Přírodní, ekologický, zdravý - slova, která se v našem slovníku objevují téměř denně, stále častěji je to i v souvislosti s bydlením. Bydlení s láskou k přírodě. Tak zní motto, které dobrušský architekt OLDŘICH BITTNER zvolil pro prezentaci projektu, s nímž se zařadil mezi dřevostavby vyhodnocené jako nejlepší v rámci celé republiky.

Jejich výstava nazvaná Salon dřevostaveb probíhá ve vybraných městech, jedním z nich byla i Dobruška. Dnes se salon stěhuje do Olomouce.

Přestože se architekti z dobrušské kanceláře nezaměřují pouze na dřevostavby, jsou si vědomi jejich výhod, Oldřich Bittner mluví o jejich postupném zabydlování v naší republice.

Odlišnost vystavených projektů od běžné výstavby je výrazná. Jaký je zájem?
Vystavené projekty opravdu nereprezentují běžnou stavební produkci, naopak, smyslem Salonu dřevostaveb je představovat architekturu, jež má ambice mít kvality technické, prostorové i estetické. Je patrná tendence užití neokázalých výrazových prostředků, jednoduchých tvarů, čitelných, přehledných a funkčních dispozic a promyšlených technických detailů a přírodních materiálů. To, že se tato architektura prosazuje a nachází si své investory, je patrné a potěšitelné. Salon mapuje scénu již 6 let, zpočátku bylo problematické kapacitu přehlídky kvalitními stavbami naplnit, dnes se domy pečlivě vybírají. Jsem rád, že stavebníci začínají rozlišovat mezi všeobecně rozšířenými anonymními komerčními projekty, prezentovanými katalogy z benzínových pump, a autorskou architekturou.

Jsou dřevostavby schopny konkurovat zděným stavbám?
Konkurovat mohou, mají dokonce své výhody. Velikou je např. úspora místa, stěny jsou při shodných tepelně technických vlastnostech výrazně tenčí. Další výhodou je doba výstavby, zpravidla je kratší než u zděných domů, nebo například to, že se stavba provádí tzv.suchým procesem čili nemusí „vymrznout“, jak se hovorově říká a doporučuje u staveb zděných.

Úspora místa je určitě příjemná, ale nejsou výsledkem vysoké náklady na topení?
Dnešní dřevostavby využívají moderní technologie a materiály, které zajišťují nadstandardní tepelné vlastnosti, náš projekt nebyl výjimkou. Na betonovou desku byla postavena sloupková konstrukce domu, která je vyplněna konopnou tepelnou izolací, z vnější strany jsou nosné stěny izolovány další vrstvou izolace, celkem tedy 260 mm. To je nadstandard a u zděných domů obtížně dosažitelná tloušťka izolace. Díky tomu je dům vytápěn pouze elektrickými topnými rohožemi, spotřeba energie je opravdu ekonomicky přijatelná - dům se řadí mezi nízkoenergetické stavby.

Není provedení takovéto izolace spojeno s vyššími pořizovacími náklady?
Investice do kvalitní tepelné izolace domu se vyplatí, na provozních nákladech za vytápění se to určitě významně projeví. Projektujeme domy ze všech materiálů, a tak mohu potvrdit, že dřevostavby nevycházejí nákladněji než domy zděné.

Pokud se klient rozhodne pro dřevostavbu, s jakými lhůtami má při přípravě počítat?
Z hlediska času nutného k projektové přípravě a stavebnímu povolení není rozdíl v tom, o jaký konstrukční systém domu se jedná. Obecně platí, že půlrok nemusí stačit. Budu li odpočítávat dobu zpětně, úřední schvalovací proces nutný k vydání stavebního povolení trvá 3 měsíce, dále je třeba doba nutná k přípravě kvalitní projektové dokumentace, což je zvládnutelné za 2 měsíce. A na začátku je individuálně dlouhé období, kdy se dům vymýšlí a navrhuje.Naše kancelář klade důraz na architektonickou studii, což je vlastně návrh domu. Tomu předchází prohlídka pozemku, pochopení klienta a schůzky s diskuzí. Snažíme se respektovat požadavky, ale zároveň uplatnit své zkušenosti týkající se vzhledu a funkčnosti budoucího domu, tak aby odpovídal životnímu stylu rodiny, jejich i našim představám.

Architektonická kancelář nabízí pomoc od začátku do konce. Co když se rozhodnu pro typizovaný dům z internetu?
Je potřeba si ohlídat mnoho věcí. Ceny za projektovou dokumentaci tam bývají velice lákavé, ovšem zpravidla ne konečné. Stavebník kupuje projekt, který ze své podstaty nereaguje na své okolí ani charakteristiky parcely, měl by si nechat vyjasnit, zda je v ceně osazení domu na pozemek. Nemluvě o předprojektové přípravě (zajištění podkladů a soulad s územním plánem, napojení na technickou infrastrukturu) ta zůstává na něm. Dále je třeba se informovat, jakým způsobem nebo zda je zajištěno schválení projektové dokumentace, jak budou řešeny případné změny projektu nebo zda je zajištěna odborná podpora v průběhu výstavby. A vrátím-li se k předchozí otázce stavebník se tím připraví o nejdůležitější fázi navrhování domu podle jeho přání, představ a požadavků. I přesto ale vím, že v nabídce se najít kvalitní typové domy dají není to ovšem nejjednodušší a navíc je nutné umět kvalitu rozpoznat.