VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Talentovaní sportovci se mohou vzdělávat v Pardubicích

Pardubice - Sportovní gymnázium v Pardubicích vychovává reprezentanty České republiky. Přihlášku je nutno nově podat do 30. listopadu.

9.10.2008
SDÍLEJ:

Jiří WelschFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Současný školní rok je pětadvacátý od založení Sportovního gymnázia v Pardubicích. Na letošní olympiádě v Pekingu bylo šest absolventů této školy – plavci Jiří Jedlička a Jana Klusáčková, basketbalistka Petra Kulichová, veslař Jakub Hanák, judista Pavel Petřikov a cyklista Adam Ptáčník. Na medaili nikdo z nich nedosáhl, ale všichni bojovali za všech sil a ostudu rozhodně neudělali.

 “Na posledních olympiádách se počet našich absolventů pohyboval vždy kolem šesti až osmi,“ sděluje ředitel školy Martin Kubrycht a vzápětí předkládá medailovou žeň. „Od roku 1996 jsme získali třikrát zlato, jedenkrát stříbro a bronz.“

 O smyslu existence sportovních gymnázií svědčí fakt, že letos polovinu českých medailí na olympiádě získali absolventi sportovních gymnázií v ČR, mezi nimi nechybí zlatá Barbora Špotáková (SG v Praze) či zlatá a stříbrná Kateřina Emmons (SG v Plzni). Také pardubické SG letos úspěšně připravuje reprezentanty ČR pro MSJ a MEJ. „Největším úspěchem byl medailový kov Bartoňové a Březinové na MEJ do 18 let.

Ve školství probíhá v současnosti řada změn. Připravovány jsou nové vzdělávací programy, které by měly vejít v platnost od 1. září 2009. S tím úzce souvisí změny v organizaci přijímacího řízení.

„Sportovní gymnázium se konečně dostalo do kategorie škol s talentovou zkouškou,“ uvádí Kubrycht a hlásí, že největší změnou je posunutí termínu podávání přihlášek, do 30. listopadu 2008 a vlastního přijímacího řízení až do ledna 2009.

„Na základních školách i mezi rodičovskou veřejností se o tom málo ví, máme proto trochu obavy z organizačních zmatků,“ říká Kubrycht.

Pro uchazeče o přijetí je však posunutí termínu bezesporu výhodou. Pokud uspějí, mají v předstihu klid a jasno, kde budou studovat, pokud neuspějí, mají dostatek času promyslet si, kam podat další přihlášku. Uchazeč o studium na SG musí mít nejen studijní předpoklady, ale zároveň musí splnit předpoklady sportovního talentu. Uchazeči se studijním průměrem za 8. ročník ZŠ do 1,5 nebudou dělat teoretické přijímací zkoušky. Důležité je však vědět, že talentové zkoušky dělají všichni uchazeči.

„Pro školní rok 2009/2010 přijmeme 90 studentů do 1. ročníku. Pro uchazeče o studium škola také pořádá přípravné kurzy, které letos zahajují z výše uvedených důvodů již 7. listopadu,“ informuje Kubrycht.

Tak jako každoročně pořádá SG Pardubice dny otevřených dveří. Jejich smyslem je především dokonalá informovanost uchazečů o tom, co je při studiu čeká, na co je třeba se připravit již směrem k přijímačkám a také talentovým zkouškám.

„Jsme schopni odpovědět na veškeré dotazy o obsahu talentových i přijímacích zkoušek, vysvětlíme váhu jednotlivých součástí příjmacího řízení pro rozhodování o přijetí. Rozhodně neskrýváme náročnost školy, naopak na ni důrazně upozorňujeme. Rádi však odpovíme na všechny dotazy. Dny otevřených dveří se konají 9. října a 6.listopadu vždy od 15 hodin.

Co když se při talentových zkouškách zjistí, že uchazeč o studium na SG má výrazný talent pro jiný sport, než na který se hlásí, to se přece stává. „Ano, je to tak. Při výběru sportu v ranném věku hrají roli nejrůznější faktory, které talentové předpoklady zcela pomíjejí, například tradice v rodině, sportovní možnosti v místě bydliště apod. Tak jsme například zjistili, že házenkářka může být skvělou běžkyní středních tratí a plavec má nejlepší předpoklady pro sprinty apod. V takových případech navrhneme uchazeči změnu sportu, nikoho však nenutíme,“ vysvětluje Martin Kubrycht. Připomeňme si, jaké kmenové sporty jsou na pardubickém Sportovním gymnáziu?

„Kmenovými sporty jsou v současnosti atletika, basketbal, házená, kanoistika, orientační běh, plavání, veslování, triatlon. Pro ostatní sporty, zejména pro hokej a fotbal, vytváříme organizační podmínky pro dobré skloubení studia a tréninku. U studentů je rozhodující ochota pracovat ve škole i v tréninku, dále rozvíjet svůj talent. Ideálem je samozřejmě vynikající student a zároveň i výtečný sportovec. Nebylo jich v historii naší školy málo, budu však jmenoval jednoho. Tím je současný nejlepší basketbalista ČR Jiří Welsch. Byl vždy premiantem třídy a zároveň i vynikajícím hráčem,“ uzavírá Kubrycht.

Autor: Jaroslav Mach

9.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení