VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Střídání živností obchodních 
a obuvnických v Rovném

Rovné – Když vzpomínky vyprávějí: Domek č.p. 11 postavil roku 1753 sedlák Jiří Prouza z Rovného č.p. 22 pro dceru Kateřinu, která se provdala za Josefa Dusbabu z Dobrého.

8.11.2014
SDÍLEJ:

Rovné dům č p 11 živnost obuvnická a obchodníFoto: Archiv Milana Prázy

Kateřina Dusbabová, rozená Prouzová, brzy po svatbě zemřela. Vdovec Josef Dusbaba se podruhé ženil s Dorotou, vdovou po vojáku Dusbabovi, které byl roku 1785 domek postoupen. Od Doroty získal tento dům její syn Josef Dusbaba, po něm další generace jeho potomků až do 20. ledna 1860, kdy jej svatební smlouvou dostali jeho vnučka Anna s manželem Josefem Stromem. Od Stromových jej 11. dubna 1886 koupil obuvník Sebastián Práza, rodák z Lomů č.p. 26 (dnes Chmeliště – Strakovec č.p. 25), na polovic s jeho manželkou Annou, kteří už od roku 1884 bydleli v Rovném u Josefa Kováře v chalupě č.p. 26,kde měl pan Práza obuvnickou živnost. Dále ji pak provozoval v jeho domě č.p. 11, nacházející se přes cestu proti domu č.p. 26.

Dům č.11 od Sebastiána Prázy koupil 8. února 1898 Ferdinand Štěpán, obuvník z osady Rozkoš, obec Kounov u Dobrušky. Ten obuvnictví rozšířil o živnost obchodní smíšeným zbožím, kterou koncem 19. století a počátkem 20. století v malé komůrce chalupy č.p. 26 v Rovném provozoval Josef Kovář, syn Simeona Kováře.

Ferdinand Štěpán asi kolem roku 1935 živnost předal synovi Josefu Štěpánovi,který už provozoval jen obchod smíšeným zbožím, a to až do roku 1949, kdy mu byla živnost zrušena z důvodu znárodnění a byla předána novému provozovateli, spotřebnímu družstvu Ústřední konzum Hradec Králové.
Josef Štěpán prodejnu vedl do doby, než na přechodný čas byla přestěhována do bývalé školy čp. 10, kde už pracovali jiní prodavači, a to do roku 1961, kdy nástupník Ústředního konzumu Hradec Králové, tedy Spotřební družstvo Jednota Dobruška, koupilo obecní kovárnu č.p. 8. Přebudovalo ji na novou prodejnu se samoobsluhou potravin a smíšeného zboží s moderní úrovní prodeje. Provoz samoobsluhy trval až do 17. listopadu 2003.

Asi roku 1964 došlo ke sloučení spotřebního družstva Jednota Dobruška s Jednotou Kostelec nad Orlicí, která prodejnu provozovala do roku 1993. Zařízení prodejny prodala místní soukromé podnikatelce, která v listopadu roku 2003 prodejnu z domu č.p. 8 přestěhovala do domu č.p. 26, kde ji provozovala do 31. prosince roku 2004, kdy byla zrušena a uzavřena. Od této doby je vesnice bez prodejny.

Milan Práza

Autor: Redakce

8.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete.
AUTOMIX.CZ
54

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Do říjnových sněmovních voleb půjde 22 stran a hnutí

Královéhradecko - V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR budou voliči v hradeckém kraji vybírat z 22 politických stran a hnutí. Oproti volbám v roce 2013 je to o čtyři subjekty více.

„Ahoj, jsem Svatava a jsem blázen... blázen do jídla...“

Královéhradecko - Svatava Vašková patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné české foodblogerky. Sama o sobě říká: „Nemám ambici ohromovat vysokou kulinařinou či cukrařinou, na to nemám schopnosti, čas ani prostředky. Ráda bych, aby můj blog především inspiroval…“ Dlužno říct, že se jí to daří. Přesvědčit se můžete sami nejen v našem rozhovoru, ale i na webu Coolinarka.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení