí. V sobotu své brány již posedmé otevřel dobrušský pivovar Rampušák, který pro návštěvníky připravil jak komentovanou prohlídku, tak i bohatý kulturní program orámovaný ochutnávkou pivního speciálu.

Okresní „osmička“ před startem sezony

Rychnovsko - Úvodním kolem odstartuje o víkendu fotbalová I. B třída – skupina B. Rychnovsko bude reprezentovat osm týmů. Před podzimním výkopem přinášíme informace z jejich táborů.

AUTOMIX.CZ

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Sportovně užitková vozidla vládnou světu a to nejen mezi novými auty, ale jejich obliba výrazně roste i mezi ojetinami. Pojďme se tedy podívat na to, jaké možnosti máte, když si chcete pořídit ojeté SUV s relativně omezeným rozpočtem. Probereme si SUV do 300 tisíc a koukneme na pět kusů, které za to stojí. A také na pět, jimž byste se měli vyhnout.

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Rychnovsko - Rekordně nízká nezaměstnanost trápí snad všechny firmy v rychnovském okrese. Problém je ve službách i ve fabrikách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení