VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svůj život zasvětili literatuře 
i hudbě. Zapsali se do historie

Rychnovsko – Dnešním dnem si v pravidelné rubrice připomeneme výročí několika významných osobností v regionu.

1.11.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

V pondělí by oslavil kulaté výročí smrti Jan Laichter, který zemřel před 70 lety.
Literární autor JAN LAICHTER se narodil 28.12.1858 v Dobrušce. Byl to nakladatel, autor próz a pamětí. Podílel se na redakci Ottova slovníku naučného a Ruské knihovny. V jeho nakladatelství vyšlo mnoho naučných děl a beletrie domácích i cizích autorů. Snažil se také o vlastní literární tvorbu. V roce 1945 získal titul za zásluhy o rozvoj českého písemnictví a rozsáhlou nakladatelskou činnost. Jan Laichter zemřel 31.10.1946 v Praze.

Dnes by měl narozeniny ANTONÍN BEDNÁŘ, ten se narodil před 120 lety ve Vamberku. Byl to dirigent a skladatel. Studoval na pražské konzervatoři u B. Förstra a V. Nováka. Navštěvoval varhanické oddělení a vzdělával se v dirigování. Koncertoval jako klavírní virtuóz. Činný byl zvláště jako sbormistr četných těles, např. Pěveckého sdružení východočeských učitelů. Pohostinsky dirigoval i v zahraničí. V roce 1922 -23 dokonce doprovázel P. Ludikara na jeho turné v severní Americe. Skládal také scénickou hudbu, klavírní skladby a sbory. Antonín Bednář zemřel 2. března 1949.

Dnes zavzpomínáme také na básníka JOSEFA KRATOCHVÍLA, ten se narodil 29. 11. 1850 v Rychnově nad Kněžnou. Byl to opravdu všestranný člověk, stal se básníkem, epikem, dramatikem. Psal historické prózy, dále byl žurnalistou a osvětovým pracovníkem. Stal se středoškolským profesorem, překládal z němčiny a španělštiny. Josef Kratochvíl studoval na Akademickém gymnáziu a v letech 1871-74 na filozofické fakultě v Praze, ale studia nedokončil. V letech 1874-78 učil na českém gymnáziu v Brně. Od roku 1879 pracoval jako žurnalista v Pardubicích (Stráž na východě a Perštýn), později v Prostějově (Hlasy z Hané). Od roku 1889 žil v Praze, pracoval v Pražských večerních novinách, v Čechu a po jeho sloučení s Katolickými listy zde působil až do roku 1903. Poté přešel do redakce časopisu Budivoj v Českých Budějovicích. Zemřel 1. 11. 1921 v Praze.

Autor: Stanislava Preclíková

1.11.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Kam za zábavou? Dejte o sobě vědět

Situace spjatá se silným větrem na Královéhradecku.

Derecho znásobilo škody

Režisér Strach oceněn na festivalu komedie, za Anděla Páně má dvě ceny

Východní Čechy, Nové Město nad Metují - 39. Festival české filmové a televizní komedie ovládly filmy Anděl Páně 2 a Bezva ženská na krku. Vyhlášení a předání cen se uskutečnilo včera v Kině 70, kde slavnostním večerem provázel moderátor Michal Jančařík.

Končí termín přihlášek na sváteční klání v Rychnově

Rychnov nad Kněžnou - Tělocvičná jednota Sokol Rychnov nad Kněžnou pořádá ve sváteční čtvrtek 28. září druhý ročník „Amatérského nohejbalového turnaje trojic“.

Ve znamení chilli aneb „Někdo to rád ostré“

Hradec Králové - Až do pozdního sobotního večera patřilo letní kino Širák všem milovníkům chilli, dobrého jídla a dobré muziky. Už podruhé se tady konal „Chilli festival Mechov vol. 2.“

Vlček čtyřmi góly „rozsápal“ beránky z Domašína

Rychnovsko - OP IV. třídy: V šestém kole nejnižší okresní fotbalové soutěže vedoucí rezerva Lípy nad Orlicí vyhrála v Domašíně, když všechny čtyři góly zaznamenal Jiří Vlček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení