VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Starosta Podbřezí sází na zastupitele a obecní spolky

Podbřezí - Slaví Svátek matek, Den seniorů, za narozenými dětmi chodí do rodin

24.10.2009
SDÍLEJ:

Starosta Podbřezí Antonín Novotný Foto: Rychnovský deník


Antonín Novotný stojí v čele obce Podbřezí od listopadu 1994. „Zanedlouho jsem pochopil, že práce starosty se nedá dělat na půl plynu,“ konstatuje Antonín Novotný. Rozvoj obce, společenský
a kulturní život, pospolitost občanů a vynikající práce zdejšího písmáka Karla Petra byly oceněny
1. místem v soutěži Vesnice roku Královéhradeckého kraje v roce 2006.
Místní rodák Karel Petr vyčerpávajícím způsobem zpracoval historii obce Podbřezí, zámku a statku Skalka včetně jejich majitelů, farností Bílý Újezd, Dobré, Dobruška a Opočno i života podorlického regionu. Pod záštitou Obce Podbřezí postupně vydával samostatné brožury či obsáhlejší publikace. Vše vzbudilo nečekaný zájem čtenářů, takže bylo prodáno písemností o váze téměř 700 kg. Obec také vydává pohledy, brožury, skládačky, upomínkové předměty a příležitostně i noviny.
Vydali zde publikaci s názvem Průvodce staletími obce Podbřezí, která byla zpracována dle všech dostupných kronik, a mají Knihu obyvatel domů obce Podbřezí.

S jakými předsevzetími a cíli jste vstupoval na radnici, co z toho se již podařilo uskutečnit?
Nastoupil jsem jako neuvolněný starosta. Měl jsem poměrně náročné hlavní zaměstnání, žádné zkušenosti, a tak moje první předsevzetí byla velice skrovná.
Velkou výhodou pro mne bylo, že jsme jako zastupitelé byli výborná parta, a také jsem využíval zkušenosti z práce v česko-holandské firmě. Rozhodující pro naši další práci bylo, že jsme se shodli v tom, že se musíme přiblížit lidem, zapojit do aktivní spolupráce spolky, kterých je v obci šest . Proto jsme začali slavit Svátek matek, započala tradice Dnů seniorů, udržela se tradice třídenního posvícení s pondělním průvodem po vesnici, každých 5 let se setkáváme s rodáky a místní písmák Karel Petr započal práci na zpracování historie regionu a obce.
Zrušili jsme vítání občánků, které jsme nahradili osobními návštěvami v rodinách, kde je větší kontakt s mladými lidmi. Členové sociální komise začali navštěvovat jubilanty od 60 let věku s kytičkou a malým dárečkem.
Dále jsme zmapovali vzdálenosti jednotlivých obydlí od centra obce a z toho se vycházelo při tvorbě obecně závazných vyhlášek, kde poskytujeme slevy občanům osad a rodinám s dětmi. Začali jsme také vydávat obecní zpravodaj, jehož prioritním úkolem je informace občanů o záměrech a dění v obci. Každé čtvrtletí je doručován zdarma do každé rodiny.
Byl také zakoupen objekt chátrajícího hostince, který je dnes centrem společenského života. Od roku 1995 pravidelně po pěti letech zpracováváme Program rozvoje obce, kde občané mohou uplatnit své návrhy na zkrášlení své obce. Výsledek se brzy dostavil. Občané pochopili, že obecní úřad není jen výběrčím poplatků a daní. Mým osobním prvořadým přáním bylo vždy udržet pospolitost občanů, dobré sousedské vztahy a musím popravdě konstatovat, že je to opravdu asi ten nejtěžší úkol pro starostu obce.
Rozvoj obce, společenský a kulturní život, pospolitost občanů a vynikající práce našeho písmáka byly oceněny 1. místem v soutěži Vesnice roku Královéhradeckého kraje v roce 2006.

Co se naopak nedaří a proč, na co obci chybí finance, jak a kde je chcete získat?
Program rozvoje obce je postaven na stejných základech jako potřeba běžné rodiny. Plánujeme a děláme to, na co máme peníze, a to buď z rozpočtu obce nebo z dotací a grantů, které se snažíme maximálně využívat. Včas připravujeme projekty a ty pak podle finančních možností realizujeme, protože máme flexibilní program rozvoje obce.

V čem spoléháte na pomoc občanů?
Pokud má „lidospráva“ dobře fungovat, pak se musí občan dle svých možností zapojit do veřejných aktivit, a to nejen fyzickou prací, ale také též radou a diskuzí nad připravovanými záměry a projekty. Účast na veřejných schůzích, účast na společenských akcích, dobrá práce spolků a sdružení, to jsou pilíře, na kterých je postavena práce nás jako představitelů obce.

Co podle Vás patří mezi největší pozitiva obce, kterou spravujete, co jí naopak chybí?

Obec vždy žila čilým společenským a kulturním životem a je dobré, že v tak překotné době se tyto aktivity nevytratily. Všichni se snažíme dělat svou práci dobře a bylo by nenahraditelnou ztrátou pro rozvoj vesnice sebrat lidem iniciativu a aktivitu. Pokud bychom za vším viděli jenom ekonomické ukazatele, pak by se nám mohlo lehce stát, že se staneme stádem bez kulturního dědictví.

Rozvíjíte spolupráci s okolními městy, případně partnery v zahraničí?

Obec je členem Dobrovolného svazků obcí Region Orlické hory, Svazu měst a obcí a členem MAS POHODA venkova se sídlem ve Valu. Snažíme se zúčastňovat všech akcí pořádaných jednotlivými uskupeními a v současné době hledáme i vhodného partnera v Polsku.

Jak se staráte o to, aby mladí obyvatelé neopouštěli obec a žili zde?
V prvé řadě se snažíme, aby byla obec pěkně upravená a měla základní občanské vybavení, jako je vodovod, kanalizace, obchod, hostinec a škola. Připravujeme také zřízení mateřské školky.
V roce 2003 jsme zkolaudovali 3 bytové domy s 21 bytovými jednotkami, které byly určeny pro mladé rodiny. O dva roky později jsme zavedli vodovod do našich osad, aby i tam byla možnost důstojného bydlení.
V programu rozvoje obce je počítáno s rozvojem každé jednotlivé části obce a naší snahou je udržet mladé lidi a rodiny právě v těchto lokalitách.

(zr)

24.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

Vrchlabí - Rychnov nad Kněžnou

Žádné stromy nerostou do nebe, říká trenér Čermák

Zbývá jen měsíc a památka poděkuje

Třebechovice pod Orebem - Už zbývají jen čtyři týdny, kdy veřejnost může hlasovat, který počin si zaslouží získat ocenění Památky děkují Národního památkového ústavu. 

Týniště oslavilo návrat do Olšiny výhrou nad Broumovem

Rychnovsko - Fotbalová I. A třída: Dobrušku „sestřelil“ třemi góly Tomáš Matějka.

Ochutnávka života v renesanci se nabízí v Opočně

Opočno – Chcete se přenést o několik století zpět a vychutnat si atmosféru období renesance? Tato možnost se nabízí v Opočně, kde se uskuteční týdenní cyklus ve znamení historické epochy trvající od 14. do 17. století. Unikátní multižánrový volně pojatý cyklus, věnovaný renesanční kultuře, je vhodně zasazen do krásného prostředí města Opočno a jeho renesančního zámku. 

AKTUALIZOVÁNO

Konečně! Nový úsek Dálnice D11 už slouží řidičům

Hradec Králové – „Začněte pouštět,“ zazněl dnes o půl třetí odpoledne pokyn od vedoucího Správy a údržby dálnice. V tu dobu se „odkoply kužely“ a motoristům začal sloužit dlouhá léta vyhlížený úsek dálnice D11. Úsek, který má odlehčit Novému Městu či Libišanům a po takřka osmdesáti letech od prvních plánů přivést dopravu z Prahy až k úpatí Hradce Králové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení