VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Talentovaní sportovci se mohou vzdělávat v Pardubicích

Pardubice - Sportovní gymnázium v Pardubicích vychovává reprezentanty České republiky. Přihlášku je nutno nově podat do 30. listopadu.

9.10.2008
SDÍLEJ:

Jiří WelschFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Současný školní rok je pětadvacátý od založení Sportovního gymnázia v Pardubicích. Na letošní olympiádě v Pekingu bylo šest absolventů této školy – plavci Jiří Jedlička a Jana Klusáčková, basketbalistka Petra Kulichová, veslař Jakub Hanák, judista Pavel Petřikov a cyklista Adam Ptáčník. Na medaili nikdo z nich nedosáhl, ale všichni bojovali za všech sil a ostudu rozhodně neudělali.

 “Na posledních olympiádách se počet našich absolventů pohyboval vždy kolem šesti až osmi,“ sděluje ředitel školy Martin Kubrycht a vzápětí předkládá medailovou žeň. „Od roku 1996 jsme získali třikrát zlato, jedenkrát stříbro a bronz.“

 O smyslu existence sportovních gymnázií svědčí fakt, že letos polovinu českých medailí na olympiádě získali absolventi sportovních gymnázií v ČR, mezi nimi nechybí zlatá Barbora Špotáková (SG v Praze) či zlatá a stříbrná Kateřina Emmons (SG v Plzni). Také pardubické SG letos úspěšně připravuje reprezentanty ČR pro MSJ a MEJ. „Největším úspěchem byl medailový kov Bartoňové a Březinové na MEJ do 18 let.

Ve školství probíhá v současnosti řada změn. Připravovány jsou nové vzdělávací programy, které by měly vejít v platnost od 1. září 2009. S tím úzce souvisí změny v organizaci přijímacího řízení.

„Sportovní gymnázium se konečně dostalo do kategorie škol s talentovou zkouškou,“ uvádí Kubrycht a hlásí, že největší změnou je posunutí termínu podávání přihlášek, do 30. listopadu 2008 a vlastního přijímacího řízení až do ledna 2009.

„Na základních školách i mezi rodičovskou veřejností se o tom málo ví, máme proto trochu obavy z organizačních zmatků,“ říká Kubrycht.

Pro uchazeče o přijetí je však posunutí termínu bezesporu výhodou. Pokud uspějí, mají v předstihu klid a jasno, kde budou studovat, pokud neuspějí, mají dostatek času promyslet si, kam podat další přihlášku. Uchazeč o studium na SG musí mít nejen studijní předpoklady, ale zároveň musí splnit předpoklady sportovního talentu. Uchazeči se studijním průměrem za 8. ročník ZŠ do 1,5 nebudou dělat teoretické přijímací zkoušky. Důležité je však vědět, že talentové zkoušky dělají všichni uchazeči.

„Pro školní rok 2009/2010 přijmeme 90 studentů do 1. ročníku. Pro uchazeče o studium škola také pořádá přípravné kurzy, které letos zahajují z výše uvedených důvodů již 7. listopadu,“ informuje Kubrycht.

Tak jako každoročně pořádá SG Pardubice dny otevřených dveří. Jejich smyslem je především dokonalá informovanost uchazečů o tom, co je při studiu čeká, na co je třeba se připravit již směrem k přijímačkám a také talentovým zkouškám.

„Jsme schopni odpovědět na veškeré dotazy o obsahu talentových i přijímacích zkoušek, vysvětlíme váhu jednotlivých součástí příjmacího řízení pro rozhodování o přijetí. Rozhodně neskrýváme náročnost školy, naopak na ni důrazně upozorňujeme. Rádi však odpovíme na všechny dotazy. Dny otevřených dveří se konají 9. října a 6.listopadu vždy od 15 hodin.

Co když se při talentových zkouškách zjistí, že uchazeč o studium na SG má výrazný talent pro jiný sport, než na který se hlásí, to se přece stává. „Ano, je to tak. Při výběru sportu v ranném věku hrají roli nejrůznější faktory, které talentové předpoklady zcela pomíjejí, například tradice v rodině, sportovní možnosti v místě bydliště apod. Tak jsme například zjistili, že házenkářka může být skvělou běžkyní středních tratí a plavec má nejlepší předpoklady pro sprinty apod. V takových případech navrhneme uchazeči změnu sportu, nikoho však nenutíme,“ vysvětluje Martin Kubrycht. Připomeňme si, jaké kmenové sporty jsou na pardubickém Sportovním gymnáziu?

„Kmenovými sporty jsou v současnosti atletika, basketbal, házená, kanoistika, orientační běh, plavání, veslování, triatlon. Pro ostatní sporty, zejména pro hokej a fotbal, vytváříme organizační podmínky pro dobré skloubení studia a tréninku. U studentů je rozhodující ochota pracovat ve škole i v tréninku, dále rozvíjet svůj talent. Ideálem je samozřejmě vynikající student a zároveň i výtečný sportovec. Nebylo jich v historii naší školy málo, budu však jmenoval jednoho. Tím je současný nejlepší basketbalista ČR Jiří Welsch. Byl vždy premiantem třídy a zároveň i vynikajícím hráčem,“ uzavírá Kubrycht.

Autor: Jaroslav Mach

9.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Začínají kurzy pletení z pedigu

Ilustrační foto.

Nevídané. Hokejisté Moravské Třebové nasázeli do ledečské branky 23 gólů!

Eliška uhynula. Dvorský nosorožec v Tanzanii podlehl zranění

Východní Čechy, Dvůr Králové - Pětiletá samice ohroženého nosorožce dvourohého Eliška zemřela. Příčinou smrti nadějného jedince je podle královédvorské zoo nešťastná náhoda.

Postel, hospoda, kostel míří do Dobrušky

Dobruška - Ve Společenském centru-Kině 70 se ve středu 18. října od 18 hodin uskuteční talk show kněze, moderátora a spisovatele Zbigniewa Czendlika s názvem Postel, hospoda, kostel, jejíž součástí bude i autogramiáda stejnojmenné knihy.

Chtěli výstavu k výročí roku 1938. Úředník ministerstva je označil za opilce

Královéhradecko, Trutnov - Místo podpory členové spolku Stachelberg, který spravuje muzeum historie nad Trutnovem, schytali od státního úředníka spršku urážek. Chtěli přitom jen upozornit na historické události v roce 1938 a ucházet se o grant ministerstva kultury.

Projekt, který pomůže seniorům

Kostelec nad Orlicí - Pečovatelská služba Kostelec nad Orlicí se připojila k projektu „Zapojení rodiny a blízkých do péče jako společná cesta k co nejkvalitnějšímu životu“.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení