Myslivecká sdružení mají povinnost na Územním odboru Policie ČR v Rychnově nad Kněžnou nahlásit veškeré hony, místa setkání, odtud se potom informace dostanou k policistům jednotlivých obvodů, kteří rovněž provádějí kontroly.
Jak upřesňuje Pavel Vymetálek z rychnovské Policie ČR, zaměřují se rovněž na doklady, zbrojní pasy, průkazy zbraní s evidenčním číslem a fyzický stav zbraní. „Za uplynulý víkend policisté zkontrolovali kolem 150 myslivců na třech honech. „Sám jsem byl například na honu v Přepychách. Na místě jsme provedli namátkově osm dechových zkoušek, kompletní kontrolu hlavně a dalších částí některých zbraní,“ popsal průběh Vymetálek.
Zlepšení a větší zodpovědnost myslivců pozoruje policista Tomáš Hodný z kosteleckého obvodu. „Za poslední roky se situace hodně zlepšila, myslivci už s tím počítají a na prevenci si zvykli. Vědí, že už si žádné „posilňovací“ dávky nemohou dovolit. Během rána zkontrolujeme na místech srazu třeba dva hony,“ upřesnil policista Hodný, sám bývalý myslivec.
„Kamarádovi se narodilo dítě, druhý den jsem šel na hon, ale beze zbraně, i když jsem neměl žádný zbytkový alkohol. Prostě jsem se necítil. Je zbytečné riskovat, že někoho zraním,“ sdělil svoji zkušenost kostelecký myslivec Martin Tűrk.
Člen mysliveckého sdružení doplnil, že je nyní u účastníků honu také zvykem chodit během mysliveckého dne na kontrolní střelby. „Pomáhá to starším členům, kteří už nejsou tolik aktivní, a význam to má hodně u mladých, aby se sžili se zbraní,“ dodal Tűrk.