VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta? Služebník ne diktátor

Podbřezí – „Jednoho chladného večera na návsi všude zní „Sláva!" – starosta Antonín Novotný získává rychtářská práva  – v republice lepší není, už je to tak, přátelé  – v naší obci mezi kopci můžem slavit vesele!"– zpívali žáci a jejich učitelky ze Základní školy v Podbřezí v pátek v lidmi doslova nabitém sále hostince Skalka a dokonale tak vystihli vše, co se zde dělo. I přes chladný večer přišlo totiž v ten den do místního hostince neuvěřitelné množství obyvatel Podbřezí, takže se kvůli doplňování stolů a lavic na sále dokonce poněkud zpozdil oficiální začátek.

4.11.2013
SDÍLEJ:

Předávání ceny starosta rokuFoto: Dana Ehlová

Sláva to byla veliká, protože titul Era Starosta roku 2013 získal, a to naprosto přesvědčivě, Antonín Novotný, starosta této malebné obce, když mezi 77 nominovanými a pěti finalisty prý letos opravdu lepší nebyl.

Na úvod převzal oslavenec z rukou členů poroty soutěže, zástupců ERA, Nadace VIA a vítězky loňského ročníku Vlasty Mokré, starostky obce Násedlovice, šek na 250 tisíc korun jako finanční dar obci a dalších 20 tisíc za postup mezi pět finalistů. Jiří Bárta z nadace VIA pak předal Antonínu Novotnému také Rychtářské právo jako symbol dobrého vedení obce.

Tím ovšem řada gratulantů zdaleka neskončila. Přijeli zástupci hejtmanství, MAS Pohoda venkova a mnoho dalších.

Se svým přáním a poděkováním dorazili samozřejmě i domácí. Nechyběli mezi nimi hasiči, sportovci, ženy, zkrátka zástupci všech místních spolků, které starosta velice podporuje.

A jakým způsobem zvítězil Antonín Novotný v pátém ročníku této soutěže? Jednoznačně, jednomyslně, byl prostě nejlepší – znělo z úst těch, kteří o jeho úspěchu rozhodovali.

„Pan starosta má nesporně obrovské osobní kouzlo. Mě osobně zaujal tím, že se svojí skvělou manželkou vychoval osm dětí, a v dotazníku, který jsme posílali navíc, napsal, že pro něj je nesmírně důležitá rodina, že bez rodiny by nemohl dělat nejen tuhle funkci, ale i spoustu dalších věcí," řekla na adresu vítěze Daniela Brůhová z Českého rozhlasu  Dvojka, která byla členkou poroty.

Na otázku, co si z Podbřezí, kde Antonín Novotný „vládne" už od roku 1994, bude nejvíce pamatovat, odpověděla: „Krásné společenství lidí, které se tu sešlo. Řekla bych, že to je v dnešní době úplně to nejcennější, že lidé mají chuť se společně vidět, společně se radovat i řešit problémy, že dokonce mají i chuť oslavit někoho, kdo funguje pro obec a pro ně."

Vlastní nominace Antonína Novotného do soutěže vzešla od samotných obyvatel, jejichž jménem je na webu obce uvedeno: Vyhrál náš starosta nebo jsme vyhráli my, že máme nejlepšího starostu?

Ohlasy přímých účastníků potvrdily zejména druhou část věty. „Podporuje všechny naše spolky, všem nám fandí a pomáhá," zdůraznila Martina Králíčková.

„Umí sehnat peníze na akce, umí je dobře zorganizovat, umí to s lidmi," přidal Jaroslav Novotný.

„Starosta je dobrej, ale odnáší to rodina a ta musí pomoct. Všichni, já i všechny děti, ho podporujeme, když je něco potřeba. Bez lidí by byl nula," řekla po krátkém přemlouvání jeho manželka Eva.

Vzápětí po oficiálním začátku nastala neformální část oslavy. Celý program moderoval Vlasta Korec, hudbu měla v režii skupina GAM, na zabíjačkové speciality a dobré pivo pozvala všechny přítomné ERA (ČSOB a.s.).

Sám Antonín Novotný vystihl podstatu svého úspěchu v soutěži a především oblíbenosti mezi obyvateli obce velmi trefně: „Vždycky jsem se snažil pomáhat. Byl jsem spíše služebník než diktátor."

Kéž by jeho moudrá slova a hlavně přístup byly návodem nejen pro mnoho dalších starostů a primátorů, ale také poslanců a senátorů.    

Dana Ehlová

Autor: Redakce

4.11.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Ilustrační foto

Chybí stovky lidí, přitom vyrostla další fabrika

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Pěstujeme olivy

I u nás se dají vypěstovat olivovníky. Můžete je mít i doma, vždyť naprosto nejlepší pro naše podmínky je jejich pěstování v květináčích. A tak se jich nebojte a pojďme společně na to.

Dominik Chlupáč vylepšil o tři vteřiny traťový rekord „Luisy“

Kvasiny - Letošní desetidílný 24. ročník amatérského cyklistického Dobrušského poháru – Memoriálu Martina Hockého pokračoval předposledním závodem, jímž byla Kredo silniční časovka jednotlivců. Závod uspořádal Indigo cycling team Rychnov ve spolupráci s Tri Clubem Dobruška.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení