Během dneška se o tom zájemci přesvědčí v Modrém domě v Kosteleckých Horkách, kde se koná do 17 hodin přednáška a workshop Jiřího Recha o stavbách z vrbového proutí.

Od 9 do 11 hodin je na programu přednáška, na níž se účastníci dozví, jaké bylo využití vrb v minulosti a jak se nyní využívají v zahradní architektuře, jak se o vrby starat a kde se dají jejich různé druhy sehnat či jaké je jejich využití v permakulturních zahradách (Permakultura představuje styl vytváření zahrad i dalšího prostředí, ve kterém člověk žije, trvale udržitelným a obnovujícím se způsobem, pozn. redakce).

Po přednášce následuje workshop, tady si účastníci vyzkouší stavbu iglú, branky, tunelu a plůtků. „Během workshopu bude lektor dál pokračovat povídáním o vrbových stavbách s konkrétními praktickými ukázkami. Zájemci se mohou inspirovat,“ zve Alžběta Trojanová z pořádajícího sdružení INEX–SDA Kostelecké Horky.

Jiří Rech pracuje v oblasti vrbových staveb už mnoho let a zrealizoval četné projekty pro dětská hřiště, městské parky, mateřské školy, občanská sdružení, soukromé i botanické zahrady a ekocentra. Z vrbiček staví tajemné tunely, labyrinty, besídky, napodobeniny zvířat, lidí i předmětů, ploty, teepee, iglú, altánky, oblouky, židle i sochy. Ze suchého proutí vytváří samonosné pevnostní konstrukce, jako jsou různé prolézačky pro dětská hřiště, ochozy, pódia pro umělecká vystoupení, nebo dokonce celé vrbové domy, pohádkové zámky a tajemná doupata pro děti.
Workshopy obohacuje o zábavnou a umělecko tvořivou variantu stavění či pálení vrbových soch a jiných prvků, v zahraničí velmi oblíbenou pro děti či různé zvláštní příležitosti. (zr)